Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
6

En fazla kaç saat ders çalışmalıyız? Eğer gereğinden fazla ders çalışırsak ne olur?

381 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cevap
Elif Kavak
Elif Kavak
9K UP
Psikolojik danışman

Bu soruyu soran kişinin öğrenim kademesini bilmediğim için genel şekilde açıklama yapma çalışacağım. Farkındalık kazandırılması, cevap olması konusunda umarım faydalı olur.

Öğretmenler şu kadar saat çalışmanız gerekmektedir gibi sayılar verebiliyorlar. Bununla amacın öğrenciyi motive etmek olduğunu düşünüyorum. Belli bir alışkanlığın kazandırılmaya çalışılması da söz konusu olabilir. Öğrenim kademesine (ortaokul, lise, üniversite) seçilen branşa göre (sayısal, eşit ağırlık, sözel, dil) çalışma temposu değişebilmektedir. Bunun için öğretmenlerinizden konuları öğrenme konusunda destek isteyebilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Ders çalışma saati, kişilerin bulundukları öğrenim kademesi, öğrenme süreleri ile değişkenlik göstermektedir. Buna bağlı olarak da direk şu kadar saat çalışın demek doğru olmayabilir çünkü herkesin kapasitesi, öğrenme hızı kendisine göredir ve bunun tespit edilebilmesi için kişinin çalıştığı derslerden hangilerinde iyi olduğu, hangilerinde zayıf kaldığı, güçlendirilmesi gereken yönlerinin neler olduğunu iyi bilmesi önemlidir. Bu sayede gereken müdahaleyi kendisine yapabilir ya da eksik kaldığı kısımlar için yardım talebinde bulunabilir.

Yine zorlandığınız dersler için, normal ders çalışma sürenizin üstünde zaman ayırmanız gerekebilir. Yeni bilgilerin öğrenilmesi, sindirilmesi zaman alacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Anlaşılması zor gelen, anlamlandırılımasında zorluk yaşanan dersler için de aynı şekilde fazladan çalışma süresi vermeniz gerekebilir.

Gereğinden fazla ders çalışmak kısmına gelirsek, belirtildiği üzere herkesin çalışma kapasitesi, öğrenme hızı kendine özgüdür. Kimse ile kıyaslama yapmak da bu noktada doğru değildir.

Kimi insanlar uzun saatler çalışma temposu tutturabilmekte ve bunu bir rutine dönüştürebilmektedir. Kimileri ise kısa çalışma tempoları ve molalar verme eşliğinde öğrenmelerini gerçekleştirirler. Ancak süreyi arttırarak yoğun çalışma yapmak istiyorsanız bunu bir anda yüklenerek yapmamak daha sağlıklı olur çünkü alışkın olunmayan duruma bir anda adapte olmaya çalışmak zıt tepki oluşturabilir ve çalışmadan soğutabilir. Tekrar çalışmanın başına oturmayı da güçleştirebilir. Ufak adımlar ile (ör. Her gün beşer dk daha fazla çalışmaya çalışmak) başlanarak çalışma süresi uzatılabilir.

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Doğuş Bağçı
Doğuş Bağçı
4,256 UP
Deneyimli öğrenciyim

Öncelikle şunu belirtmek gerekirse süreden çok odaklanmak ve ertelememek en önemli faktördür odaklanmak derken de derin odaklanmaya değinelim ilk başlayanlar için tam anlamıyla derin odaklanma süresi 1-2 saat arası değişir fakat bunu kalkıpta pomodoro tekniği gibi yöntemlerlede yapabiliriz örneğin 1 saat derin odaklanabiliyorsak 25 dakika 2 kere çalışıp 2 kere 5 dakika ara verebiliriz.Maksimum derin odaklanma süresi yaklaşık 3 saattir.[1] Ertelememeye gelelim bu aslında derin çalışmaktanda önemlidir bana kalırsa erteleme yanlız kişisel bir sorun olarak algılanmamalıdır ruhsal bir sorundur.Sorun derken hastalık olarak algılanmamalıdır direkten.Kısa hatlarıyla toparlıyacak olursak çok değil derin çalışın ve elinizden geldiğince ertelememeye çalışın teşekkür ederim iyi ki varsınız

Kaynaklar

  1. Barış Özcan. Çok Çalışmak Mı Derin Çalışmak Mı ?. Alındığı Tarih: 16 Nisan 2023. Alındığı Yer: YouTube Channel with Barış Özcan | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Mikrodalga Fırın Yemeklerinizi Nasıl Isıtıyor?
Mikrodalga Fırın Yemeklerinizi Nasıl Isıtıyor?
Arılar Başka Ülkeye Götürüldüğünde
Arılar Başka Ülkeye Götürüldüğünde "Jetlag" Hisseder mi? | Arılarda İnsan Gibi Zaman Algısı
Kuantumdan Kozmosa Fizik: Anlamak Mümkün mü? | Prof. Dr. Erkcan Özcan (Kesintisiz Yayın)
Kuantumdan Kozmosa Fizik: Anlamak Mümkün mü? | Prof. Dr. Erkcan Özcan (Kesintisiz Yayın)
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
Satürn'ün Halkalarında Neden Siyah Boşluklar Var?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
James Webb Uzay Teleskobu'nun İlk Fotoğrafı Neler Gösteriyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close