Sorulara Dön
1
Fizik & Kuantum

Einstein Görelilik Teorisi için nereden ilham aldı?

Her teorinin bir temeli, bir geçmişi olduğu gibi Görelilik Teorisi'nin de bir temeli olmalı. Nereden esti de Einstein bu teoriyi geliştirmeye karar verdi?

2
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Eski eşi Mileva Maric ile birlikte çalışıp geliştirmişler. Bunu 27 Mart 1901'de Mileva'ya yazdığı mektupta "ikimizin izafi hareket çalışmasının muzaffer sonucunu görmekten mutlu olacağım" diye Albert Einstein kendisi dile getirmiş. Bu çalışmaları ETH Zürih'te birlikte okudukları yıllara dayanıyor.

105 görüntülenme
4
Paylaş
4

Kaynaklar

  • P. Gagnon. Einstein'ın Ilk Eşinin Unutulan Yaşamı. (19 Aralık 2016). Alındığı Tarih: 08 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Einstein, teorisini bazı temeller üzerine ortaya attı, ilham aldığı bazı fikirler bulunuyordu. Bu yazıda bu fikirleri kısaca inceleyeceğiz başka bir deyişle göreliliğin köklerine ineceğiz.

1831 doğumlu İskoç fizikçi James Clerk Maxwell elektrik ve manyetizmanın aynı şey olduğunu, ortak bir denklem setiyle (Maxwell Denklemleri ) açıklanabileceğini gösterdi. Elektrik ve manyetik (elektromanyetik) alanların ışık hızında ilerleyecek bir dalga türü oluşturabileceğini söyledi. Sonraki dönemler ışığın kendisini “elektromanyetik dalgalar”dan oluştuğu kabul edildi.

Denklemler, dalgaların hiçbir etmene bakmaksızın her durumda aynı hızda ilerlediklerini gösteriyordu. Hareket halindeyken fırlattığımız bir taş, dururken fırlattığımız bir taşa göre daha hızlı ilerler fakat şaşırtıcı bir şekilde bu durum ışıkta farklı işliyordu.

Birçok fizikçi bu konuya açıklık getirmek için bir sürü deneyler yaptılar ancak her deneyin sonucunda ışığın hep aynı hızda hareket ettiği sonucuyla karşılaştılar. Işık hızı sabitti ve bu duruma çare aramaya devam ettiler.

Hollandalı matematikçi Hendrik Lorentz, sabit ışık hızını anlamak için ortaya kendi metodunu attı. Bir çeşit kurgusal zaman geliştirdi. Eğer yüksek hızda ilerliyorsanız, o takdirde normal bir saatle ölçülen zamandan farklı olan bu kurgusal zamanı kullanmamız gerektiğini söyledi. Böylece bu matematiksel hileyi kullandığımızda, her şey yerli yerine otururdu ve ışık hızı herkese aynı görünürdü.

İlerleyen yıllarda Henri Poincaré, Einstein teorisini formülleştirmesine yardımcı olacak bir makale yayınladı. Makalesinde zamanı neden bu kadar katı düşündüğümüzü merak ettiğini yazıya döktü. Matematikçi Lorentz zaman atlamasını sadece matematiksel bir numara olarak ele alıyordu; fakat Poincaré gelecekte tek bir fiziksel zaman kavramından vazgeçmenin lazım olabileceğine işaret etti. İşte Einstein bu makaleden büyük bir ilham aldı.

Maxwell’den başlayan hikâye, birçok yoldan geçerek şekillendi ve Einstein’ın göreliliği için temeller atılmıştı. Albert Einstein, ilk adımını 1905’te “Hareketli cisimlerin elektrodinamiği hakkında” adlı çalışmasını yayınlayarak attı.

2
Paylaş
2

Kaynaklar

  • New Scientist. (2017). Where The Universe Came From: How Einstein’s Relativity Unlocks The Past, Present And Future Of The Cosmos. ISBN: 1473629594. Yayınevi: John Murray Learning. sf: 208.
  • H. Poincaré. (2021). La Mesure Du Temps. Revue de métaphysique et de morale, sf: 13. | Arşiv Bağlantısı
  • L. Sartori. (1996). Understanding Relativity: A Simplified Approach To Einstein's Theories. ISBN: 0520200292. Yayınevi: University of California. sf: 386.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et