Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Dışardan bir gözle bakabilseydik evreni "canlı" olarak nitelendirebilir miydik?

Biliyoruz ki evren de her şey hareket halinde ve çok kaotik dışardan bir gözle bakabilseydik onu "canlı" olarak nitelendirebilir miyiz?
264 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
257K UP
Krononot⁸

Evreni dışarıdan gözlemleyen bir insan öncelikle.

Evrene dair bilgisi, sınırlı ötesi olan bir insan.

Gözlem gücü, sınırlı ötesi olan bir insan.

Tüm Reklamları Kapat

Canlılığın tanımını henüz yapamamış bir insan.

Bunu şöyle düşünebiliriz. Bir hücreye, kendisini oluşturduğu organ gösterilse, nasıl tanımlar acaba. Tabii ki insanın bilinç düzeyi, kavrayışı karşılaştırılamaz hücre ile. Ancak evrenin büyüklüğü de insanın zihni-algısı ile tartılamaz boyutlarda ve karmaşıklıkta.

İnsanın gözlemi, evrenin yaklaşık %4ünü oluşturan fizik evren olacaktır. Yani evreni bir bütün olarak bile göremeyecek. (Görme derken, evrimsel olarak güneşe göre yaşamda kalmayı merkeze koyan bir duyu. Işık tayfının 10milyarda 1ini algılayabilmekte.) Ve gördüğü fizik evren de, ışık tayfının çok küçük bir alanı üzerinden gerçekleşecek.

Bütün bu UMWELT sorunlarını teknolojik araçlarla aştık, gözlemimizi yeterli düzeye getirdik diyelim. Bizim canlı anlayışımız, büyük oranda biyoloji - fizyoloji temelli. Virüsler bile aniden canlı-cansız yaklaşımlarımızı zorlamakta. Elimizin altındaki yıllardır araştırmalarla gözlemlediğimiz biyoloji - fizyolojiyi belli netlikte derinlikte açıklayamamış bilimsel altyapı ile evrenin karmaşıklığı üzerine nasıl hangi referanslarla anlam yükleyeceğiz düşünmek gerekir.

Bunun yanında gaia teori gibi enerji döngüleri üzerinden dünyanın canlılığı atfı gibi bir canlı nitelemesi yapılabilir. Ancak dünya gözlemi, tanımlaması ile evren gözlem-tanımlaması karşılaştırılabilir olmayacaktır. İnsanlık olarak henüz kendi solar sistemimizden bile çıkamamış olduğumuz için, evrene dair çıkarımlarımız yeterli alt bilgiye sahip olmadan yapılacaktır. Kişisel öngörüler olabilir, ancak genellenemez.

155 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close