Sorulara Dön
1
Felsefe

Eğer hiçbir şey yoktan var edilemiyorsa ve varken de yok edilemiyorsa tanrı nasıl oluştu?

2
486 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

ŞEY yani varlık tanımımız, 3+1 boyuta mahkum olanlar referans alinmiş durumda. Bu ŞEY ler için geçerli sorudaki tanım.

Teorik olarak tasarımcı, bu boyutlara mahkum değil. Sadece tasarımcı değil, dim tanımı anlamında melekler bile bu boyutlara mahkum değil. Kaldı ki tasarımcı yi bu boyutlar içinde ele alalım kurgulayalim.

Bu açıdan bakarsak, teorik olarak bizim üstümüzdeki boyutlardaki varlıklar varsa, bizim boyutumuzca tanimsizdir. Yorum yapamayız. Böyle varlıkların kendilerini tanimlayamazken kökenlerini sorgulamak oldukça irreel yoruma dayalı altı boş yaklaşımlar olacaktır. Bunlar varlıklar için geçerli olan. Tasarımcı teorik olarak bütün boyutlar üstü. Yani soruyu sorabilmek için altını doldurmuş olmak gerekiyor kavramsal olarak. Bu yoğun tasarımcı sorgulaması 'ndan önce, varlığı sorgulasa kişiler çok daha derin analizlere ulaşır.

Tabii ki bunu yapmış olmak için değil, ihtiyacını duyma anlamında ifade ediyorum

495 görüntülenme
2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Merhaba.Öncelikle tanrının var ya da yok olduğu sorusunun cevabının kesin olarak "bilinemeyeceği" ancak sorunuza cevaben yaradılışçı ya da tanrıya inanan güruhun ne gibi tezler öne sürdüğüne bakalım:Yaradalışçı kesimin, tanrının varlığına dair kendilerince sahip oldukları birkaç önemli tezleri var.Bunlardan biri, tanrıyı töz olarak kabul etmeleridir.Yani matematikteki aksiyomlar gibi.Şuna benziyor 2+2=4,bu ifadeye neden iki artı iki dörde eşittirden önce 2'nin +'nın ='in ve 4'ün ne olduğunu kavrayabilirsek işe o zaman daha komplike sorulara geçebiliriz.Ancak bu sembollere bir ispat sonucu ya da doğada gördüğümüz herhangi bir cebirsel ifadeler sonucu ulaşmış değiliz.Öyle olduğunu kabul etmişiz ve tüm matematiği bu semboller üzerine inşa etmişiz.Ve diyebiliriz ki bu semboller olmadan yaşamımızı sürdürmenin mümkünatı yok.Dinlerde de durum böyledir.İlk neden, ve sonrakiler sonuç olarak varoluşun sirkülasyonu sonucu ilerler.Diğer argümanlarından biri ise her şeyi tasarım harikası olarak görmeleridir.Bu argüman ilkine göre çok çok daha irrasyoneldir.Kendi oluşturmuş olduğu şeylere bakıp gözünün görmediği varlığın kim bilir daha nelere muktedir olabileceğini ve dolayısıyla tanrının varlığının kesin olduğu sonucuna varmalarıdır.Daha birçok argümanları vardır, ancak bu iki argüman dinlerin kolonlarıdır adeta.Son yüzyıllarda ilk argümanları hiçbir şekilde benliğinden bir şey kaybetmedi.Ancak ikinci olarak sürdükleri argüman bilimin gelişmesiyle ters orantılı olarak zayıfladı.Cern'de yapılan "ilk an" simülasyonlarının tamamlanması,Tanrı parçacığı'nın bulunabilmesi gibi ve çalışılmakta olan CRİSPR DNA regülasyonu gibi gelişmeler, aklı başında her bir ferdin; sahip olduğu kitlesel argümanlarına ve eski alışkanlıklarına bir kere daha bakmasını gerektirmesi gerekir.Bilimle kalın:)

433 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın