Sorulara Dön
0
Felsefe

Erkekler mizah konusunda daha mı başarılı?

Ciddi ciddi böyle bir şeyi tartışıyor insanlar ve ben ne diyeceğimi bilmiyorum bir kere evet kadın ve erkeğin beyininin farklı yerlerinde daha başarılı olduğunu biliyorum da benim bildiğim erkeklerin koordinasyon gerektiren kadınların ise sosyallik içeren konularda başarılı olduğu

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bunun açıklaması kültürel evrimle ilgili. 10.000 yıllık yerleşik hayatta, yerleşik hayata geçmeden önceki değerler tamamen değişiyor ve yeni değerlerin mizojinleştiği görülüyor.

Bunu bazı sosyal antropologlar yerleşik düzen içinde hayvan evcilleştirilmeye başlanmasıyla birlikte erkeğin bebek dünyaya getirmedeki rolünün keşfedilmesiyle ilişkilendiriyor. Daha önce yaratmak, toprağın ve kadının mucizevi bir rolü gibi görülürken evcilleştirilen hayvanlarda üremede erkeğin katkısı da net anlaşılıyor. Bu da tarım toplumunda mülkiyet, mülkiyetin ailede nasıl devam ettirileceği kime devredileceği soruları da babalık kurumunu oluşturuyor. Zamanla düzenin bu şekilde ilerleyişi ile kadının kültür içerisindeki konumu dolayısıyla bazı sorunlar da doğuruyor. Bu konuda insanlığın oluşturduğu mitler ve hikayeler ipuçları vermekte.

Spesifik olarak mizah konusuna gelecek olursak: Mizah için de "trajedi + mesafe" formülü kullanılır. Zamansal, kültürel, statü anlamında veya fiziksel mesafe olabilir.

Geçmişteki bir trajedi, bugün etkilenen olmadığından, görece zararsız şekilde alaya alınabilir; bir yandan bu uzak trajedilerin başımıza gelme olasılığıyla da baş etmiş oluruz kendimizce. Bazen "ötekilerin" trajedisine güleriz, bazen uygunsuz bir davranışın sadece sözde kalmasını (fiziksel tehlikeyle sembolik olana ilk anda aynı tepkiyi veririz) komik buluruz veya hiç fark etmediğimiz bir benzerliğin "sevimlileştirilerek" ortaya çıkarılmasına güleriz.

Peki trajedi nedir? Trajedi, antik Yunan'da konusunu mitlerden köken alan müzikli, konusu hüzünlü tiyatrolardır. Ve trajedyalarda başkahraman olan erkek bir kadın yüzünden ya acı çekmiş, ya statüsünü kaybetmiş, ya savaşmak zorunda kalmış ve yenilmiştir. Yani trajedilerin müsebbibi anne, sevgili, kızkardeş, kız evladı olarak bir kadındır. Yani trajedi de mizah da ataerkildir. Bir kadın olarak, bunun günah keçisi olarak, yapacağınız hiçbirşey sevimli veya güldürücü olmayacaktır.

Bu konuları derslerinde çok güzel anlatan karşılaştırmalı edebiyat profesörü Nevzat Kaya'nın derslerinden birisi linkte.

3
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Kaynaklar

  • N. Kaya. Edebiyatta Sembollerin Mizojinleşmesi. (12 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 01 Mart 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın