Sorulara Dön
0
Beslenme, Spor & Diyet

Ege fitness'ın abur cubur yeme diyeti zararlı mı sağlıklı mı?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Spor ile, dış görünüş hedefli ilgilenen bireylerin, bilimsel çalışmaları dahi taraflı ve hatalı yorumladığını anlamış olmak zorundayız. Spor bir sağlıklı olma rutinidir. Ayrıca salon fitness ı artık spor olarak görülmemekte bile.

Bahsi geçen yaklaşımda en hatalı olan konulardan biri, yağ ın hangi yağ olduğunun belli olmaması. Kişi kakaolu fındık ezmesini, cevizi, zeytinyağını aynı besin tipi kategorisinde ele almaktadır. (!) Karbonhidratların vücutta yağ a dönüştürülme yüzdesi ile yağların depolanma oranlarını bu şekilde karşılaştırmakta. Bu kesinlikle kabul edilemez tabii ki. Genç bir birey en zararlı maddeleri bile vücuduna alsa, kısa vadede iyi görünüm elde edebilir. Amaç bu ise, kişi hızlı yaşlanma eğilimini artıracak, genetik olarak zayıf olduğu noktadan darbe yiyecektir zaman içinde. Çünkü, besin gruplarının enerjiye çevrilme süreçlerinde temel olan sorun, PROTON KAÇAKLARIdır. Bu en çok, basit karbonhidratlarda olmakta. Metabolik atık çok, elde edilen enerji az dır. İşlenmemiş İYİ YAĞLAR, en yüksek oranda enerjiye çevrilen besin grubudur. Abur cubur olarak ifade ettiğimiz işlenmiş - basit karbonhidratlar ise, en çok metabolik atık üretip, en az enerjiye dönüşen besin grubudur. Hatta evrimsel olarak eski tip enerji üretim mekanizmasını kullanır rafine şeker - basit karbonhidratlar. Sitoplazmada yakılır, oksijen kullanılmaz ve minimum enerji - maksimum atık üretilir. İyi yağlar ise, mitekondride oksijen ile ve çok yüksek enerjiye dönüşerek metabolize edilir. Ve az metabolik atık oluşur.

Ayrıca aralıklı oruç diyeti de yanlış aktarılmakta bahsi geçen anlayışta. Sabah 2 saat bir şey yememek değildir. Akşam 5-6 gibi bir saatten sonra besin alımının tamamen durmasıdır. Bu sirkadiyen ritimle alakalı, olması gereken bir rejimdir.

Sporu sağlık amaçlı yapıyor isek, yaşamımızı sağlıklı olmaya göre dizayn ediyor isek, bedensel görünümünü merkeze alan kişiler, bilgi anlamında kaynak olarak görülmemeli. Çünkü konuları oldukça derin ve geniş perspektifte anlaşılır dille aktaran bilim insanları mevcut. Ben bu yöntemle kilo verdim - vücut yaptım siz de yapın gibi altı boş yaklaşımlar yerine, kalıcı, kendi araştırmalarımızla elde ettiğimiz BİYOLOJİ kökenli bilgilerle genetik kullanım kılavuzumuzu öğrenebiliriz. Öğrenmeliyiz. Bu insan olmanın bir sorumluluğudur en başta.

122 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın