Sorulara Dön
0
Biyoloji & Genetik

Eşcinsellik insanın doğasına ters mi?

Şu an dünya üzerindeki insanların büyük bir çoğunluğu heteroseksüel fakat azımsanmayacak kadar da homoseksüel insanlar var ama bazı toplumlarda eşcinselliğe kötü gözle bakılıyor. Hastalık veya insan doğasına aykırı olarak tanımlanıyor. Peki bilimsel olarak eşcinsellik insan doğasına ters mi? Eşcinsellik bilimsel olarak sıradan bir şey mi?

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Eşcinsellik, henüz bilimsel olarak netleştirilebilmiş bir konu değil. Bir insan neden eşcinsel olur, nasıl olur, doğuşta mıdır ya da sonra edinilen bir durum mudur, tercih midir değil midir vs. gibi sayısız soru tamamen flu. O nedenle bilimsel olarak eşcinselliğini yargılamak ya da herhangi bir yoruma sığdırmak pek mümkün değil.

Ve... "İnsanın doğası" dediğimiz olgu zaten en tartışmalı konulardan biri. Çünkü ne doğada ne de ve özellikle insanın dünyasında, doğaya aykırı gibi görünen sayısız tercih söz konusu. En basit ve bilinen "insanın doğası" örneği hayatta kalmak ve üremektir değil mi? Dünyada her yıl ortalama yaklaşık 800 bin kişi intihar ediyor. Her 40 saniyede bir kişiydi sanırım. Bu mu insanın doğası? Dünyada, milyonlarca kişi çocuk yapmıyor. Hani insanın doğası üremekti? İnsan avcı-toplayıcıydı, veganlar bir gün herkes vegan olacak diyor ve belki de haklı çıkacaklar... Siberuzay giderek insanı içine alıyor ve insan, yakın zamanda fiziki bir bedene ihtiyaç duymayacak belki de. Bu nasıl bir doğa?

İnsan ve insanı diğer canlılardan ayırt eden düşünme yeteneği, oldukça karmaşık bir beceri. Evet, Harari Sapiens'i yazıp zengin oldu ama dünyaya, bugün hayatımızda var olan hemen her şeyi, insanın doğasına ve temel yaşam dinamiklerine bakarak değerlendirme alışkanlığını kazandırarak iyi mi yaptı kötü mü yaptı belirsiz. Çünkü insan, 2600 yıllık felsefe-bilim, onbinlerce yıllık sanat, en az 10 bin yıllık kültür birikimi ile ve son 200 yılda da hızına yetişilemez bir bilgi üretim çılgınlığı ile yüzbinlerce hatta milyonlarca yıl önceki dinamiklerle açıklanabilir bir evrim aşaması değil. Eleştirimi kendi üzerinize alınmayı lütfen ama günümüz insanı ve bugünün yaşam dinamikleri içerisinde var olup hayatımızı etkileyen sayısız olgu, "insanın doğası" ile açıklanamaz. Artık bilim var, kültür var, hukuk var, tıp var, siyaset var, sanat var, teknoloji var, estetik var. Ve bunların içerikleri, kapsamları her gün değişiyor, güncelleniyor. Bunların hiç biri insanın doğasında yok aslında. İnsan avlanır, karnını doyurur, memesine-kalçasına-vajinasına-penisine-kas yapısına bakıp partnerini seçer, çiftleşir ve ürer, erkek çocuğunu ve kadını korur ve besler, kadın ise çocuğunu büyütür, sonra da ölür. İnsan budur... mu gerçekten? Ve bu akış çizelgesine aykırı yaşayan herkes anormal midir?

Eşcinsellik, üremeye uygun bir cinsel yakınlık biçimi değildir fiziksel olarak ve bu nedenle ona "insanın doğasına aykırı" yorumu yapılması mümkündür ama bu yaklaşım, ne eşcinselliği, ne de günümüz dünyasında, hayatlarımıza ve çevremizde var olan sayısız olguyu yorumlamamıza ve anlamamıza yardımcı olmaz. Eşcinsellik doğada da var deniyor, doğrudur. Ama bu da eşcinselliği doğru-yanlış, normal-anormal olarak görmemiz için yeterli değildir. Doğada da herhangi bir canlı kendi türündeki doğal rakibini öldürür. Bu davranış, bugün, insanlık için normal midir?

Çıkışsız gibi görünen bu durumun çözümünün, çözümleyemediğimiz olguları, iyi-kötü, doğru-yanlış, normal-anormal gibi, geleneksel anlayışlar kapsamında değerlendirmemek olduğu kanısındayım. Siz bunu yapıyorsunuz demiyorum, hepimiz bu eğilimdeyiz, "insanın doğası" bu. :) Merak, anlama, anlamlandırma, çözme vs. Ama çözemeyeceğimiz şeylerle karşı karşıya kaldığımızda soğukkanlı olup beklemeyi ve zamanın bazı gerçekleri bize göstermesini beklemeliyiz.

Özetle... İnsanın doğası, bugünün dünyasını anlamlandırmamız ve yorumlamamız için gayet fakir ve yetersiz bir bakıştır. İnsanlık hâlen oldukça ilkel ve zayıf bir medeniyet ama hiç yol almamış ve ilk günkü hâlinden kurtulmamış da sayılmaz. Mümkün olduğunda ileriye bakmak ve biriktirdiğimiz zenginlikleri de daha verimli kullanmaya çalışmak lazım.

4
Teşekkür (2)
Paylaş
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın