Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Altar Kibar
Altar Kibar
8K UP
Üye
13

Elektrik yüklerinin birbirlerini itmesini veya çekmesini sağlayan şey nedir?

2,679 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Emir Taha Sezer
Bilim için Yaşayan bir Primat

Maddenin en temel özelliklerinden biri olan elektrik yükü; parçacıkların elektrik alanı etkileme yetisinin bir ölçüsüdür, fakat böyle bir tanım -her ne kadar yeterli olsa da- şu an için pek de açıklayıcı olmayabilir. Akla gelen ilk soru bu alan dediğimiz şey ile tam olarak ne ifade ettiğimiz olacaktır. Alan kavramını daha kolay anlamak için kütleçekimi düşünelim. Uzayzaman içerisinde kütle, etrafındaki noktalara kendine doğru olacak şekilde vektör değerleri verir. Ortada kütle olmasa bile kutlecekim alanı vardır, sadece alandaki noktaların vektör değerleri 0'dır. Kütle, maddelerin kütleçekim alanını etkileme özelliğidir. Aynı kapsamdan baktığımızda elektrik yükü kütleye çok benzerdir.

Açıkçası maddenin bu özelliklerinin tam olarak ne olduğunu veya neden var olduğunu kimsenin tam anlamıyla bilmediğini söyleyebiliriz. Neden hicbir şey yerine bir şeyler var, fizik yasaları neden başka şekilde değil de şu anda olduğu şekildeki gibi işliyor veya maddelerin sahip oldukları özellikler neden böyle; bilmiyoruz, belki de hiçbir zaman bilemeyeceğiz. Fakat doğada bazı olayların gerçekleştiğini gözlemleyebiliyoruz ve olguları gerçeğe en yakın şekilde -modellemeler ve kuramlar oluşturarak-açıklamaya çalışıyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

Elektrik yükleri arasındaki etkileşimlerin nasıl gerceklestigi konusuna gelecek olursak; elektromanyetizma, kuvvet taşıyıcı parçacıklardan biri olan fotonlar aracılığıyla sağlanır. İki yük arasında foton alışverişi gerçekleşir ve kuvvet iletilir. Feynman diyagramları ve kuantum elektrodinamiği ise bu olguyu açıklamamızı sağlayan şu anlık en iyi bilimsel model.

961 görüntülenme

Kaynaklar

 1. R. P. Feynman. (2011). The Feynman Lectures On Physics, Vol. Ii. ISBN: 9780465024940.
 2. Wikipedia. A Physical Quantity, Represented By A Number Or Tensor, That Has A Value For Each Point In Space-Time. (9 Ağustos 2003). Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 3. Wikipedia. Pictorial Representations Of The Behavior Of Subatomic Particles. (10 Aralık 2001). Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
6
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Soner Albayrak
Fizik doktoruyum

Aynı yüklü iki cismin birbirlerini çekeceğini mi yoksa iteceğini mi belirleyen şey, bu yükün taşıyıcı parçacığının spin denilen özelliğidir.

Kısaca spin tek sayı ise aynı yükler birbirini iter, çift sayı ise aynı yükler birbirini çeker.

Tüm Reklamları Kapat

Elektromanyetik etkileşimin taşıyıcı parçacığı olan foton'un spin'i 1 olduğu için, aynı işaretli elektromanyetik yüke sahip iki parçacık birbirini iter.

Kütleçekiminin taşıyıcı parçacığı graviton'un spini 2 olduğu için, aynı işaretli kütleçekimsel yüke sahip iki parçacık (yani kütlesi artı olan iki cisim) birbirini çeker.

Bakınız: Quantum field theory in a nutshell (Zee)

4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Eren Ovalı
Eren Ovalı
3,116 UP
Lise son sınıf öğrencisiyim.

Bahsettiğin olay Coulomb Kanunu ile açıklanabilir.

Kanun der ki her yüklü parçacık çevresine ve etrafına elektromanyetik bir kuvvet uygular. İki yüklü cismin birbirine kuvvet uygulaması bu yasayla açıklanır. Bu kuvvet yüklerin skaler çarpımı ile doğru, arasındaki uzaklığın karesi ile ters orantılıdır. [1]

Tüm Reklamları Kapat

134 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Google. Coulomb Kanunu. Alındığı Yer: www.google.com | Arşiv Bağlantısı
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yasin KAYALAR
Yasin KAYALAR
177K UP
Bilim ve felsefe okuru

Evrende hiç bir etkileşim uzay zaman dokusunda bağımsız veya ayrı değildir. Bu nedenle iki maddenin birbirini itmesi veya çekmesi evrenin dokusuna dayanan bir etkileşim biçimidir. İki nesne atom seviyesinde hiç bir biçimde birbirine temas edemez. Ortada bir temas olmadığına göre olan şey evrenin dokusunda ortaya çıkan elektromanyetik alanların etkileşimidir. Yani bir maddenin çevresindeki elektro manyetik alan diğerine direnç gösterir ise iki madde birbirini itmiş olur. İki maddenin birbirini çekmesi ise örneğin manyetizmadaki gibi maddenin atomlarındaki yükleri mıknatıs etkiler ve mıknatıs çevresinde oluşan manyetik alan sayesinde çekme etkisi oluşur. Yük dediğimiz şeyler ise spinlerle ilgili görünüyor. Örneğin elektron ve karşıt yüklü parçacığı pozitron çarpışırsa (foton) oluşur ve fotonun spini tam spindir. Elektron veya pozitron ise ters yönde yarım spindir. Foton ise tam spinli ve nötrdür. Çekme itme etkileri de bu eksi artı yüklerle açıklanıyor.

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Lisede Öğretilen
Lisede Öğretilen "Mendel Genetiği" TAMAMEN Hatalı mı?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close