Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Hilal Badoğlu
Üye
2

Dinozorların daha basit olan kuşlara evrimleşmesi evrimin tanımı gereği yanlış mıdır?

Aklıma şu takıldı kuşların atalarının dinozorlar olduğu fosil kayıtlarıyla onaylanmıştır fakat dinozorlar gibi büyük ve daha gelişmiş hayvanların kuşlara evrilmesi evrimin tanımı gereği yanlış değil midir? Evrim daha basit canlıların daha karmaşık canlılara dönüşme sürecidir diyorsak bu nasıl gerçekleşmiştir?
144 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Hayır, "evrimin tanımı gereği" yanlış değildir çünkü evrime "Daha basit canlıların daha karmaşık canlılara dönüşme süreci." demiyoruz. Evrimin tanımı "Popülasyondaki kalıtsal özelliklerin görülme sıklığının (gen ve özelliklerin dağılımının) nesiller geçtikçe değişmesidir." Gördüğünüz üzere tanımda basitlik ve karmaşıklık üzerine bir kısım bulunmuyor. Bir popülasyon varsa, popülasyonda kalıtsal çeşitlilik bulunuyorsa ve nesil geçiyorsa evrim vardır.

Evrimsel süreç çevresel baskılarla şekillenir. En kabaca hali ile çevrede bir değişim olur bu çevresel değişimde popülasyondaki bazı kalıtsal çeşitliliğe sahip olanlar avantajlı konumdadır, avantajlı olanlar daha kolay hayatta kalır ve bu yüzden her nesil geçişinde avantajlı olanların görülme sıklığı artıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Dolayısı ile basitlik veya karmaşıklık önemli değildir. O çevresel koşullarda daha basit olanlar daha kolay hayatta kalıp daha kolay ürüyorsa yani avantajlı ise evrimsel süreç de o yönde olur. Daha küçükler avantajlı ise o yönde. Yani evrimin tanımı ile çelişen bir durum yok, sadece küçük bir yanlış anlama var.

Kaynaklar

 1. Ç. M. Bakırcı. Evrimin İşleyişi - 1: Genel Kavramlar, Mekanizmalar Ve Yöntemler. (27 Mayıs 2011). Alındığı Tarih: 1 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close