Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Orijin Paradox
Üye
1

Evren Kaç Boyutludur?

Bildiğim kadarıyla en, boy, yükseklik ve Einstein sayesinde zaman boyutu. Yani 4 boyut. Bu boyutlar bugün için. Bilmediğim sizin bildiğiniz baska boyutlar var mıdır? Yoksa sizce evrende baska boyutlar olabilir mi? Fikirlerinizi öğrenmek isterim
5,701 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cevap
Mustafa Akın
Mustafa

Merhaba,fizikte sicim kuramına göre on uzay ve bir zaman boyutu olmak üzere on bir boyutludur.Matematiksel olarak da kanıtlanmıştır. Ancak biz üç uzay ve bir zaman boyutunu algılayabiliyoruz. Bunun sebebi diğer yedi boyutun çok sıkışık olmasıdır. Ne yazık ki bu boyutları başka evrenler zannediyoruz.

934 görüntülenme
7
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Ilker Avdanlı
Ilker Avdanlı
3,320 UP
Popüler Bilim Araştırıcısı

Merhaba konu hakkında bilir kişi değilim ancak, benim düşüncem; kuantum ve izafiyet teorisinin birleşimini açıklamaya çalışan, sicim teorisinin işlemesi için başka boyutlara ihtiyaç duymasından dolayı, başka boyutların var olduğu kanaatindeyim.

Bunun hakkında aslında güzel açıklamalar yapıldı kaynaklarda vereceğim videoyu izleyerek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Aslında bakıldığında bu iki farklı teoriyi birleştirmek adına çok fazla teori geliştirildi. Halka Kuantum Kütle Çekim Teorisi, Nedensel Fermiyon Sistemleri Teorisi, Nedensel Küresel Teorisi, E8 Önerisi, Şerit modeli vs.

Tüm Reklamları Kapat

Görünen o ki en çok kabul gören sicim teorisiydi. Şöyle ki; sicim teorisi sicim adı verilen küçük çizgilerin titreşmesiyle oluşan kuarklardan yola çıkılarak evrenin tüm parçalarının açıklamalarını yapmaya aday olan teori. Üstelik sicim teorisi matematiksel kanıtlara dayandırıldığında mükemmel çalışıyor ancak maalesef ki deneysel kanıtı henüz yapılamadı. işlemek için 4 boyuttan fazlasına ihtiyaç duyuyor ve bu bahsi geçen boyutlar olmadan çalışamıyor. Sicim teorisinin çalışması için 10 boyutun yeterli olduğu söyleniyor. 12. boyut ve fazlasının olduğu düşünülse de 12 boyut ve üzerinde 2 adet zaman kavramı olması gerektiği gibi sorunlar çıkıyor. Dünyanın kütle çekimi çok zayıf. Öyle ki yüne sürttüğünüz bir balonla ürettiğiniz statik elektrikle kağıtları havalandırıp kütle çekimine meydan okuyabiliyorsunuz. Bunun açıklamasını bulmaya çalışan fizikçiler yine başka boyut fikrini ortaya attılar, zira başka boyutlar varsa kütle çekiminin zayıflığını açıklamak mümkün hale geliyor. İçinde bulunduğumuz evren eğer 5 boyutlu ise, kütle çekiminin neden bu kadar zayıf olduğu anlaşılır hale geliyor. Aslında bakıldığında sicim teorisi ve bunun gibi teoriler bizi farklı boyutların olduğunu düşünmeye itiyor. Dolayısıyla varlığını doğrudan göremediğimiz ancak evrenimize gölgesi düşen boyutların var olduğu söyleniyor. Bu saydığım sebeplerden, boyutların artmasıyla açıklayabildiğimiz şeyler veya teorilerden dolayı benim farklı boyutların olduğundan pek şüphem olmadığını söyleyebilirim. Ancak elbette bilimin gelebileceği "boyutları" düşünmek zor. Bu sebeple bunun bulunmasını veya açıklanmasını beklemekten başka çaremiz kalmıyor.

902 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Ç. Mert Bakırcı. Sicim Teorisi Nedir? 4. Boyutun Ötesi Nerede?. (24 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 24 Şubat 2021. Alındığı Yer: Youtube | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close