Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Aleyna Nur Arslan
Üye
1

Eğer tanrı varsa tanrının insanları izlemesi veya ne yapacağını bilmesi insanların eylemlerini etkiliyor olmaz mı?

Kuantumda gözlemci etkisi gibi
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
6 Cevap
Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak
26K UP
Eski muhafazakar, sağlam laik

Olabilir. Olmaya da bilir. Tanrının keyfine kalmış.

Ancak eğer tanrının bilmesi, bizleri etkilemesi ile sonuçlanıyorsa o zaman irade kavramı ortadan ya kalkacak ya da iradenin etkisi zayıflayacaktır. Bu sefer şu sorulara cevap aramamız gerekir. Eğer tanrı insanın cehenneme gideceğini biliyor ve buna izin veriyor/etki ediyorsa o zaman tanrı insanı yakmak için mi yarattı ?

Bu Reklamı Kapat

3
  • Raporla
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin
594K UP
Agnostik

Eğer Allah gibi bir teistik Tanrı'dan bahsediyorsanız bu tür Tanrı sadece gözlemlemek ile kalmaz. Bütün şartları yaratan ve ayarlayan da kendisidir. Dolayısı ile insanların ve her şeyin eylemlerini etkilemekten bile öte, doğrudan onları yaptıran, ayarlayan odur. Bu tür durumda insanların kendi tercihi yaptığı sadece bir illüzyondur. Onları ayarlayan bile Tanrıdır. Dolayısı ile bunu insani benzetmelerle açıklayamazsınız, hatalıdır. Bunu burada anlatmıştım.

Eğer deistik, bilgisiz, sadece oluşturma gücü olan, daha aciz bir Tanrı'dan bahsediyorsanız bunu gayet insani davranışlarla açıklayabilirsiniz. Bu tür bir Tanrı'nın insanları izlemesi insanları etkilemez çünkü Tanrı da bilgisizdir, anlamaya çalışıyordur. Bu tür Tanrı olaylara tamamen hakim değildir. Aciz bir Tanrı modelinde Tanrı ne yarattıkların ne yapacağını bilse bile yarattıklarına hakim değilse insanlar Tanrı'dan daha güçlü olup kaderlerini değiştirebilir. Ama dediğim gibi bunlar, Allah gibi teistik değil, deistik Tanrılara daha yakın modellere uygundur.

Bu Reklamı Kapat

3
  • Raporla
Cevap
Görkemli Mareşal
Araştırmacı

İslam'daki Tanrıdan söz ediyorsanız yazgınız bellidir. Onun koşullarına göre yaşarsınız. Ancak Kur'an'dan anlıyoruz ki Tanrı yalnızca belirli şeyleri yaratmış ve kişiye seçin şansı sunmuştur. Mavi hap, kızıl hap olayı gibi. Siz yalnızca yol ayrımlara geldiğinizde Tanrı seçimi size bırakır. Onun dışında Tanrı hayatınıza doğrudan etki eder. Diğer dinlerdeki Tanrıda hemen hemen aynıdır.

Şimdi inançları bir köşeye bırakalım ve sorunuzun düşünbilimsel incelemesini yapalım. Şimdi İlbilge adında bir kızı düşünelim. İlbilge yoksul birisi. Annesi hasta. Bir teklif geliyor, erotik filmlerde oynarsa parayı alır ve annesini iyileştirir. Şimdi İlbilge'nin bu duruma düşmesinde Tanrı'nın etkisi var mıdır? Değişir. Siz Tanrı bir şeyi biliyor ve eylemciyi gözlemliyorsa ona etki eder diyorsunuz. Bu durumda İlbilge Tanrı yüzünden bu duruma düştü. Şimdi birazcık mantık yürütelim.

Bu Reklamı Kapat

Tanrı neden onun bu duruma düşmesini istesin? Bu durumda tüm insanlar cehenneme gitmez mi? İnançlarda olay şu; İyilik edersen cennete kötü iş yaparsan cehenneme gidersin. Burada bir saçmalık var. Bu durumda alternatif bir yanıt vermek gerekir. Tanrı her şeyi bilse de ve eylemciyi gözlemlesede ona etki etmediği sürece bir şey değişmez. Siz yalnızca bildiğini ve gözlemlediğini dile getirmişsiniz. Bu şöyle bir yanıta yol açar: Tanrı uygun ortamı hazırlar ve kişinin ne yapacığını bilir. Ancak onun seçimlerine karışmaz. Yalnızca o seçim anına ulaşmasını sağlar. Böylece onun cennete mi cehenneme mi gideceğine karar verir. Yine de ona bağlıdır. İsterse etki edebilir.

