Puan Ver
2
Puan Ver

En küçük parçacıkların kendisi karadelik midir?

Karadeliklerde, iç içe geçmeden sıkışan en küçük maddenin, teorik olarak minimal bir karadelik olması gerekmez mi?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Öncelikle sorun tam olarak anlaşılmıyor. Evrendeki en küçük parçacıkların birer karadelik olması gerekmez mi diye soruyorsan, bu sadece boyut ile ilgili değil, yüksek yoğunlukla da ilgilidir. Yani en ufak parçacıkların yoğunluğu, bir karadelik oluşturabilmesinin yakınından bile geçemez.

Eğer karadeliker içindeki parçacıkların birer mini karadelik olabileceklerini söylüyorsan, bildiğimiz kadarı ile o yüksek yoğunluk, sıcaklık ve basınç altında hiç bir parçacık bozunmadan duramaz. Belki olay ufkundan sonra birleşip bilmediğimiz türde bir parçacık oluşturuyor olabilirler ama bunu da, bir karadeliğin içine bakmadıkça bilemeyeceğiz.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Başkalarına sana davranılmasını beklediğin gibi davranma. Zevkleri bambaşka olabilir.”
George Bernard Shaw
Geri Bildirim Gönder