Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Evolüsyon ve evrim arasındaki bağ nedir?

Soruda da belirttiğim gibi evolüsyon evrimin mekanizmalarından birimidir ve aralarında ilişki nedir

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Evrimin İngilizce'sinin "evolution" olduğunu düşünürsek "evolüsyon"un evrimin başka bir kelime ile ifadesi olduğunu anlarız.

TDK'ye baktığımızda

"evolüsyon

isim, Fransızca evolution

Gelişme."

yazıyor. Burada Fransızca "evolution" dan geldiği belirtilmiş. Tanımının "gelişim" olduğuna bakmayın. TDK, bu tür konularda sıkça yanlış tanım yapmakta. Örneğin primat tanımları hatalı.

Buradan baktığımızda da Fransızca "evolution" dan geldiğini görüyoruz. Ancak tanım "evrim".

Buradan baktığımızda da evolüsyon, evrim olarak kullanılmış.

Yani kısacası evolüsyon terimi evrimin fransızca kökenli başka bir ifadesidir. Evrim ise bunun Türkçe karşılığıdır. Evrim ile evolüsyon aynı şeydir.

Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim insanları olarak, keşiflerimizin toplumsal ve politik sonuçlarının farkında olmak zorundayız. Bilimin apolitik, akültürel ve asosyal olması asil bir hedeftir. Ancak bilim bunların hiçbiri olamaz. Çünkü bilimi icra eden insanlar olarak bizler, bunların hiçbiri değiliz.”
Mae Jamison
Geri Bildirim Gönder