Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Eşcinsellik ahlaklı mıdır?

261 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Ahlak zamanlar, toplumlar ve kişiler için ayrı değerler bütünü demektir. İnsanlık farklı dönemlerde ve toplumlarda farklı ahlaki değerleri benimsemiştir. Ve günümüz dünyasında, çağdaş toplumsal kabuller ve demokratik temelli yönetim biçimlerine göre hiç kimse ya da hiç bir grup, bireyler ya da bir topluluk adına ahlaki değerler bütünü belirleyemez, ahlakın sınırlarını çizemez. Bireyler, başka insanların yaşamlarına müdahale etmediği ve toplumların bir arada yaşama dinamiklerini etkilemediği sürece kendi ahlaki değerlerini oluşturma hakkına sahiptir.

Ve yine çağdaş toplumsal kabuller ve demokratik temelli yönetim biçimlerine göre bireylerin özel hayatları ve mahremiyetleri kanunlarla koruma altındadır. Hiç bir kişi, kurum, grup bir bireyin özel hayatına, kanunlarda belirtilmiş özel durumlar dışında müdahale edemez, karışamaz. İnsanların cinsel yaşamları da bu kapsamda olduğu için cinsel yönelimler de bu kapsamda sayılır.

Tüm Reklamları Kapat

Özetle... Eşcinselliğin ahlaki olup olmadığı üzerine bir yargıda bulunamayız. Buna hakkımız yok. Bunu konuşabiliriz, tartışabiliriz ancak sonuçta herkes kendi ahlaki kabullerine göre bir sonuca varır.

Şu noktaya dikkat ediniz: Eşcinsellik ahlakidir ya da değildir demiyorum. Kendi fikrimi de belirtmiyorum. Bunu kimse belirleyemez diyorum. Kimsenin böyle bir hakkı olmadığını, kimseye böyle bir yetki ve hak verilmediğini ve verilemeyeceğini söylüyorum. İleri ve çağdaş dünyada, öncü toplumların, gelişmiş oldukları kabul edilen ülkelerin bugün için kabulleri böyle.

4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Görkemli Mareşal
Araştırmacı

Senin hemcinsin ile ilişkiye girmen nasılsa eşcinsellikte öyledir. Cinsellik günümüz ahlak anlayışına göre zaten ahlaksızlıktır. Ama konu cinsellik olunca hemen bir kılıf uyduruyoruz. Şöyle düşün; Bu adamların karar verme yeteneği ve hakkı var değil mi? Evet, var. İstiyorlar mı? Evet. Cinsel roller 4-5 yaşlarında oturmaya başlar, demek ki onlar eşcinselliğe ilgi duyacak biçimde gelişmiş ve son olarak; Bu kişiler bilinçli ve kendi türlerinden yani bir insanla mı ilişkiye giriyor? Evet. Ancak eğer bir ağaç ya da hayvan ile ilişkiye girerlerse bu kabul edilecek bir davranış değil, çünkü onlara soramayız "ilişkiye girelim mi?" diye. Bu bir nevi tecavüzdür. Ancak eşcinselliğin böyle bir sıkıntısı yok.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Deniz Şahin
Deniz Şahin
21K UP
"fizik ve astronomiye meraklı bi lise öğrencisiyim"

Ahlak göreceli bi kavramdır bazı insanlar eşcinselliğin ahlaken sorunlu olmadığığı söyleyebilir bazı insanlar ise bunun ahşaklıksız bir davranış olduğunu söyleyebilir.

Tabi bence ahşakta bakılması gereken şey şudur "sana yapılmasını istemediğin birşeyi başkasına yapma" ve eşcinsellik bu kuralla çelişmez şuan iki kişinin homosexsüel ilişkiye girmesi seni veya bir başkasını (eğer bunu görmüyorsa) rahatsız edermi? Tahminimce etmez bu yüzden ahlaken yanlış bi tarafı olmadığını düşünüyorum.

Tüm Reklamları Kapat

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
HAARP: Neyi Yapabilir, Neyi Yapamaz?
HAARP: Neyi Yapabilir, Neyi Yapamaz?
Titanik'te Batan İnsan Bedenlerine Ne Oldu?
Titanik'te Batan İnsan Bedenlerine Ne Oldu?
Su Altında Ateş Yakmak Mümkün mü?
Su Altında Ateş Yakmak Mümkün mü?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close