Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
3

Entelektüel kişiler toplumda pek sevilmez mi?

Bunun gerçek olduğunu sanmıyorum pek ama insanların bana olan ilgisinin zamanla azaldığını farkettikten sonra gerçekten merak etmeye başladım hala mantıksız ama. İnsanların yüzüne gerçekleri vururum ya da onların yalan söylediğini ortaya çıkartırım her türlü çevremdeki insan sayısı azalır. Sitede gördüğüm sözden sonra acaba dedim.
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak Sosyal Bilgiler Öğretmeni

Öncelikle selamlar.

Yaşadığınız durumlar için üzgünüm. Ancak şunu belirtmem gerekir ki sizler entellektüel değilsiniz. Biz de değiliz. Türkiye'de buna uygun adam neredeyse yok (Birkaç örnek hariç).

Bu Reklamı Kapat

Şimdi öncelikle, entellektüelliğin nasıl oluştuğunu bir bahsettikten sonra sizin yaşadığınız durumun nedenine değeneceğim.

Entellektüel olabilmeniz için en az 3 kuşaktır zengin olan bir ailede yetişmiş olmanız gerekmektedir. Bunun 2 nedeni vardır. Bir entelektüel kişilerin parayla işi yoktur. İki, hazır bulmuşluk seviyeleri yüksek çocuklardan oluşur.

Bu Reklamı Kapat

Şimdi şöyle. Entelletüel bireyler, paraya ruhen bile doymuş kişilerdir. Olası varlıklarını siz düşünün. Paraya ihtiyacı yoktur. Ve bu kişiler o aileden bile bir kaç tane şekilde yetişir. Yani entelektüel olmanız için ya aristokrat bir aileden ya da nesillerdir bürokrat veya tüccar gibi ailden yetişmiş olmanız lazımdır. Ruhunuzun mala mülke doymuş olması lazımdır. Hal böyle iken aileniz de bilgili olduğu için daha çocukluktan akranlarınıza göre çok daha donanımlı olmanızı sağlar bu durum.

Bilginin iki şekilde laneti vardır. Birinci laneti gerçek bir lanet iken ikinci açlıktır.

Birinci lanete kapılırsanız, entellektüel yine olamazsınız. Bu lanet "Ben biliyorum, siz cahilsiniz. Ben hariç herkes cahil" şeklindedir. Ve kişinin kendini geliştirmesine bir engeldir

İkinci lanet ise öğrendikçe, öğrenmeye olan arzunuzun ve açlığınızın artmasıdır. Bu durum sonsuza kadar gider ve sürekli kendinizi geliştirebilirsiniz. Ama çok yorulursunuz bu yüzden lanettir.

Entelektüel kişiler dediğim gibi paraya, mülke ve güce doymuş kişilerdir. Aynı aileden bile herkes olmayabilir. Örneğin biri mal varlığını arttırmaya hala uğraşırsa o entellektüel değildir. En güzel örneği Celal hoca. Adamın muhtemelen trilyonları var. Ama parayı versen gider jeolojide bitirir. Zerre arttırma derdinde değildir.

Şimdi gelelim sizin yaşadığınız durumun nedenine.

Sizin yaşadığınız durum, insanların yalanlarını ve saçmalıklarını yahut cahilliklerini yüzlerine vurmanızdan kaynaklanıyor. Sizi sevmemelerinin nedeni var. Toplumsal olarak dışlanmışsınız. Toplumun ve insanların olgu, statü ve normları vardır. Bunları ihlal ederseniz dışlanırsınız. Bu değişmez bir kuraldır.

Ve insanlar sevilme, beğenilme ve kendini gösterme ihtiyacına sahiptirler. Bunu kimimiz okuyarak yaparken kimimiz sevgili yaparak kimimiz para kazanarak kimimiz toplumun istediği birey olarak kimimiz yalan atarak yaparız. Ve bu durumların çeşidi sayamayacak kadar fazladır.

Bu Reklamı Kapat

Sizin sevilmeme nedeniniz de bu. Sizin kabul görme ve beğenilme algınız ile çevrenizin algısı farklı. Bu yüzden çatışıyorsunuz. Ve bu çatışma sizlerin dışlanmanıza neden oluyor.

Tabi bunda ergenlik, yaşantı ve psikolojik etmenler de oldukça etkilidir.

