Puan Ver
1
Puan Ver

Elips alan formülü πab midir?

İntegral hesabı ile yaptığımda cevap yakın çıkıyor.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Evet elipsin alan formülü πab dir. Elips dediğimiz şekil dairenin aslında özel bir formudur, dairenin denklemini yazıp alanını integral ile hesapladığımız şekilde elipsin de alanını hesaplayabiliriz. Bunun için tek yapmamız gereken elips denklemini y = f(x) şekline getirmektir. Elips 4 eşit parçadan oluştuğu için bir parçanın alanını bulup dört ile çarparsak toplam alanı elde ederiz. Kartezyen koordinat sistemi, polar koordinatlarda ya da parametrik denklemi kullanarak aynı sonuca farklı yollardan varırız. Gerekli işlemleri yaptıktan sonra elde ettiğimiz sonuç πab dir.

Teşekkür (1)
1

Kaynaklar

  1. Queen's College Elipsin alanının 3 farklı şekilde bulunuşu.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir politikacı bir sonraki seçimi, bir devlet lideri ise bir sonraki nesli düşünür.”
James Clarke
Geri Bildirim Gönder