Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1
erken ergenliğin nedeni bilinçaltı mesajlar mı ?
neden ?
erken ergenliğin nedeni bilinçaltı mesajlar mı ?
erken ergenliğin nedeni bilinçaltı mesajlar mı ?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Zühtü Mete Dinler
Zühtü Mete Dinler konunun İlgilisiyim

hayır bilinç altı mesajlarından öte yiyeceklerimizde ki "insanın geleneksel olarak çok tüketmediği yeni ve farklı besin maddeleri". Örneğin trans yağlar, soya fasülyesi ürünleri, kimyasal nitelikli tatlandırıcılar ve fizyolojik ihtiyaçtan fazla tüketilen aşırı enerjili besin maddeleri. Fast food ürünlerinde bol ca kullanılan soya türevli besinlerde kadınlık hormonu ostrojen bolca bulunmaktadır. Fast food tüketimi sonucu aşırı şeker, yağ ve hormon tüketirsiniz. Bu durum sonucunda erken gelişim oluştuğu görülmüştür. Aslında Cinsel olgunluğa Erken gelişim, insanın normal de büyümesi gereken boy ve ağırlığa gelememesi de demektir.

Bu aslında metabolizmanın ne olduğu ile ilgili bir durum. Kısaca ve basitçe anlatmak gerekli ki okuyucu durumu kolayca kavrasın. Metabolizma canlı organizmada veya canlı hücrelerde, yaşamın sağlıklı ve düzenli devamını sağlamak için harcanan enerjidir.

Her canlının yaşamak için temel bir enerji düzeyi vardır. Bu enerjiye bazal metabolizma denir. Bu enerji miktarının üzerine birde büyümeye harcadığı enerji varıdır. Tabi buna da büyüme enerjisi denir. Canlı belli bir olgunluk durumuna geldiğinde ise üremek için gerekli bir enerjiye daha ihtiyaç duyar. bu enerjiye de üreme enerjisi diyelim. Bazal metabolizma enerjisi temel gereklilik olduğundan bu enerji miktarı azalmaz. Ancak üremenin olmadığı zamana kadar üreme enerjisi büyüme için kullanılır. Cinsel olgunluk başladığında büyüme enerjisine ilave edilen üreme enerjisi asli görevi olan üreme için gerekli işlevler için kullanılmaya başlar. Bu da büyümenin yavaşlamasına yol açar.

Bu Reklamı Kapat

Peki fast food ve abur cubur türevleri ne yapar. Bu tür yiyecekler insana ekstra enerji yüklerler. Bu hızlı büyümeye yol açar ama enerji çoktur ve zamanla bu enerji büyümeden ziyada üreme için harcanır. üreme enerjisi ise cinsel olgunluğu getirir. bu noktaya hızla gelen bünye yeteri kadar büyüyemez. gereken boya ağırlığa ulaşamaz. (genlerinde belirtilen maksimum boy ve ağırlığa demek istiyorum).

Böyle olunca 18 inde 25 inde durması gereken boy uzaması 12 yaşında bazen 8 yaşında durur.

Bunun haricinde çocukların, ergenlerin fast food ve abur cubur tüketimleri onların büyüme gelişimlerini durdurduğu gibi, erken cinsel olgunluk, ileriki yaşlarda erken hipertansiyon, kroner kalp rahatsızlıkları, zeka gelişiminde durgunluk, uyuklama hali gibi rahatsızlıklara da yol açar.

Bu Reklamı Kapat

Fast food ve abur cubur içerisinde, bu yiyeceklerin tekrar tekrar yenmesi için şekere doygun olarak üretilir. Bunun haricinde soya gibi bitkisel kaynaklı hormonlarca zengin ikame besin maddeleri ile imal edilirler. Ayrıca lezzet vermesi için yağ kullanımı da fazlalaştırılır. bu nedenle de enerjileri oldukça yükselir. aşırı karbonhidrat ve lipit içermesi sebebiyle enerjileri de yükselir. Bu da metabolik olarak işlenir ve şişmanlık, hzlı cinsel olgunluk vs. gibi hastalıklara yol açar.

Sözün kısası anne yemeği gibisi yoktur. Meyve sebze ve dengeli beslenme sağlık sorunlarının çoğunu engeller veya tetikleyici unsurlarını baskılar.

Kaynaklar

  1. Ayup, Jamal. Junk Food Can Stunt Growth. (05 September 2012). Alındığı Tarih: 26 August 2021. Alındığı Yer: The Times of India | Arşiv Bağlantısı
  2. Doe, John. Fast-Food Consumption In Children Linked To Poorer Academic Outcomes. (26 August 2021). Alındığı Tarih: 26 August 2021. Alındığı Yer: Medical News Today | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Cevap
C. Caner Telimenli
C. Caner Telimenli Popüler Bilim Yazarı

Erken ergenliğin sebepleri arasında psikolojik nedenler olduğunu gösteren bir çalışma yok, yani cinsel içerikli yayınlar ya da giyim ve makyajın ergenliği tetiklediğine dair bir kanıt yok. Çalışmalar cinselliği tetikleyen sebeplerin biyolojik olduğunu söylüyor, yani bazı çeşitli kimyasallar erken ergenliği tetikleyebilir.

Kaynaklar

  1. -. What Causes Normal Puberty, Precocious Puberty, & Delayed Puberty?. (26 August 2021). Alındığı Tarih: 26 August 2021. Alındığı Yer: US Department of Health and Human Services | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et