Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Erken kalkma, kalp krizi, kortizol ilişkisi var mı?

Merhabalar sabah erken kalkmanın kalp krizini azalttığını bunu da kortizolün sirkadiyen ritmine bağlıyorlar. Bugün okuduğum guyton kitanında kortizolün sirkadiyen ritminin bizim uyku alışkanlığımızla değişeceğini okudum o zaman arada ki bağlantı anlamsız olmaz mı?

1
160 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba.

Önce Kortizol’un sirkadyen döngüsündeki değerlerini yazayım. (1)

Sabah: 0,25-0,60 mg/dl

Öğlen: 0,08-0,20 mg/dl

Akşam: 0,04-0,13 mgr/dl

Gece: 0,02-0,07 mgr/dl

Yani uyandığımız vakitlerde en yüksek değerine erişiyor kortizol ve gece vakitlerinde ise minimum düzeye iniyor. Bu düzeylerin elbette birçok faktörden etkilenmesi muhtemel ancak uykuyla olan ilişkisini gösteren birçok yayın mevcut (2, 3) Kortizolun plazmadaki değeri de uyku düzenin bozulmasıyla normal değerlerin üstüne çıkar.

Şimdi gelelim kalp krizine. Kalp hastalıkları riskinin kortizol düzeyinin artışıyla arttığını gösteren yine birçok çalışma mevcut (kaynak sınırından dolayı sadece 1 tanesini gösterebiliyorum): (4). Literatürde bu ilişkiyi tespit edemeyen çalışmalar olsa da kortizol-kardiyovasküler hastalıklar ilişkisini doğrulayan çalışmalardan sayıca daha azdır.

Bununla ilgili yapılan çalışmalardan 2011’de yayınlananlardan birine değinmek istiyorum. Saçımızın uzayan her 1 santiminin 1 aylık kortizol değerimiz ile ilgili bilgi verdiği kabul edilir. Örneğin 3 cmlik bir saçta 3 aylık kortizol düzeyleriyle ilgili ipuçlarına ulaşabiliriz. Bu çalışmada Akut Miyokard İnfarktüs (AMI) tanısı alan hastaların 3 aylık saç kortizol düzeyleri incelenmiş ve artmış kardiyovasküler riskin biyolojik bir belirteci olarak saç kortizolünün anlamlı yüksek olduğu bulunmuş. (5)

Not: Bu konuyla ilgili 2010 yılında yayınlanmış, literatür taraması yapan bir makaleyi de dilersen inceleyebilirsin.

168 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Medikal Akademi Günlük kortizol düzeyleri
  2. PubMed Kortizol uyku ilişkisi
  3. PubMed Kortizol uyku ilişkisi
  4. PubMed Kortizol KVH ilişkisi
  5. PubMed Kortizol-AMI ilişkisi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlar doğaya zorla değil, onu anlayarak hükmederler. Bu nedenle bilim, sihrin başaramadığını başarmıştır. Çünkü doğayı büyüyle etkileme peşinde koşmamıştır.”
Jacob Bronowski