Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Doğa bilimleri, sosyal bilimlerde nasıl kullanılabilir?

Biz her ne kadar ayırsak da aslında bu iki bilim grubu birbiriyle iç içe ancak benim gibi sosyal bilimciler bu konuda çok zayıf.

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Merhaba, bu çok güzel bir soru maalesef gölgede kalmış.

Doğa bilimlerinin Sosyal Bilimlere kılavuz olduğu bilinen bir gerçektir.

Hemen bir kaç örnek vereyim

Tarih ve Arkeoloji bilimleri Kronolojik bir liste oluşturmak ,bulguların yaşının tespit edilmesi vs gibi pek çok şey için KİMYA bilimine muhtaçtır.

Yada söz gelelim Hukuk ve Kriminoloji (suç bilimi) gibi bilimler bir suçu aydınlatmak gibi durumlar için Biyolojji ve kimyaya göbekten bağlıdır.

Psikoloji pek çok çıkarımı için evrim gerçeğine baş vurur , ve hatta EVRİMSEL PSİKOLOJİ isminde yeni bir allt dala da sahip olmuştur bu sayede.Şüphesiz evrim insan psikolojisi üzerinde oldukça etkilidir.

Ya da söz gelelimi, İnsanın Antropolojisini araştıran bir Antropolog İnsanın evrimi ile ilgili yeterli biyolojik bilgiye sahip olmadan neredeyse hiç bir yere varamayacaktır

Ünlü Bilgin İbni Haldunun dediği gibi coğrafya kaderdir.

Bu sözden yola çıkarak söyleyebiliriz ki

Toplum ve bunun oluşturduğu mekanizmaları araştıran

Sosyoloji,İşletme,Siyaset bilimi ,Beşeri Coğrafya ,Ekonomi gibi pek çok sosyal bilim

Klimatoloji,Jeoloji,Biyoloji gibi pek çok bilimden gelen veriye muhtaçtır.

En basit şekilde bir örnek vermek gerekirse.

Söz gelelim ülkenin yer altı kaynaklarını belirleyip ülkenin gerçek ekonomik potansiyelini ortaya koyacak bir Ekonomist bunun için Jeoloji ve Maden Bilimine ihtiyaç duyar

Teşekkür
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Pek az insan, Evren'deki materyal tozun içinde yüzdüğü boşluğun enginliğinin farkındadır.”
H. G. Wells
Geri Bildirim Gönder