Sorulara Dön
2
Fizik & Kuantum

Dünya'nın merkezine indikce kütle çekimi azalır mı?

Dünyanın merkezine inersek kütle cekimi azalırmı? Egerki azalırsa buna baglı olarak zamanda hızlanırmı.Kısacası yere yakın insanlar icinmi zaman daha hızlı yoksa daglarda ve yüksek yerlerde yasayan insanlar icinmi daha hızlı?

1
2,287 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Evet, dünyanın yüzeyinden merkezine doğru indikçe yer çekimi azalacaktır. Yüzeyden uzaklaştıkça da yer çekimi azalır. Maksimum yer çekimi yüzeydedir. Biraz nedenini açıklamakta fayda var.

Yer çekimi dediğimiz kuvvet aslında Newton'ın ortaya koyduğu kütle çekim kuvvetidir. Bu kuvvet şu şekilde ifade edilir:

F= G. m1 . m2 / r2

G=Kütle çekim sabiti

m1= birinci cismin kütlesi

m2= ikinci cismin kütlesi

r= kütlelerin merkezleri arası uzaklık

Formülden görüleceği üzere mesafe arttıkça kuvvet azalacaktır. O zaman neden yüzeyden merkeze indikçe bu kuvvet azalır? Çünkü kütle (neredeyse) homojen dağılır. Dünyanın bütün kütlesi merkezinde değildir. Dolayısıyla siz merkeze yaklaştıkça size uygulanan kütle çekim kuvvetleri bir yönden değil her yönden gelmeye başlayacaktır. Mesela sağdan ve soldan kütle çekimine maruz kaldığınızda sağdaki kuvvet daha büyükse soldaki kuvvetin etkisini sıfırlayacak fakat kendi etkisi de azalacaktır (kuvvet dengesi)

Biz gezegenin yüzeyi ve merkezi arasında bulunan cisme etki eden çekim kuvvetleri (temsili)
Biz gezegenin yüzeyi ve merkezi arasında bulunan cisme etki eden çekim kuvvetleri (temsili)

Sizin için böyle bir şema hazırladım. Görebileceğiniz gibi bir gezegenin merkezi ve yüzeyi arasındaki bir cisme etrafındaki kütleler tarafından kütle çekim uygulanır. Cisim yüzeyde olsaydı kütle çekim tek bir yönden olacaktı fakat içeride olduğu zaman kuvvet farklı yönlerden gelir ve etkisi azalır.

Buna bağlı olarak zaman hızlanır mı?

Teknik olarak evet, fakat bu hızlanma siz çekirdeğe çok yaklaşmadıkça veya dünyadan uzaklaşmadıkça yaşama yansıyacak düzeyde bir hızlanma olmayacaktır.

Deniz seviyesinde yaşayan ve bir dağda yaşayan insan için zaman farklı mıdır?

Bu karşılaştırmayı yukarıdaki merkez-yüzey arası karşılaştırmasından yararlanarak yapamayız çünkü deniz seviyesinde yaşayan insan yüzeyde kabul edilir. Dağda yaşayan insan merkezden daha uzakta olduğu için daha az kütle çekimine maruz kalır. Dolayısıyla zaman onun için daha hızlı akar fakat biraz önce de bahsettiğim gibi bu hızlı akış fark edilebilecek bir düzeyde olmayacaktır.

2,052 görüntülenme
1
Paylaş
1

Kaynaklar

  • C.Wood. Kütleçekimi Nedir? Cisimler, Birbirlerini Nasıl Çekiyor?. (03 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 08 Haziran 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
  • E.Özmeral. Özel Görelilik Teorisi Nedir? Özel İzafiyet (Görecelik) Kuramı Bize Ne Öğretir?. (27 Eylül 2016). Alındığı Tarih: 08 Haziran 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et