Puan Ver
1
Puan Ver

Elektronların saniyedeki hızı bir yerde 2000 km okudum, başka bir yerde ışık hızı kadar diye. Hangisi doğru?

Elektronların saniyedeki hızı bir yerde 2000 km okudum, başka bir yerde ışık hızı kadar diye. Hangisi doğru?

3
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
3 Cevap

Her ikisi de doğrudur. Çünkü e- hızı değişkendir.

Düşük Hız: Elektirik tellerinden geçen e- hızı yaklaşıl olarak sn 0.024 cm dir.( telin kalınlığı=0.2 cm/ akım=10)

Yüksek Hız: Bohr atom modeline göre ise e- hızı sn 2000 km dir.

Çok Yüksek Hız: Atom parçalanması sonucunda e- hızı 300 000 000 m/s ye (ışık hızı) çok yakındır.

Favorilerime Ekle
3

elektronun hızı yukarıda yazılanlara göre değişkenlik gösterebilir ama asla ışık hızına çıkamaz. Mantıken düşünürseniz ışık, kütlesiz kabul edilen fotonlardan oluşur ve hiçbir kütleli bir parçacığın bu hızı geçmesi mümkün değildir. Bu yazıda bahsedilen ışık hızı uzay boşluğunda yayılan ışığın hızıdır.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. webtekno ışık hızını geçebileceğimiz söylenen hipotezler

Işık hızı nihai hız sınırıdır (saniyede 300 000 km). Elektrona enerji ekledikçe hızlanır, ancak ışık hızına yaklaştıkça daha da hızlanması için eklememiz gereken enerji miktarı artar. Örneğin yaklaşık 220 000 eV ile(elektronvolt yani bir elektronun bir volt enerjiyle ivmelendirilmesi sonucunda alınan enerji) elektronu ışık hızının %90'ına kadar çıkarabiliriz. Ancak %99,9'una ulaştırmak için 11 milyon eV'a ihityacımız olacaktır. Farklı bir bakış açısı da elektronlar hızlandıkça ağırlaşır. Bu yüzden daha da hızlandırmak için onu itmek zorlaşır. Sorunda bahsettiğin hızı doğrulamak için de hidrojen atomuna bakabiliriz. Hesaplamalar elektronunun saniyede 2,200 km hızda hareket ettiğini gösteriyor. Bu ışık hızının %1 inden daha az ama gezegenimizi yaklaşık 18 saniyede dolaşması için yeterli bir hız. Sonuç olarak her ikisi de doğrudur çünkü elektronların hızlarını enerji ekleyerek değiştirebiliriz.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Jefferson Lab
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İstikrarlı bir şekilde söylenen yalanların gücü büyüktür; ancak bilim tarihi göstermektedir ki bu güç genellikle uzun soluklu olamamaktadır.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder