Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Elektronların saniyedeki hızı bir yerde 2000 km okudum, başka bir yerde ışık hızı kadar diye. Hangisi doğru?

Elektronların saniyedeki hızı bir yerde 2000 km okudum, başka bir yerde ışık hızı kadar diye. Hangisi doğru?

3
744 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Her ikisi de doğrudur. Çünkü e- hızı değişkendir.

Düşük Hız: Elektirik tellerinden geçen e- hızı yaklaşıl olarak sn 0.024 cm dir.( telin kalınlığı=0.2 cm/ akım=10)

Yüksek Hız: Bohr atom modeline göre ise e- hızı sn 2000 km dir.

Çok Yüksek Hız: Atom parçalanması sonucunda e- hızı 300 000 000 m/s ye (ışık hızı) çok yakındır.

1,160 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
4

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Http://Www.hayatimdegisti.com/Forum/Hayat-Sorulari/23770-Elektronlarin-Hizi-Yaklasik-Olarak-Ne-Kadardir.html. (22 Ekim 2019). Alındığı Tarih: 22 Ekim 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

elektronun hızı yukarıda yazılanlara göre değişkenlik gösterebilir ama asla ışık hızına çıkamaz. Mantıken düşünürseniz ışık, kütlesiz kabul edilen fotonlardan oluşur ve hiçbir kütleli bir parçacığın bu hızı geçmesi mümkün değildir. Bu yazıda bahsedilen ışık hızı uzay boşluğunda yayılan ışığın hızıdır.

427 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

Işık hızı nihai hız sınırıdır (saniyede 300 000 km). Elektrona enerji ekledikçe hızlanır, ancak ışık hızına yaklaştıkça daha da hızlanması için eklememiz gereken enerji miktarı artar. Örneğin yaklaşık 220 000 eV ile(elektronvolt yani bir elektronun bir volt enerjiyle ivmelendirilmesi sonucunda alınan enerji) elektronu ışık hızının %90'ına kadar çıkarabiliriz. Ancak %99,9'una ulaştırmak için 11 milyon eV'a ihityacımız olacaktır. Farklı bir bakış açısı da elektronlar hızlandıkça ağırlaşır. Bu yüzden daha da hızlandırmak için onu itmek zorlaşır. Sorunda bahsettiğin hızı doğrulamak için de hidrojen atomuna bakabiliriz. Hesaplamalar elektronunun saniyede 2,200 km hızda hareket ettiğini gösteriyor. Bu ışık hızının %1 inden daha az ama gezegenimizi yaklaşık 18 saniyede dolaşması için yeterli bir hız. Sonuç olarak her ikisi de doğrudur çünkü elektronların hızlarını enerji ekleyerek değiştirebiliriz.

473 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Türlerin Kökeni'nde ortaya koyduklarımın herhangi bir inanıştan herhangi bir kişiyi şoke etmesi için bir neden göremiyorum.”
Charles Darwin