2
  • Raporla
Cevap
Mekalid Menar
Mekalid Menar
18K UP
Physician

Bu sorunun içinde anladığım kadarıyla iki farklı soru var

1-birincisi;

Bu Reklamı Kapat

Allahın bilmesi ve görmesi, insanın irade ve tercih etme hakkını elinden almaz.

Eylemleri tabiyki etkiler ama tercih etme hakkı insandadir.

Bu Reklamı Kapat

Şöyle bir örnek düşünebiliriz;

Bir küçük yürüyemeyen bir çocuğu omzumuza alıp nereye istersen seni oraya götüreceğim desek;

O da bir dağın başını istedi.

Onu oraya götürdük.

O çocuk düşse veya üşüse kendi istediği için mesuliyet ona aittir .

Allah da bizim irade ve tercih etme hakkımıza göre eylemlerimızı yaratır.

Yani ben adım atmak isterim O da her yerde olan nurani olan Kudreti ile bana adım attırır.

Burda isteyen ben olurum ama adımı attıran O dur..

Bu Reklamı Kapat

Veya vicdanımız ve aklımız tercih etme hakkımız olduğunun farkına vardırir.

Yani isteyerek yaptığımız şeyler ile mecburi yaptığımız şeyleri(kalbin atması gibi) ayırabiliriz..

2-Sorunun ikinci yönü şöyle anladım;

bizi gören bize tesir edemez mi?

Bu Reklamı Kapat

Elbette bütün evren O'nun tesiri altındadır.

Çünkü nasıl ki Güneş ışığı birliği ile beraber her yere ışığını yayar.

Güneş ışığındaki yedi renk ve sıcaklık ve ışığı ile adeta her parlak şeyde görünür ve oraya tesir edebilir.

Yani güneşi şuurlu olarak düşünsek hayal etsek;

Bu Reklamı Kapat

sıcaklığı güneşin kuvveti,yedi rengi yedi sıfatı ve ışığı ilmi olsaydı;

Güneş her yerde her parlak şeyle konuşabilir,görebilir ve tesir edebilirdi.

Güneşin nuru, Evrenin Yaratıcısının nuru yanında ise gölgenin gölgesidir.

Hatta güneş O'nun Nur isminin zayıf bir gölgesidir.

Öyle ise Nurların Nuru olan Evrenin Yaratıcısı Nur olan ilmi ve nurani kudretiyle ve kuvvetiyle her an her yerde tesir edip iş göremez mi?

Birliği ile beraber her yerde olamaz mı?

1
  • Raporla
Cevap
ARDA ADNAN KALKAN
Düşünebilen bir insanım

Öncelikle bugüne kadar hâlâ hiçbir filozof ya da bilim adamının aksini ispatlayamadığı ve insan sözü olduğu şeklinde görüş belirtmediği kutsal kitap olan Kur'an ı Türkçe okumalısınız. Kur'an'da Allah yani Tanrı, sürekli iyilik yapın, rızkı yani paranızı ve yiyeceklerinizi dostlarınızla paylaşın, böyle yaparsanız size bu dünyada ve ahirette yani ölümden sonraki yaşamda ödül vereceğim der. Bu nedenle tabi ki her insan özgür iradeye sahiptir. Çünkü eğer paylaşırsa, yardım ederse, iyi olursa ödül alır. İnsanlar hasta olabilir. Hastalığı nedeniyle kötülük yaparsa onlar bu kötülükten dolayı ceza almaz. Yani onlar da özgürdür, değillerse bile dinden muaftır yani dini cezaları olmayacaktır. Allah sürekli çok affedici olduğunu da söyler Kuran'da. Kısacası Allah hiç kimsenin davranışını etkilemez. Aksine onları sürekli görür, duyar ve izler, örneğin not alır, sonra da karşılığını verir. Ben bunu yaşamımda olan olaylarla onlarca kez kanıtladım. Gerçekten de iyilik yaparsanız Allah size rızık yani para verir. Bana verdi. Bunun da iyilikle olması ve gösteriş olarak yapılmaması gerekiyor tabi. Bunun yanında Kuran'da namaz Allah'ı 3 kez anmaktır. Başörtüsü yoktur, göğüslerin örtülmesi vardır. Oruç zorlanma varsa isteğe bağlıdır. Kurban zenginler içindir. Hac zenginler içindir ve hastalık varsa zorunlu değildir. Sadece iyilik yapmak, Allah a inanmak, en önemlisi malın, rızkın ya da paranın gerekenden fazla tamamını dostlarla paylaşmak, beraber cafeye gidin yani :) Müslüman olmak ve ödül almak için yeterlidir. Bunlar yapıldıkça para artar ve mutluluk artar. Deneyebilirsiniz. Bu zaten devletlerin ve iyi insanların da istediği daha çok sosyalizme yakın bir konsepttir.

1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.