Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Dış görünüşü kötü olan erkekler sorunlu mu?

Doğal seçilimde önemli olan nedir şuan ki doğal seçilim neye göre işliyor? Herkes uzun boylu yakışıklı erkek istiyorsa aksi özelliklere sahip olanlar bilimsel olarak başarısız bir canlı mı?
485 görüntülenme
Dış görünüşü kötü olan erkekler sorunlu mu?
Dış görünüşü kötü olan erkekler sorunlu mu?
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Çınar Civan
Evrim Araştırmacısıyım

Sorunuzda kullandığınız "dış görünüşü kötü", "yakışıklı" gibi ifadeler insanlar arasında oldukça değişen, daha doğrusu göreceli ifadeler. Birisini böyle bir sınıflandırmaya dahil etmemiz durumunda, bizim dışımızda başka birisi, sınıflandırmaya dahil ettiğimiz kişiyi bizim sınıflandırmamızdan çok uzak bir sınıflandırmaya koyabilir. Dolayısıyla böyle bir durumdan bahsetmek genelde tamamen mümkün değildir. Burada unutulmaması gereken en önemli noktalardan birisi; bu göreceli kavramların tamamen göreceli olmadığı veya başka bir ifadeyle istatistik verilerine döküldüğü durumda bazı özelliklerin (örnek: renkli göz, belirgin yüz hatları vb. sadece örnek amaçlıdır) seçilimde daha avantajlı olduğunu görebiliriz. Kaldı ki bunu reddetmek çok anlamsızdır çünkü bu özelliklerin seçilimde daha etkili olduğunu açıklayan evrimsel durumlar söz konusudur. Fakat bunu doğrudan, sizin dediğiniz gibi "sorunlu" olmak gibi bir ifadeye bağlayamayız. Mutlaka böyle bir açıklama yapılacaksa, çok sağlam bir araştırma ile sunulması şarttır. Sizin vermiş olduğunuz örnekteki gibi doğada genellikle erkek bireylerin dişi bireylere kendilerini seçtirme, beğendirtme çabası bulunmaktadır. Bunun evrimsel süreçte pek çok açıklaması bulunmaktadır. Bu açıklamalardan birisini örnek verecek olursak; dişi bireylerdeki yumurtanın üretim "maliyetinin", erkek bireydeki sperme kıyasla çok daha "maliyetli" olması örnek gösterilebilir. Böylelikle dişiler, erkeklere göre seçen, erkekler ise dişilere göre seçilen konumunda bulunmaktadır. Bu anlattığım tüm şeyleri "doğal seçilim" ve "cinsel seçilim" başlığı altında değerlendirebiliriz.

Kaynaklar

 1. W. D. Hamilton. (2004). The Genetical Evolution Of Social Behaviour. I. Elsevier BV, sf: 1-16. doi: 10.1016/0022-5193(64)90038-4. | Arşiv Bağlantısı
 2. J. B. S. Haldane. (1957). The Cost Of Natural Selection. Journal of Genetics, sf: 511-524. doi: 10.1007/BF02984069. | Arşiv Bağlantısı
 3. S. K. Mills, et al. (1979). The Propensity Interpretation Of Fitness. Philosophy of Science, sf: 263-286. doi: 10.1086/288865. | Arşiv Bağlantısı
 4. M. Baym, et al. (2016). Spatiotemporal Microbial Evolution On Antibiotic Landscapes. American Association for the Advancement of Science (AAAS), sf: 1147-1151. doi: 10.1126/science.aag0822. | Arşiv Bağlantısı
 5. A. Kleinman. (2014). The Basic Science And Mathematics Of Random Mutation And Natural Selection. Wiley, sf: 5074-5080. doi: 10.1002/sim.6307. | Arşiv Bağlantısı
 6. Charles Darwin. Origin Of Species. ISBN: 9780517309773.
 7. O. C. Walton, et al. (2018). Avian Vision Models And Field Experiments Determine The Survival Value Of Peppered Moth Camouflage. Communications Biology, sf: 1-7. doi: 10.1038/s42003-018-0126-3. | Arşiv Bağlantısı
 8. A. E. V. Hof, et al. (2016). The Industrial Melanism Mutation In British Peppered Moths Is A Transposable Element. Nature, sf: 102-105. doi: 10.1038/nature17951. | Arşiv Bağlantısı
 9. R. Lande, et al. (2006). The Measurement Of Selection On Correlated Characters. JSTOR, sf: 1210. doi: 10.2307/2408842. | Arşiv Bağlantısı
 10. G. B. Müller. (2007). Evo–Devo: Extending The Evolutionary Synthesis. Nature Reviews Genetics, sf: 943-949. doi: 10.1038/nrg2219. | Arşiv Bağlantısı
 11. D. Henry. (2006). Aristotle On The Mechanism Of Inheritance. Journal of the History of Biology, sf: 425-455. doi: 10.1007/s10739-005-3058-y. | Arşiv Bağlantısı
 12. J. B. Reece, et al. Campbell Biyoloji - 12. Baskıdan Çeviri. ISBN: 9786052828335. Yayınevi: Palme Yayınları.
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Maymunlar Taş Devrine Girdi mi?!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
Kötü Bilim: Bilim Kötüye Nasıl Kullanılır?
İçtiğiniz Çay/Kahve Size Zarar Veriyor Olabilir mi?
İçtiğiniz Çay/Kahve Size Zarar Veriyor Olabilir mi?
Kötü Olduğunu Bildiğiniz Şeyleri Yapmaya Neden Devam Ediyorsunuz?
Kötü Olduğunu Bildiğiniz Şeyleri Yapmaya Neden Devam Ediyorsunuz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close