Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Esma ASLAN
Üye
2

Eğitim, ahlak ve din arasında nasıl bir ilişki vardır?

En hızlı şekilde yapabilir misiniz
640 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
5 Cevap
İsmail Aziz Bozkurt
Din bilimcisi

Hepsinin biribiriyle bağlı olması normal birşey,din verilen eğitimlerle ülkedeki genç ve çocuk kesime olan bakış açısını değiştirir aynı zamanda ahlak da eğitimin bir parçasıdır,ahlak ve dinin birbiriyle olan bağlantılarını açıklamama gerek yoktur diye düşünüyorum burada yazdığım şeyler neredeyse çoğu toplumda/ülkede böyle işler bunlar birbirleriyle tamamen iç içe demiyorum ama bağlantıları oldukça kalındır bir insanda veya toplumda bunların çok iyi bir seviyede olduğunu düşünün ve o kişiyi/toplumu gözününüz önüne getirin bunun gelişmesine ne engel olabilir ki? parasızlık hariç

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
St Maqsud
Felsefe öğreniyorum

Kısaca din ve ahlak biri birine tamamen bağlı konular değildir. Dinlerden önce de ahlak kavramı vardı insanların düzenli yaşaması için gerekliydi. Din ahlakı temellendirmekte yardımci olur. Eğitim olmadan bu alanlarda farkındalık kazanamazsın.

3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Hyyperr x0
Hyyperr x0
18K UP
kuantum fiziği, bilgisayar bilimi, matematikle ilgileniyorum

Son derece komplike bir soru, ama cevaplamaya çalışacağım.

Öncelikle, böyle bir soruyu cevaplamak için, soruda yer edilen kelimelerin, daha doğrusu kavramların ne anlama geldiğini, neyi ima ettiğini bilmemiz gerekir. Bunu soru bağlamında belirtmediğiniz için, genel olarak tanımlar üzerinden gideceğim. Ancak bu kavramların (özellikle ahlak) tek bir tanımı olamayacağından dolayı, vereceğim cevapların sizi veya okurları tatmin etmesini garantileyemem.

Tüm Reklamları Kapat

İlk olarak, benzer noktalardan bahsedelim. Bu 3 kavram ve ilişkisi her ne kadar tartışılsa da, genel olarak hepsinin insan anlayış, davranış ve değerlerinin gelişimi ile ilgili olduğu kabul ediliyor.

Tanımlara başlıyorum.

Tüm Reklamları Kapat

Oxford sözlüğüne göre "Eğitim" kelimesinin anlamı; "yeni kuşakların toplum yaşamında yerlerini almaları için gerekli bilgi, beceri ve anlayışları edinmelerine, kişiliklerini geliştirmelerine yardım etme."

Wikipedia'ya göre eğitim; "okullar, kurslar ve üniversiteler vasıtasıyla bireylere hayatta gerekli olan bilgi ve kabiliyetlerin sistematik bir şekilde verilmesi."

Birçok kaynakta ve sözlükte, bu tarz tanımları görebiliriz. Kısaca, toparlarsak;

Eğitim, öğrenmeyi kolaylaştırma veya bilgi, beceri, değer, kişiliğimizin gelişiminde yer alan ahlak, inanç ve alışkanlıkların kazanılması sürecidir.

Ahlak ise, neyin doğru neyin yanlış, neyin iyi neyin kötü olduğuna dair bir inançlar sistemidir. Genellikle dini veya felsefi ilkelere dayanır, ancak sadece din veya felsefeyle sınırlı değildir. Toplumsal normlar, kişisel nedenler ve kültürel faktörler de bunun içine girebilir.

Din, insanlığı maneviyat ve ahlaki değerlerle ilişkilendiren bir inançlar ve uygulamalar sistemidir. Genellikle doğaüstü bir varlığa veya varlıklara olan inancı ve bir dizi ahlaki ilkeye bağlılığı içerir.

Sorunuzda bahsettiğiniz 3 kavramı yeterli düzeyde tanımladığımızı düşünüyorum. Şimdi ise, ilişkisine değinelim.

İlk olarak, bu kavramların bahsettiğim tanımlamalara göre son derece farklılıkları bulunuyor. Örneğin, "eğitim" dediğimiz kavram, insanın hayatta gerekli olduğuna inandığımız bilgilerin ve becerilerin öğretilmesi, kişiliğin gelişimini etkileyen faktörlerin, kişiye kazandırılmasıyken, yani toplumsal normlara göre olması ve hakikatin (bilimin, nesnel olan şeylerin) öğretilmesiyken, "ahlak" dediğimiz kavram ise, kişinin kendi inançları dahilinde neyin iyi neyin kötü, neyin doğru neyin yanlış olduğunu ele alan bir kavramdır.

Tüm Reklamları Kapat

Buradaki temel ve bariz fark, bir tanesinin "öznel" olması, diğerinin ise "nesnel" olmasıdır. Yani, biri "gerekli bilgi ve beceri" olarak nitelendirilen realitenin öğretmini amaçlayan sistem. Diğeri ise kişinin gerçeklikten bağımsız olarak kendi dürtülerine yönelik, kendi inançlarına yönelik kişiliğini belirlediği sistemdir.

"Ahlak", kişinin bireysel olarak bir şeye inanmasını ve kendi yaşamını ona göre ayarlamasını tanımlarken, "eğitim" ise, daha çok toplumun her kesimine hitap eden ve her bir bireyin hayatında ihtiyaç duyduğuna veya duyacağına inandığı bilgi ve becerilerin öğretilmesini, kazandırılmasını tanımlar.

Ancak başta dediğimiz gibi "ahlak" dediğimiz şey, toplumsal normlardan etkilenen ve şekillenen bir şeydir. Örneğin, bir toplum, küfür veya argo sözleri son derece ayıp olarak algılıyorsa, oradaki ahlak anlayışına uymuyorsa, orada doğan bir çocuk doğal olarak küfürden ve argodan uzak olacaktır ve kendi ahlakı da toplumun anlayışına göre şekillenecektir.

Eğitim ise, toplumu etkileyen bir şey olduğuna göre, toplum eğitimden, ahlak ise toplumdan etkileniyor diyebiliriz. Yani, eğitim sistemi güçlü olan bir toplumda ahlak anlayışı da ortaktır, ahlak anlayışının ortak ve güçlü olduğu toplumda da dayanışma vardır diyebiliriz.

Dini ise bu iki kavramın dışında bırakmamız gerekiyor. Çünkü din, bireylerin kendi inandığı inanç sistemleridir. Ancak ahlaktan farklıdır. Çünkü ahlak, birçok faktörden etkilenebilir. Fakat din ise toplumun normlarına göre o kadar da esnetik değildir. Din, toplumun normlarından çok, kişinin o dinden ne anladığına göre değişir. Örneğin, kutal kitaplardan biri üzerinden düşünürsek, kutsal kitaptaki bir cümle, bir alim tarafından şeklinde yorumlanabilirken, başka bir alim onu şeklinde yorumlayabilir. Bir birey, oradaki cümleyi şeklinde yorumlarken, başka bir birey onu şeklinde yorumlayabilir. Burada "yorumlama"dan kastım, inançtır. Yani siz bir cümleyi okuduğunuzda, o cümlede kastedilen şeyin tam olarak yazdıldığı gibi olmadığını, metaforik yazıldığını düşünebilirsiniz. Ancak bazıları da farklı düşünebilir. Ve bu düşünceler birbirleriyle çatıştığında, toplumda bir ayrışma gerçekleşebilir. Bunun önlenmesi içinse, toplumun her kesimine hitap eden "eğitim"in içine, din gibi bireye hitap eden bir sistemi katmamaktır.

3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Burak KILIÇ
Burak KILIÇ
1,311 UP
Adalet Bölümü Öğrencisiyim

Eğitim Din ve Ahlak aslında birbiri ile zincirdir, burada benim için önemli olan faktör Ahlak olacaktır eğitim dediğimiz şey yalnızca genel kültürden bilimden olmamalıdır, bir öğretmenin öğrencisine şiddet uygulaması bir doktorun hipokrat yeminini etmesine rağmen hastalarına fütursuzca davranması eğitimin bir insanı sadece bir noktaya kadar getirmesidir,örnek verirsek bir din hocasının kursta öğrencisini dövmesi örnekleri çoğaltabiliriz, ahlak eğitimin mihenk taşıdır Ahlaklı olursan etik insan ve örnek birey olursun, Ahlaklı olursan statün önemsizdir.başarılı insanlar değil, ahlaklı bireyler yetiştirelim..

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Əli Fərzəliyev
Kimya biliyorum

Dinimiz İslam bize bilimi en basit dilde anlatır.Mesela demirin uzaydan geldiği bir ayetde verilmiştir.Dinimizde günah olan şeylerin vücudumuza zarar verdiği acıklanmışdır.Mesela alkolun artık karaciğer ve beynimizi öldürdüğünü biliyoruz dinimiz bunu o devirde çoğu teknoloji olmadan bize söylemişdir.

3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Görme Bozukluklarını Anlamanızı Sağlayan Gözlükler!
Görme Bozukluklarını Anlamanızı Sağlayan Gözlükler!
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Büyük Patlama Teorisi: Bildiklerinizin Ne Kadarı Gerçek?
Büyük Patlama Teorisi: Bildiklerinizin Ne Kadarı Gerçek?
2 MİLYON KUTLAMASI: VİDEO KONU TALEPLERİNİZİ ALIYORUZ! / SORU & CEVAP [🔴 HEDİYELİ CANLI YAYIN]
2 MİLYON KUTLAMASI: VİDEO KONU TALEPLERİNİZİ ALIYORUZ! / SORU & CEVAP [🔴 HEDİYELİ CANLI YAYIN]
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close