Sorulara Dön
3
Evrim & Abiyogenez

Ego evrimin bir sonucu mu?

Ego evrimin bir yan etkisi mi?

1
358 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Evrim, gelişimin biyolojik - genetik zeminlerini anlamaya yardımcı olur. Bilişsel süreçlerin de zemini olmakta evrimsel mekanizmalar.

Bilindışı, tehlikelere karşı SAVAŞ ya da KAÇ koduyla başa çıkmaya kodlanmış temel yazılımdır. Üreme ile birlikte bu temel yazılımın, yaşamda kalmaya programlandığını görüyoruz. Birey olarak tehlikelere karşı durmak, tür olarak üremeye devam etmek. Yani yaşamın devamı merkezde.

Bu açıdan bireyin yaşamda kalmak için avcı toplayıcı dönemde çalması, öldürmesi, gasp gibi günümüz için etik olmayan durumların gereklilik olduğunu görüyoruz. Mağarasında oturup kimseye karışmayan bireylerin genetik materyalinin elendiğine dair görüşler var. İşte en başta genetik olarak günümüzün etik olmayan yaşam şartlarına uyum sağlamış bireylerin torunları olmamız yönüyle, hala çok uç yüz kızartıcı suçlar bunca bilişsel sosyal insani değerlerin geliştiği bir dönemde dahi bitmemekte, halen işlenebilmekte. Tabii ki bilinçdışının rolü, suçları meşru kılmaz, ancak bir faktör olarak geçmişten gelen yaşamda kalmayla ilgili mirası gözden uzak tutamayız.

Belki komün yaşamın ilk döneminde her birey, popülasyonun yaşamda kalması için görevini yapması yönüyle ortalama eşit değerde olmalıydı. Ancak ego gibi kendini diğer bireylerden daha değerli, önemli, özel, üstün olduğu algısının daha çok kültürel evrimle ilgisi olabilir. Popülasyon sayısının genişlemesiyle, bireylerin belli konularda karar verme, yönlendirme görevlerini edinmesi, zamanla bilinmeyen konularda fikir beyan edebilme gibi diğer bireylerden farklı fikir-öngörü sunabilme gibi özel hissetme nedenleri oluşmuş olabilir. Bir konuyu diğer insanlardan daha iyi yapabiliyor olma algısı, sosyal yapı ve o sosyal yapı içinde kabul görme gibi temel düzeydeki ihtiyaçların karşılanmasını gerektirmekte gibi görünüyor. Çünkü kişinin birey olarak kendini diğerlerinden daha değerli hissedebilmesi için öncelikle kendisinin onaylanan bir birey olduğunu hissediyor olması gerek.

Aslında ego, kişiyi daha üretken ve öznel hale getiren bir zemindir. Ancak herhangi bir konuyu üstün biçimde başarabiliyor olma üzerinden kendini özel farklı önemli hissetme durumunu sorun haline getiren şey, bunu yönetemiyor olma hali. Kişi kendini önemli değerli hissedebilir, ancak bu durum, diğer bireyleri küçük görme hakkını vermez. İşte bu hakkı kendinde görme hali, kişinin egosunu yönetememesi yani soruna dönüşmüş halidir. Bu durum kültürel evrimin zemin hazırlayıp, bireyin kendi gelişim evriminde karşısına çıkan bireysel bir süreç gibi görünmekte. Bireyin bilişsel evriminde özbenlik - değer ilişkisini yönetme becerisi de diyebiliriz. Yönetemiyor olmak egoist dışavurum üretiyor olabilir.

162 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın