Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Esat Kudret
Esat Kudret
120K UP
Üye
7

Dolanıklık deneylerinin azami mesafesi Dünya ile sınırlı iken, "bir başka galakside bile" ifadesin dayanağı nedir?

637 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap

Çünkü olayın galaktik mesafelerle ilgisi yok, maksimum hız limiti olan ışık hızıyla ilgisi var. Eğer iki nesne birbiriyle ışık hızının kat edebileceği süreden daha kısa bir sürede iletişim kurabiliyorsa (ki dolanık parçacıklar bunu yapabiliyor gibi gözüküyorlar), o zaman Dünya'nın iki ucuna da koysanız, galaksinin iki ucuna da koysanız yine anlık iletişim kurabilirler.

Örneğin iki cisim arasındaki mesafe 100 metreyse, ışık bu mesafeyi nanosaniyede alabilir. Ama dolanıklık etkisini 333 nanosaniyeden daha kısa sürede görüyorsanız, mesafeden bağımsız olduğunu söyleyebilirsiniz. Gerçekten de bugüne kadar yapılan deneylerde dolanık parçacıkları giderek artan mesafelerde (onlarca kilometre uzakta) test ettiğimizde, ışık hızının bu mesafeyi kat edebileceğinden daha hızlı iletişim kurabildiklerini gördük.[1]

İşin daha teknik tarafındaysa, mesafenin "göreli değişmez" (İng: "relativistic invariant") bir parametre olmaması var:[2] Farklı referans düzlemleri ve göreli hızlar seçerek iki cisim arasındaki mesafeyi dilediğiniz gibi büyütüp küçültebilirsiniz ve analiz ettiğiniz konu uzay-benzeri bir değişkenle alakalı olduğu sürece (mesela dolanık parçacıklar arası mesafe), o zaman 3 metrede çalışan bir mekanizma 300 katrilyon metrede de çalışmak zorundadır. Bu, deneysel olarak da doğrulanmıştır.[3]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. T. V. Leent, et al. (2022). Entangling Single Atoms Over 33 Km Telecom Fibre. Nature, sf: 69-73. doi: 10.1038/s41586-022-04764-4. | Arşiv Bağlantısı
 2. S. Deckers, et al. How Do We Know Quantum Entanglement Works No Matter The Distance? - Physics Stack Exchange. Alındığı Tarih: 12 Ekim 2022. Alındığı Yer: Physics Stack Exchange | Arşiv Bağlantısı
 3. T. Guerreiro, et al. Single-Photon Space-Like Antibunching. (8 Nisan 2012). Alındığı Tarih: 12 Ekim 2022. Alındığı Yer: arXiv doi: 10.48550/arXiv.1204.1712. | Arşiv Bağlantısı
21
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close