Benden size bir tavsiye. Öncelikle insanları aşağılamayın. Ve sen değil ben dili kullanın. Yani sen hata yapıyorsun demek ile bence bu durumda bir hata var demek arasında ciddi fark var.

Sonraki tavsiyem ise kendinize yakın durumdaki insanlarla arkadaş olmanızdır. Örneğin öğretmenin arkadaşı öğretmen, mühendisin arkadaşı mühendis, çiftçinin arkadaşı çiftçi olur. Çocukluk arkadaşları hariç bu durumu gözetin. Şimdi bir mühendis ile çiftçinin ortak muhabbet edebilmesi pek mümkün değil.

Bu Reklamı Kapat

Ben öğretmenim ve memlekete geldiğimde çocukluk arkadaşlarımla görüştüğümde muhabbet bir süre sonra ya siyasete ya da çiftçiliğe kayıyor. Çünkü hepsi çiftçi. Ve ben çiftçilik ve hayvancılıktan anlamam. Bana inek anlatıyor adam ne anlarım ben inekten...

Ben ona öğrencilerimi anlatsam, psikiloji sosyoloji anlatsam da o anlamıyor. Haliyle ortak tek nokta bir süre sonra siyaset oluyor. İyi de onların siyaset bilgileri a gitsin b gelsin. İş o kadar basit değil dediğinde nesi değil diyorlar. Çünkü sosyoloji ve siyaset bilmiyorlar. Bilmem anlatabildim mi.

Kendi bilgi ve donanımınıza yakın insanlar bulursanız siz onları geliştireceğiniz gibi onlar da sizi geliştirir. Yani 10 sayısının arkadaşı 2 olursa, aritmatik ortalaması en iyi ihtimalle 6 olur gibi gelebilir ama en iyi ihtimalle 1 olur. Çünkü 2 kendini doldurmadan 3 olamaz. 3 olmayan 2, 3 hakkında bilgiye kavuşamaz. E siz 10 iseniz aradaki fark sizleri ya yorar ya sinirlendirir. Bu da çatışmalara yol açar. Buyrun döndük geriye.

Siz 10 iseniz arkadaşlarınız 11 12 13 ve 9 olsun. Ki birbirinizi geliştirin.

Bu Reklamı Kapat

Unutmayın ki birinci sınıf insanlar, birinci sınıflarla muhattap olup kendilerini geliştirirken, ikinci sınıf insanlar kendilerine üçüncü sınıf insanlar bulup kendileriyle övünürler.

Kendinizi geliştirmekten vazgeçmeyin. Ve unutmayın. Davul bile dengi ile çalar....

Sevgilerle...

Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
  • Raporla
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

dediğiniz şey çok doğru gelmedi açıkçası. yani insanlar kendinden daha bilgili yada akıllı olduğunu düşündüğü kişilerin arkasından gitme ya da arkadaş edinmeye meyillidir. mesela konfüçyüs, plato, sokrates, çiçero bunların çok öğrencisi vardı, çok seviliyorlardı akıllı oldukları için. toplum kurallarına aykırı ya da kendi kafasından dünya kurup buna göre yaşamaya çalışan kişiler pek sevilmezdi. Friedrich Nietzsche mesela çok aykırı bir insandı ve pek sevilmezdi çevresi tarafından, gerçi biraz psikolojik rahatsızlıkları da vardı ama dediğim şeyi anladın sen.

entelektüel kişiler genelde yalnız olur. çünkü entelektüel insanlar kendi düşüncelerini başkalarına anlatamadığı için (anlatsa bile çevresi ya kabullenemeyeceği ya da uygulanamayacağını bildiklerinden) yalnız kalmayı tercih ederler. bilgi insanı yalnızlaştırır bu bir gerçek.

Bu Reklamı Kapat

bir de gerçekler ıslak havlu gibi yüze atılmamalıdır. yani birisi sana yalan söylüyosa ve sen bunu anladıysan aptalı oyna. çünkü senin bilmemen gereken bir şeydir yüksek ihtimalle, karşındakinin söylediğine inanman en doğru senaryo olabilir. en azından benim görüşüm böyle, benim hayat tarzım karşımdakine güvene dayanıyor. gene sen neyi uygun görüyorsan onu yap.

1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.