Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Dünya ve ay aynı kütleye sahip olsaydı ne olurdu?

Dünya ve ay aynı kütleye sahip olsaydı kendi eksenleri etrarında dönüşleri ve güneşin etrafında dönüşleri arasında bir değişiklik olur muydu ? Ay bize hep aynı yüzünü mü gösterirdi?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Anıl Aybars Bağ
Anıl Aybars Bağ Diş Hekimiyim/bilimin ışığında düşünen, sorgulayan bir canlıyım

Newton' a göre anında dehşet olaylar olurdu ama Einstein'a göre de böyle olurdu aslında bir kaç saniye farkla sadece.

Bunun sebebi; newton ın, maddelerin birbiri ile etkileşimini , 3 boyutlu doğrusal vektörler kümesinde, kuvvetlerin dengesi şeklinde açıklaması ve bunu şahane bir şekilde açıklamış tabi zamanın gözlem ve insanlık bilgi mirasına göre ama baştan sona sadece yetersiz değil yanlış bir teori.Çünkü böyle olsa idi asansörde aşşağı oğru ivmelenseydik ayaklarımız yerden kesilirdi durana kadar hiç basamazdık.Einstein bunu bulduğunda 'evreka' diye bağırsa yeridir.

Bu Reklamı Kapat

Einstein maddeyi bize enerji ile anlatmış. Herşeyin kaynağı olduğunu düşündüğü, ışık diye adlandırdığımız,atomun içindeki en küçük parçacıkların enerji sıçraması.Bunların sıçramaları ışıma yaptığı için ışık dediğimiz görüntü oluşuyor.Bu enerji, evren kuramımızın sabiti olan ışık hızına ve evrendeki kütlemizle doğru orantılı..Zaman kavramını da bundan bağımsız düşünemeyiz çünkü zaman ve mekan ışığın sayesinde varlar ona göre. Şu ana kadar da aksini ispatlayan olmadı.

Einstein a göre uzay-zaman birbirine bağlı kompleks bir yapı bunu da integral hesabı ile diferansiyele etmiş matematiksel olarak. Muazzam!

Bu Reklamı Kapat

İntegral hesabını analatik düzlemde eğri bir alanın altını hesaplamak için kullanırdık lise sorularında.Uzay-zaman da aynen böyle maddeler kütleleri doğrultusunda uzay-zamanda eğrisel bir konum oluşturular.Bu bağlamda bakarsak,gezegenlerin,güneşin,ayın,herşeyin dümdüz askıda duran bir şekilde değil de enerjilerine göre bir yer işgal ettiğini düşünelim.Tam olarak pofuduk koltuğa oturursun orası çökerya aynen öyle.Bu daha büyük çöküntü yapanla senin çöküntünün denge sağladığı bir konumda , bir devinim ve ötelenme yörüngesine sabitlenmese bile denge sağlanırımsı hale gelir.Muğlak bitirdim çünkü enerjinin konumu sürekli değişiyor evrende. Yıldızlar patlıyor,gezegenler yok oluyor,evren bile genişliyor. dalgalanmalar bizimde, yörünge dediğimiz inişli çıkışılı yolumuzu hep aynı olmasa da bir dengede tutuyor şimdilik.Bizim de diğer gezegenlerin de,uyduların da Güneş sisteminin patronu olan ,adı üstünde güzel yıldızımızın hakim çöküntüsünün, etrafında anbean bir yay gibi salınım hareketleri ile potansiyel ve kinetik enerji döngüsünden ve güneşimizin enerjisi ile çalışan motorlarımız hiç de doğrusal olmayan yörüngemizde hareketlerimizi sağlıyor.Enerjinin korunumu yasası ile de güneşten gelen ışık bizden uzak noktalara aynı hız ile gitmesi zamanın algısının her yerde farklı olması ile açıklanabilir.O yüzden einstein diyor ki, enerji ile uzay-zaman arasında bir görecelilik var.

O zaman ayın kütlesi şimdikinden fazla olsa yani bizimki kadar ve bu kadar yakında iken bu üçlü dengeli yapıyı tamamen bozması kaçınılmaz olurdu.Gelgit olaylarının sebebi de bu 3lü denge, aramızda ki bu salınım hareketlerimiz.(aslında evrenin dengesi)

Ay üzerinde, Güneş ile Bizim baskın çekim etkilerimizin, Ay'ı, bizim uydumuz olacağı konumda dengede tutması için; Ay'ın, doğal olarak, O 'nun bizim etrafımızda döngü süresi ile kendi bir turunu tamamlama süresinin eşit olması ile mümkündür .Umarım anlatabilmişimdir 3 boyutlu hayal edebilmeniz için lafı biraz uzattım ama bunun en büyük sebebi gerçek olana bir adım daha yaklaşmanın heyecanından olmalı!Einstein'ın bizi ışık hızına çıkarması bile yetmedi fakat doğru yolda olduğumuzu bir kere daha gösterdi..

144 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et