Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Eğer ışık hızını aşıp geçmişe gidebilseydik bizi bekleyen ne ya da neler olurdu?

Işık bu evrende ulaşılabilecek en yüksek hıza sahiptir ve eğer bu hıza ulaşabilseydik teorik olarak zaman duracaktır ve bunun ötesine geçebilseydik zamanda geriye gidebilirdik. Bütün sorunları yok sayıp ışık hızını geçtiğimizi varsayarsak ve geçmişe gidebilirsek ne ya da neler olurdu?
114 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar Bilim ve felsefe okuru

Işık hızını aşarak kendi geçmişinize gitmeniz icin zamanın Einsteinın düşündüğü gibi bir ilizyon olması gerek. Çünkü kendi geçmişinize gitmek için geçmişinizdeki olayların zaman boyutunda hala yaşanmakta olduğunu kabul etmek gerek. Eğer zaman bu şekilde Einstein düşündüğü gibi (tabi görelilik teorisinden çıkan bir sonuçla) 4. Boyut olarak varsa evrende yaşanan her an yeniden ve yeniden 4. Boyutta yaşanabilir durumda demek olur. Bu ise evrene ve zamana dair bildiğimiz herşeyi altüst eder. Çünkü bu durumda zaman Einstein da düşündüğü gibi aslında akmıyor bize öyle geliyor demektir ki bu durumda zaman algısı tamamen zihne dayalı bir duruma dönüşür. Yani zamandaki tüm değişimler beynimizin yarattığı bir ilizyona dönüşür. Einsteinin zamanın bir ilizyon olduğuna dair ifadesinin özünde de zaten bu vardır. Ancak bir çok kişi zamanın bizden bağımsız aktığını düşünüyor ve öyle de kabul ediyor. Çünkü böyle bir durum zamandaki her anın da esasen önceden belirli olduğu anlamına da gelir. Yani eğer bu doğruysa gelecek de belirlidir. Evrendeki herşey evrim süreci de dahil herşey önceden belli anlamına gelir ki evrende gelecek zaman da belirli olduğu için tesadüf diye bir şeyin hiç bir şekilde söz konusu olmadığı, her şey önceden belirlenmiş bir durumda demek de olacaktır. (Tabi paralel evrenler ve paralel gerçeklikler varsa bu durumda yaptığımız seçimlere göre farklı alternatif geleceklerin seçimlerini yapmış oluyoruz dmeek olacaktır)

Bu bilgiler çerçevesinde Eğer Einstein yanıldı ise yani zaman bir ilizyon değilse ve zaman bizden bağımsız akıyorsa ışık hızını geçseniz bile örneğin kendi geçmişinize (veya yaşanmış bitmiş bir geçmiş ana) dönemezsiniz bu mümkün değil demektir. Böyle bir durumda sadece kendi uzay zaman konumuzundan çıkar başka bir uzay zaman konumuna geçebilirsiniz. Yani ışık hızını aşma miktarınıza bağlı olarak örneğin başka bir gezegenin dünyadan bin yıl sonra gözlemleyeceğıniz anına gitmeniz mümkün olur. Bu özünde zamanda geri gitmek değil zaman kordinatınızı (zamandaki konumunuzu) değiştirmek demek olur. [1]

Bu Reklamı Kapat

121 görüntülenme

Kaynaklar

  1. B. Greene. (2010). Evrenin Dokusu. ISBN: 9789754035476. Yayınevi: TÜBİTAK.
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
  • Raporla
Cevap
Dilrbad .
Dilrbad . öğrenci

öncelikle burada büyük bir mantık hatası var. geçmişe gitmenin hız ile değil yön ile bir bağlantısı var. ışık hızını aştığın zaman geçmişe gitmiyorsun. ama dediğin gibi ışık hızında zaman senin için durmuş oluyor.

zamanı bir ok olarak görmeliyiz. zaman her daim ileriye doğru akar. ok dememizin nedeni bu. bir oku fırlattığında ok U çizip sana geri geldiği zaman ok geriye ilerlemiyor yönü hala ileriye bakıyor sadece dönüyor. bu nedenle zaman bükülmesinde bahsediyoruz. zamanı bükerek "geçmiş yöne" doğru gidebilirsin. bunun için ışık hızına ulaşman veya ışık hızını geçmen gerekmez.

Bu Reklamı Kapat

yukarıda yasin'in de açıkladığı gibi zaman kavramı bizim akıyor şekilde deneyimlediğimiz ama aslında akmayan daha çok fotoğraf karesi gibi olan bir olgu. bu nedenle geçmiş gelecek şimdi dediğimiz kavramlar sadece bize özel bizim zamanı daha rahat sınıflandırmamız için verdiğimiz isimler. aynı şekilde saat gün ay kavramları da bizim kurduğumuz bir sistem.

bu kısım çok uzun olduğu için sorunun cevabına geçiyorum. evrim ağacı sitesinde bu konu hakkında makaleler var onlara bakabilirsin.

Bu Reklamı Kapat

zamanda geriye doğru gittiğin zaman sen geçmişe gitmiş olmuyorsun. gittiğin geçmiş senin şimdiki zamanın eskiden şimdiki zaman dediğin de senin geçmişin oluyor.

buradan sonra bir sürü teori var. yukarıda yazdığım da bir teori bu arada. geçmişe gidip geçmişi değiştirmek üzerine olan teorilerde benim inandığım paralel evren teorisi. geçmişe gittiğinde bir paralel evren yaratıyorsun ve eğer bir değişiklik yaparsan bu seni değil paralel evreni etkilemiş oluyor. yani eğer anneni öldürürsen sen hala hayatta oluyorsun. çünkü eğer bunu geçmişte yapacaksan ,nasıl gelecekte büyüyüp anneni öldürmek için geçmişe gidebilirsin.

benim inandığım bir diğer teori ise eğer bir şeyi değiştirmişsen zaten değiştirdiğin halini yaşamış olursun. yani diyelim bacağını kırdın. geçmişe gidip bacağını kırmamak için yapacağın her şey seni bacağını kırmaya bir adım daha yaklaştırır ve sonunda yine bacağın kırılmış olur. bu da aslında "olan şey olmuştur"'a çıkıyor.

dediğim gibi bir sürü teori var .bu konu hakkında kendi araştırmanı yapıp aklına en yatan ile devam etmeni öneririm. verdiğim örnekler benim inandığım teoriler üzerine.

124 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Wikipedia. Dimension In Which Events Can Be Ordered From The Past Through The Present Into The Future. (31 Ekim 2001). Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et