Sorulara Dön
1
Varsayımsal & Hipotetik

Eğer insan bir medeniyet kurmasa dünya nasıl bir yer olurdu?

İnsan kendini geliştirmese, sorgulamasa, merak etmese, bilimle ilgilenmeseydi en başından yani evrimden beri; hasta bireyler ölse, sağlıklı olanlar üreseydi, nüfüs bu kadar artmasa dünya daha yaşanabilir bir yer olur muydu? Eğer bir tanrı varsa neden insanı böyle yarattı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bizim medeniyet anlayışımız, ihtiyaçlarımızı gidermede, kolaylaştırmayı amaçlayan hiyerarşik sistem.

Yani gelişimimizi hedefleyen, dünyayı ve kendimizin daha iyi versiyonlarına ulaşmayı amaçlayan bir sistem değil.

Bu nedenle medeniyet değil, kurduğumuz hastalıklı düzen demek daha doğru olur.

Öncelikle böyle bir sistem kurmamış olsaydık, doğanın bir parçası olmaya devam edecektik. Yani kendimizi soyutlayıp, doğamıza aykırı ortamlar oluşturarak kendimizin olacağı en kötü versiyonlara koşmazdık.

Tanrı, zaten bize akıl ve irade vererek, gideceğimiz yönü seçmeyi sağlamıştır. Ancak bizim göklere çıkardığımız akıl ve rasyonalite, YÖNETİLMESİ GEREKEN bir decoder. Biz şu anda yönetmeyi bırak, ihtiyaçlarımız dışında bir şey düşünemeyecek seviyede ilerlediğini zanneden bir haldeyiz. Yani temelde gelişim, bizim için tüketeceği ihtiyaçlara ulaşma kolaylığı demek. Teknoloji de buna hizmet eden temel araç.

Teknoloji ilerlemesi hangi insani değerleri üretmiş ya da yükseltmiştir?

Tıp - medikal anlamda sorunlu bireylerin yaşamlarını kolaylaştıran hizmetlere ulaşabilenler ve ulaşamayanlar diye bir ayrım niye var...

Şu anda içinde bulunduğumuz kitlesel sorunlar ve dünyaya verdiğimiz zararın nedeni tamamen bu kurduğumuz kanser hücresi karakterli düzen. Doğanın bir parçası olmayı başararak da düzen kurulabilirdi. Ancak insanın gelişimi, daima hata yaparak doğruyu bulmak olduğu için, önce duvara çarpmak, sonrasında yolu ortalamak şeklinde ilerliyor. Yani içinde bulunduğumuz durumu eleştiriyoruz evet, ancak insan doğrudan - birden bire olması gerekeni uygulayabilecek gelişmişliğe ulaşmış değil. Din de bu nedenle var zaten. Sana yapman gereken temel kuralları veriyor ki, bunun üzerine bir şeyler koy ve geliş.

İnsanın sosyal evrimi gereği, hatalı ve hastalıklı bir düzen kurması ve onu kutsaması, bu yolla dünyayı mahvetmesi de normal karşılanmalı. Ancak zararların görülmesi ve duvara çarpma etkisi ile doğru yöne dönme açısından geç kalmış durumdayız. Herkesin sorundan bahsetmesi, kimsenin kendine düşeni yapmamasının nedeni de kümülatif etki. Yani bu uyanıklığa belli bir sayıda insan ulaşana kadar faaliyete doğrudan geçilmeyecek.

258 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın