Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
3
Puan Ver

Down sendromlu bireyler niçin bizden daha az yaşıyorlar?

Günümüzde ömürleri daha uzunmuş fakat eskiden 16 18 yaşlarında ölüyorlarmış.

1
Teşekkür (4)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Down sendromu en sık görülen kromozom anomalisidir. Down sendromlu bireylerin kısa yaşama sebeplerini madde madde açıklamaya çalışacağım.

  • Down sendromu bebekler genellikle prematüre doğar(%50).
  • Zamanında doğanlar ise genellikle normal bebeklere göre düşük doğum ağırlıklı doğmaktadır.
  • İç organ anomalisi ile doğma oranları diğer bebeklere göre yüksektir. Bunlar duodenal atrezi (ince bağırsağın başlangıç kısmının doğuştan tıkalı olması), imperfore anüs (anal kanalın doğuştan kapalı olması), trakeaözefageal fistül (soluk borusu ve yemek borusu arasında geçiş olması), Hirschsprung hastalığı (kalın bağırsağın son kısmının sinirsel aktivitesinin olmaması ve o bölgenin normalden dar olması), doğumsal kalp hastalıkları özellikle endokardiyal yastık defekti (kalbin delik olmasının bir çeşidi).

Bu ve bunun gibi anomaliler doğuşta taranıp tedavi edilmesi günümüz teknoloji ve ameliyat teknikleriyle mümkündür. Ancak yeni doğmuş bir bebeğin böyle büyük ameliyatları olması tabi ki de kolay değil. Bunlar başına gelmese veya gelse de başarılı bir şekilde tedavi edildiğini varsaydığımızda da büyüyünce karşılaşılan sorunlar baş göstermektedir. Bunlar:

  • Erken katarakt
  • Diabetes mellitus (Şeker hastalığı)
  • Tiroid bozuklukları(özellikle hipotiroidi)
  • Ve çok erken bir yaşta 40 yaş civarı Alzheimer.
  • İmmün sistem bozuklukları özellikleri fagositoz bozulmuştur. Enfeksiyonlara eğilim artmıştır.

Bu ve bunlar gibi nedenlere (ki ben hepsini yazamadım) rağmen şu anki tıbbi imkanlarımızla uzun yıllar yaşayan Down Sendromlu arkadaşlarımız mevcut. Ancak tıbbi imkanların bu kadar iyi olmadığı dönemlerde 18 yaşlarında vefat etmeleri sizin de ön göreceğiniz gibi olağan bir durum olmuştur.

156 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür (4)
Paylaş
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilgi, güçtür.”
Francis Bacon