Sorulara Dön
0
Biyoloji & Genetik

Entropinin sürekli artışına rağmen büyük moleküller -protein gibi- nasıl kendiliğinden oluşabiliyor?

1
Anonim 0
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Entoripinin artışı, sistemlerin oluşmaması demek değildir. Sistemlerin sürekli olarak işledikleri enerjiyi yağma etmeleri, düzensizliği artırmaya devam etmesi demek.

Galaksi ve yıldız sistemleri de oluşamazdı entropi ve kompleksleşme eğilimi arasında doğrudan korelasyon olsaydı. Madde ve madde özelliği göstermeyen her ŞEY, kendi doğası gereği etkileşime girer diğer ŞEYlerle. Bu etkileşim sonucu (kimyasal - biyokimyasal vs) sistemler, enerji düzenleri oluşabilir. Entropi nedeniyle düzenler geçici, ve enerji döngülerinde dengesizlik kaçınılmaz bir sondur. Termodinamik ilkeler hakkında bilgi sahibi olmadığımız dönemlerde sonsuz enerji sistemleri - kaynakları konusu insanları inanılmaz heyecanlandırmış ve büyük yatırımlar yapılmıştı. Ancak bu sihirli vaatle büyük umutlar beslenen dahilerin düzenekleri hiçbir zaman bunu başaramadı. Çünkü enerji döngüsü stabil de kalamaz sonsuza kadar. Entropinin hükümranlığı bütün fonlanmış düzenekleri boşa çıkarmaya yemin etmiş gibiydi.

Kimyasal evrim, şeylerin doğasının etkileşimi demiştik. Biyokimyasal evrim de, sistemleşmiş kimyanın doğasını enerji döngüsü içinde uzmanlaşmış gibi devam ettirmesi aslında. Her ne kadar moleküler düzeyde etkileşim ağı korkunç kompleks ve imkansız gibi görünse de, entropik olarak bakılacak şey, düzenli enerjinin bir sistem tarafından düzensizleştirilerek işlemesi durumu. Kompleksleşme enerjiyi yağma eder, har vurup harman savurur deyim yerindeyse. Düzensizliği artırır yani. İkinci faktör de, düzenler SONLUdur. Entropi sistemlere izin verir, ancak son karar kendisinindir, her türlü sistemi sonlandıracaktır. Bu değiştirilemez, değişikliği öngörülemez tartışılamaz anayasa maddesi gibi işler.

İnsan açısından proteinlerin oluşumu, gelişimi, işlev görmesi gerçekten anlaşılması zor bir süreç. Hücre kendisine biyo robot üretiyor, ve bu robotlar bilindik anlamda canlı olmamasına rağmen canlı gibi davranıyor. Mikrotübül denen yapıların uzaylı teknolojisi olduğu iddia edilebilir derecede anlaşılmaz. :) Sadece hücre zarının yapısı, imkansızlar evrenidir. Bazı otörlere göre, farklı evrimsel süreçlerin varlığını zorunlu göstermektedir.

Sistem ne kadar karmaşık, ne kadar gelişmiş olursa olsun, entropi sistemin düzensizliğe gitmesini zorunlu kılarak çalışmasına izin verir. Günümüzde en gelişmiş olarak düşündüğümüz insan bedeni, besinlerin enerjiye çevrilmesi sürecinde EN İDEAL besinin sindirilmesi sırasında 1000 de 4 oranında metabolik atık üretir. Düzenli enerji alınarak yağma edilir. Enerji döngüsü kısa sürelidir ve kendi sonunu getirir. Bütün galaksi ve yıldız sistemleri de geçici olarak işleyen yapılardır.

1
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et