Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

Dokunmatik ekranlar parmağı nasıl algılıyor?

Başka nesne ile temasa geçince algılanıyor ama eli algılıyor neden oyle?
109 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Levent Başaran
Levent Başaran Otomasyon uzmanı

Kızılötesi ve yüzey akustik dalgası (SAW) dahil olmak üzere birçok dokunmatik ekran teknolojisi var, ancak çoğumuzun aşina olduğu iki tane var. Bugün kullandığımız en yaygın ekranlar kapasitif ve resistif (dirençli) dokunmatik ekranlardır.

Kapasitif dokunmatik ekranlar

Bu Reklamı Kapat

Kapasitif dokunmatik ekran teknolojisi, en çok etkileşimde bulunduğumuz stildir. Bu, akıllı telefonlarımızda, dizüstü bilgisayarlarımızda ve tablet ekranlarımızda gördüğümüz ekran türüdür.

Kapasitif ekranlar, indiyum kalay oksit veya bakır gibi bir iletken malzeme ile kaplanmış çok sayıda cam ve plastik katmanından oluşur. Bu iletken malzeme, çıplak parmağınız gibi başka bir elektrik iletkeni ile temas ettiğinde tepki verir. Ekranınıza dokunduğunuzda parmağınızın temas ettiği noktada bir elektrik devresi tamamlanır ve bu noktadaki elektrik yükü değiştirilir. Cihazınız bu bilgiyi bir "dokunma olayı" olarak kaydeder.

Bu Reklamı Kapat

Bir dokunma olayı kaydedildiğinde, ekranın alıcıları bu olayı işletim sistemine bildirerek cihazınızdan bir yanıt ister. Bu, deneyimlediğiniz uygulamanın arayüzüdür.

Kapasitif dokunmatik ekranlar genellikle daha parlak, daha net bir görünüme sahiptir ve dirençli dokunmatik ekranlardan çok daha hassastır. Akıllı telefonlar ve tabletler gibi daha modern teknolojilerde kapasitif dokunmatik ekranlar görme eğilimindeyiz. Bize gerçeği taklit eden yüksek kaliteli görüntüleri deneyimleme yeteneği veriyorlar.

Sosyal medyanın hayatımıza bu kadar entegre olmasıyla, hayatı cihazlarımız aracılığıyla sürekli paylaşıyor ve deneyimliyoruz. En yeni kapasitif dokunmatik ekranlar, yüksek kaliteli uygulamalarla kolaylıkla etkileşime girebilmeyi mümkün kılıyor.

Dirençli dokunmatik ekranlar

Dirençli dokunmatik ekranlar tam olarak adından da anlaşılacağı gibi çalışır, dokunmaya karşı dirençlidir. Bir cam veya sert plastik tabaka, yükü ileten dirençli bir metalik tabaka ile örtülür. Parmağınız plastik koruyucu katmana sıkıca bastırdığınızda, iki katmanın o noktasındaki direnç değişir ve yazılım hangi noktaya baskı uygulandığını algılar.

Dirençli ekranlar, arayüzlerinin kapasitif ekranlardan daha koyu görünmesini sağlayan kalın mavi ve sarı renkli katmanları nedeniyle kapasitif kadar parlak değildir. ATM makinelerinde, ödeme stantlarında ve POS (satış noktası) terminallerinde kullanılan dirençli ekranları sık sık görebilirsiniz. Sert plastik dış katman sayesinde kapasitif ekranlardan çok daha dayanıklı ve uygun fiyatlıdırlar.

Her ekranın, belirli uygulamalar için daha iyi bir seçim olmasını sağlayan güçlü ve zayıf yönleri vardır. Dirençli ekranlar aynı anda birden fazla dokunma noktasını algılama yeteneğinden yoksun olduğundan, kapasitif ekranlar işlevsellik açısından daha fazla esneklik sunar.

Akıllı telefonunuzda bir görüntüyü yakınlaştırmak için iki parmağınızı farklı noktalarda kullanıyorsunuz. Dirençli dokunmatik ekran teknolojileri aynı anda tek bir konumdaki basıncı tanımaya dayandığından, onlara birden çok nokta uygulamaya çalıştığınızda kafaları karışır.

Bu Reklamı Kapat

Dokunmatik ekranlar neyi algılar?

Dokunmatik ekranların algıladığı şey, ekranın kapasitif veya dirençli olmasına bağlı olarak değişir. Dirençli ekranlar, uygulanan basınca dayanır; bu, bazen bir kalemin ucunun veya başka bir nesnenin tetikleyebileceğini gösterir. Kapasitif dokunmatik ekranlar, bir komutu tanımak ve yanıt vermek için basınç yerine elektrik iletkenleri kullanır.

Peki kapasitif dokunmatik neden sadece derimiz ile çalışır? Durum tam olarak böyle olmasa da, kapasitif ekranlar, algılama için belirli bir miktarda elektrik yüküne bağlıdır.

Bu, çıplak parmağınızla aynı potansiyel elektriğe sahip diğer nesnelerin telefonunuzu, tabletinizi veya dokunmatik ekranlı dizüstü bilgisayarınızı kullanırken aynı şeyi yapabileceği anlamına gelir. Bu nedenle dokunmatik ekranlar ekran kalemlerini, özel eldivenleri ve ara sıra giysi ceplerini algılar.

Dokunmatik ekran eldivenleri, parmağınızın doğal elektrik yükünü korumak için parmak uçlarında iletken iplik kullanır. Bu, herhangi bir eldivenin dokunuşunuzu algılamayacağı anlamına gelir. İletken iplikler ve ekran kalemleri dokunmatik ekranlarla çalışırken, normal kalem gibi diğer nesneler çalışmayacaktır. Fark, cismin elektrik yükündedir. Kalemler dokunmatik ekranın algılaması için çok fazla elektrik yüküne sahiptir.

167 görüntülenme

Kaynaklar

  1. F. Ion. From Touch Displays To The Surface: A Brief History Of Touchscreen Technology. (4 Nisan 2013). Alındığı Yer: Ars Technica | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et