Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
11
Puan Ver

Diş hekimliği neden bir tıp alt dalı değildir? Mesleki farkları nelerdir?

2
1,064 görüntülenme
Teşekkür (5)
Hatırla (2)
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Diş hekimliği eğitiminde ilk 2 senede temel tıp dersleri görülür ve bildiğim kadarıyla tıp fakültesinde görülen tüm temel dersler alınır ancak tıp eğitiminden farklı olarak daha çok üst ekstremite üzerine yoğunlaşılır. 3.sınıfta Diş ‘hekimliği’ üzerine 8 bölüme ayrılmış şekilde; çene yüz cerrahisi,diş eti hastalıkları,çocuk diş hekimliği,çene yüz protezi,oral diagnoz ve radyoloji,ortodonti,kök kanal tedavisi,restoratif olarak klinik bilimlere geçiş yapılır.Diş hekimliği tıptan farklı olarak diş sert dokusunun görünürlüğünün getirdiği estetik ihtiyacı,çiğneme ve konuşma gibi fonksiyonları nedeniyle kaybında kullanılacak yöntemlerin,malzemelerin,el aletlerinin,ilerleyen teknolojilerin bilinmesi ve bir diş teknisyeniyle çalışılması gerekliliği gibi sebeplerle ayrılır.Diş tıpkı kemik gibi içerisinde sinirleri barındıran çok sert bir dokudur ancak kemik gibi tamamen epitelle örtülü değildir bu da onu enfeksiyonlara karşı daha korumasız yapar ve ağız enfeksiyonları yayılım yolları zenginliğiyle son derece tehlikelidir.Ortopedi alanını nasıl hekimlik sıfatından eksik görmüyorsak Diş hekimliği de görülmemelidir.Tıp alanındaki ilerlemeler gibi Diş hekimliği de ilerleme kaydetmiş kaydedecektir. Eskiden eğitimi olmayan kişilerin bunu yapmış olması bunun doğru olduğunu göstermemekle birlikte eğitimi olmayan kişilerin ya da eğitimi sadece teknisyenlik üzerine olan kişilerin aldıkları eğitimin yapmalarını gerektirdiklerinin dışına çıkması bizi geriye götürmekten başka bir şey yapmayacaktır.Bu hayatta hep öğrenci olarak kalacağız. Hep öğrenme isteğiyle kalmamız dileğiyle

214 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

kökenleri farklı olduğundan olandır. burdaki meslektaşlarım her ne kadar karşı çıksalar da diş hekimliği mesleğinin kökeni berberliğe dayanır. dünya üzerinde kurulan ilk resmi diş hekimliği örgütü londra berberler loncası'dır. tıp doktorlarının kökeni ise manastırlardaki keşişlere dayanır. orta çağda köy köy gezen berberler aynı zamanda insanların diş hastalıklarını da tedavi etmiştir.

kaynak: ege üniversitesi diş hekimliği fakültesi, diş hekimliği tarihi dersi.

642 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Ekşi sözlük Başlıktaki tüm entryler içinde en ikna edeni
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bazen, kimsenin hakkında hiçbir şey düşünmediği insanlar, kimsenin hakkında hiçbir şey düşünmediği şeyleri yapabilen kişilerdir.”
Andrew Hodges