Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Eski sevgilimden ayrıldım ve suçluluk psikolojisi duyuyorum neden?

Yaklaşık 6 sene önce beni çok seven birinden ayrıldım o zamanlar 16 17 yaşında falandım ve beni çok sevdiğini bildiğim birinden ayrıldım yaklaşık 4 senedir onu çok özlüyorum ilk zamanlarda öyle bir özlem, hasret duymuyorum ama bu duygu 4 senedir yoğun bir şekilde var artık hayatımda kimseyi istemiyorum ne yazık ki eski sevgilimi bile istemiyorum :/ Not : Bu acı hiç geçmiyor.
1,143 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Hüseyin Asan
Pazarlamacıyım, düzenli olarak antropolojik kitaplar okurum.

Bizler hayatta kalanların torunlarıyız. Yani ne olursa olsun ilerlemeye devam eden ve bir şekilde kaotik ortamdan sıyrılmışların devamı. Mevcut psikolojimizi şekillendiren evrimsel baskı çoğunlukla Afrikadaki avcı-toplayıcı zamanlarda şekillendi. O dönemi kısaca düşünelim sürekli bir açlık,hastalık, av olma tehdidi her an bir yakınınız, siz veya derin bağlar kurduğunuz bir kişi aniden ölebilir ki ölüyordu da. Bu kadar kaotik bir ortamda sürekli "trajik" bir olay geçiriyorduk. Bu trajik olaylara takılmak demek ölüm demekti çünkü sürekli olarak o ana ve geleceğe odaklanmayı engelliyordu ki avcı-toplayıcılık felsefesini amiyane tabirle "bugün buldum bugün yerim" mantığında düşünürsek, bu ölüm demekti. Yani dostum eğer düzenli olarak bu anıları duygusal olarak sana tetikleten etkenler yoksa zaten bir süre sonra bunlar sadece bir anıya dönüşecek peki nelerdir bu etkenler tahminen; müzik(özellikle arabesk ve hüzünlü müzikler) filmler(yine özellikle sana bunu hatırlatabilecek türde filmler, diziler), belki kişinin kendisi ama bu bile bir süre sonra semantik doygunluk nedeniyle eğer müzik vb. dinlemiyorsan geçer. Tavsiyem bir süre müzik dinleme, can sıkıntısıyla yüzleş çünkü can sıkıntısı evrimsel olarak avantajlı bir şey fakat eğer can sıkıntısı tetiklendiğinde sigara, müzik, film, yemek, oyun, alışveriş vb. tarz şeylere yönelirsen sorunu sadece ertelemiş olursun.

Yeni bir arkadaş edinmek, mesleki yani iş hedeflerin varsa ya da akademik bunlara yönelebilirsin. Yeni bir kız arkadaş veya arkadaş edinmek o sérotonin hormonunun baskısını rahatlatır diğer hedeflerine daha rahat yönelebilirsin(geçmiş tecrübelerini ve başkalarının tecrübelerinden ders çıkarmanı öneririm bunları yaparken). Sağlıcakla.

Tüm Reklamları Kapat

108 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Y. N. Harari. (2014). Sapiens. ISBN: 9781448190690. Yayınevi: Random House.
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close