Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Berkin Acun
Berkin Acun
1,916 UP
Üye
1

Eğer ki, evrende bizden farklı yaşam formları varsa, bu bizim algımızı nasıl değiştirebilir?

Eğer ki, evrende bizden farklı yaşam formları varsa ve bu yaşam formları bizim canlı tanımımıza uymazsa. Bu durumda taksonomik tanımlarımızı mı değiştirmemiz gerekir? Yoksa onlar için yeni bir taksonomik kol mu oluşturulur? Aynı zamanda bu bütün hayat algımızı da alt üst etmez mi?
257 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Joseph Joestar
Hayat Algısı Alt Üst Olmuş Üye

Taksonomi tamamen canlıların tahmini soy ağaçları baz alınarak hazırlanır. Başka bir gezegende bulunacak olan canlı eğer dünyadaki canlılarla soy birliğine sahip değilse apayrı bir sınıflandırmaya sahip olacaktır.

Canlı tanımımıza uymuyorsa canlı değillerdir. Virüslerin de canlılarla benzer özellikleri var ama canlı olmadığını kabul ediyoruz. Ha keşiflerimiz canlı tanımımızı değiştirebilir ama unutulmamalı ki taksonomi için kullandığımız şemalar da isimler de canlı tanımımız da tamamen doğayı anlamak için uydurduğumuz kavramlar. Kavramları da kavramların tanımını da biz uyduruyoruz yeri geliyor daha işe yarar olanlarla değiştiriyoruz. Bunlar bizim daha doğrusu konu ile ilgili bilim adamlarının kabulleri. Canlıları işimize gelseydi soy ağaçlarına göre değil renklerine göre de sınıflandırabilirdik. Yaşadıkları bölgelere göre sınıflandırabilirdik. Canlı tanımımız bugün cansız olduğunu düşündüğümüz varlıkları içine alabilirdi. Zümrüt, orkinos ve kulak pamuğunun içinde bulunduğu ama plakların bulunmadığı bir takson olabilirdi... Yok çünkü neden olsun? İyi bir sebep olsaydı olurdu.

Başka bir gezegende hayat algımızı alt üst edecek birşeyler keşfetmek de harika olurdu. Çünkü kocaman evrenin içerisindeki tek bir gezegenin yüzeyine göre hayatı-canlılığı tanımlayabiliyoruz. Kalan dünyayı bilmeyen, minik bir adanın bir kaç yüz kişilik sakinlerinin insanlığı nasıl tanımlayacağını düşünsene. Belki biz onlardan da cahiliz. O ada sakinleri bir anda dünyanın kalanı hakkında bilgi edinseler iyi olmaz mıydı?

Tüm Reklamları Kapat

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close