Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Erken kalkma, kalp krizi, kortizol ilişkisi var mı?

Merhabalar sabah erken kalkmanın kalp krizini azalttığını bunu da kortizolün sirkadiyen ritmine bağlıyorlar. Bugün okuduğum guyton kitanında kortizolün sirkadiyen ritminin bizim uyku alışkanlığımızla değişeceğini okudum o zaman arada ki bağlantı anlamsız olmaz mı?

1
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Merhaba.

Önce Kortizol’un sirkadyen döngüsündeki değerlerini yazayım. (1)

Sabah: 0,25-0,60 mg/dl

Öğlen: 0,08-0,20 mg/dl

Akşam: 0,04-0,13 mgr/dl

Gece: 0,02-0,07 mgr/dl

Yani uyandığımız vakitlerde en yüksek değerine erişiyor kortizol ve gece vakitlerinde ise minimum düzeye iniyor. Bu düzeylerin elbette birçok faktörden etkilenmesi muhtemel ancak uykuyla olan ilişkisini gösteren birçok yayın mevcut (2, 3) Kortizolun plazmadaki değeri de uyku düzenin bozulmasıyla normal değerlerin üstüne çıkar.

Şimdi gelelim kalp krizine. Kalp hastalıkları riskinin kortizol düzeyinin artışıyla arttığını gösteren yine birçok çalışma mevcut (kaynak sınırından dolayı sadece 1 tanesini gösterebiliyorum): (4). Literatürde bu ilişkiyi tespit edemeyen çalışmalar olsa da kortizol-kardiyovasküler hastalıklar ilişkisini doğrulayan çalışmalardan sayıca daha azdır.

Bununla ilgili yapılan çalışmalardan 2011’de yayınlananlardan birine değinmek istiyorum. Saçımızın uzayan her 1 santiminin 1 aylık kortizol değerimiz ile ilgili bilgi verdiği kabul edilir. Örneğin 3 cmlik bir saçta 3 aylık kortizol düzeyleriyle ilgili ipuçlarına ulaşabiliriz. Bu çalışmada Akut Miyokard İnfarktüs (AMI) tanısı alan hastaların 3 aylık saç kortizol düzeyleri incelenmiş ve artmış kardiyovasküler riskin biyolojik bir belirteci olarak saç kortizolünün anlamlı yüksek olduğu bulunmuş. (5)

Not: Bu konuyla ilgili 2010 yılında yayınlanmış, literatür taraması yapan bir makaleyi de dilersen inceleyebilirsin.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Medikal Akademi Günlük kortizol düzeyleri
  2. PubMed Kortizol uyku ilişkisi
  3. PubMed Kortizol uyku ilişkisi
  4. PubMed Kortizol KVH ilişkisi
  5. PubMed Kortizol-AMI ilişkisi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir kral, ulusu için mücadele eder. Bir kahraman ise herkes için...”
Will Beall
Geri Bildirim Gönder