Sorulara Dön
2
Fizik & Kuantum

En basit tabirle limit hızı veren fs=mg ifadesindeki eşitliğin bozulup fs yani havadaki sürtünmenin cismin ağırlığından fazla olduğu durumda ne olur?

Sürtünme katsayısı k olan bir ortamda düşey yönde v hızıyla hareket eden a kesit alanlı bir cisim için k. A. V² > mg eşitsizliği sağlandığında cisim yavaşlayarak mı limit hıza ulaşır? Gerçek hayatta bu olaya ne gibi bir örnek verilebilir? Limit hız kavramını biraz daha ayrıntılı açıklayabilir misiniz?

1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Hava direncinin olduğu bir ortamda yüksekten atılan bir cisim hızlanarak(ivmelenerek) düşey yönde düşüş yapar, ancak hızı arttıkça cisme hava tarafından uygulanan direnç kuvveti de artar ve ivmesi giderek düşmeye başlar (yavaşlamaz! Hızlanması azalır).

Bir süre sonra cismin ağırlığı (mg), direnç kuvvetine (Fdirenç,sürtünme) eşit olur ve sabit hızda düşmeye başlar bu anda cismin ivmesi sıfırdır, artık hızlanmıyordur, işte bu duruma LİMİT HIZ diyoruz.

Kilometrelerce yüksekten düşen yağmur damlalarının canımızı yakmamasının nedeni hava direncidir. Ayrıca dolu tanelerinin de vereceği zararı azalmasının nedeni limit hıza ulaşmalarıdır.

Serbest düşmede, yani yerçekimi sayesinde düşey olarak hava direncine karşı olan düşüşte,Fd(k•A•V²)> mg durumu olamaz ! Çünkü, zaten hava direnci cismin hızlanmasına karşı oluşmuş bir tepki kuvvetidir, yani hava direnci cismin hızlanmasına göre artıyor bunun sebebi de Newton'un 3. Yasası, "Her etkiye karşılık eşit ve zıt bir tepki vardır".

Örnek verdiğin durum, hava direncine karşı yapılan ve itiş kuvveti kullanılan durumlarda geçerlidir, çünkü bu durumda hava direncinin uyguladığı tepki kuvveti(Fd), cismin ağırlığından (mg) fazladır,ancak burada itiş kuvveti onu yenerek hareketin sürmesini sağlar,hatta hava direncini düşürmek için yüzey alanını (A) küçültürler, bu yüzden roketlerin ve uçakların önü sivridir.

Direnç ya da sürtünme bir kuvvete olan zıt kuvvetlerdir yani öncesinde bir etki olmalı ki tepki oluşsun ve etki tepkiye eşittir.

Şunu demek istiyorum Fd>mg durumu olduğunda ortada bir direnç ya da sürtünmeden bahsedemeyiz, bu durumda artık hava itici bir kuvvet olmuş olur, buna Fd,Fs demek te yanlış gösterim olur havanın itiş kuvveti denilebilir örnek olarakta fırtına, rüzgar, vantilatörden çıkan hava gibi durumlar verilebilir.

hava direncinin olduğu ortamda serbest bırakılan bir cismin hız – zaman grafiği
hava direncinin olduğu ortamda serbest bırakılan bir cismin hız – zaman grafiği
Hız-zaman grafiği
Kabul Edilen Cevap
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın