Puan Ver
1
Puan Ver

Eğer insan bir medeniyet kurmasa dünya nasıl bir yer olurdu?

İnsan kendini geliştirmese, sorgulamasa, merak etmese, bilimle ilgilenmeseydi en başından yani evrimden beri; hasta bireyler ölse, sağlıklı olanlar üreseydi, nüfüs bu kadar artmasa dünya daha yaşanabilir bir yer olur muydu? Eğer bir tanrı varsa neden insanı böyle yarattı?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Bizim medeniyet anlayışımız, ihtiyaçlarımızı gidermede, kolaylaştırmayı amaçlayan hiyerarşik sistem.

Yani gelişimimizi hedefleyen, dünyayı ve kendimizin daha iyi versiyonlarına ulaşmayı amaçlayan bir sistem değil.

Bu nedenle medeniyet değil, kurduğumuz hastalıklı düzen demek daha doğru olur.

Öncelikle böyle bir sistem kurmamış olsaydık, doğanın bir parçası olmaya devam edecektik. Yani kendimizi soyutlayıp, doğamıza aykırı ortamlar oluşturarak kendimizin olacağı en kötü versiyonlara koşmazdık.

Tanrı, zaten bize akıl ve irade vererek, gideceğimiz yönü seçmeyi sağlamıştır. Ancak bizim göklere çıkardığımız akıl ve rasyonalite, YÖNETİLMESİ GEREKEN bir decoder. Biz şu anda yönetmeyi bırak, ihtiyaçlarımız dışında bir şey düşünemeyecek seviyede ilerlediğini zanneden bir haldeyiz. Yani temelde gelişim, bizim için tüketeceği ihtiyaçlara ulaşma kolaylığı demek. Teknoloji de buna hizmet eden temel araç.

Teknoloji ilerlemesi hangi insani değerleri üretmiş ya da yükseltmiştir?

Tıp - medikal anlamda sorunlu bireylerin yaşamlarını kolaylaştıran hizmetlere ulaşabilenler ve ulaşamayanlar diye bir ayrım niye var...

Şu anda içinde bulunduğumuz kitlesel sorunlar ve dünyaya verdiğimiz zararın nedeni tamamen bu kurduğumuz kanser hücresi karakterli düzen. Doğanın bir parçası olmayı başararak da düzen kurulabilirdi. Ancak insanın gelişimi, daima hata yaparak doğruyu bulmak olduğu için, önce duvara çarpmak, sonrasında yolu ortalamak şeklinde ilerliyor. Yani içinde bulunduğumuz durumu eleştiriyoruz evet, ancak insan doğrudan - birden bire olması gerekeni uygulayabilecek gelişmişliğe ulaşmış değil. Din de bu nedenle var zaten. Sana yapman gereken temel kuralları veriyor ki, bunun üzerine bir şeyler koy ve geliş.

İnsanın sosyal evrimi gereği, hatalı ve hastalıklı bir düzen kurması ve onu kutsaması, bu yolla dünyayı mahvetmesi de normal karşılanmalı. Ancak zararların görülmesi ve duvara çarpma etkisi ile doğru yöne dönme açısından geç kalmış durumdayız. Herkesin sorundan bahsetmesi, kimsenin kendine düşeni yapmamasının nedeni de kümülatif etki. Yani bu uyanıklığa belli bir sayıda insan ulaşana kadar faaliyete doğrudan geçilmeyecek.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Başkalarıyla paylaşılmayan bir düşünce solmaya mahkumdur. Düşünceler, paylaşıldıkça büyür.”
Lowell Fillmore
Geri Bildirim Gönder