Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Dini metinlerdeki mucizeler bilim için nerededir?

Newton, mucizeleri 'tanrının eliyle' gerçekleşen istisnai durumlar olarak yorumlamış. * buna göre; mucizelerin bildiğimiz yasalarla açıklanamıyor oluşu, onları gerçek dışı kabul etmek için yetersiz değil mi? * enis doko, dahi ve dindar: newton

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Dini metinlerin bilim dünyasında yeri bulunmamaktadır. Bu iki olgu birbirleri ile çok uzak iki tanımdır. Dolayısıyla dini metinlerde yer alan "mucizelerin" bilimsel açıdan pekte bir önemi yoktur. Teolojinin, din bilimi olması da bana garip geliyor. Bilim deneme-yanılma yolu ile ilerler. Ancak Tanrıyı test edemezsiniz yada teknolojik aletlerimiz sonucunda tanrının varlığını ölçemezsin. Kısacası deneme-yanılmadan bahsedemeyiz. Din bir inançtır ve öyle kalmalıdır. Mucizelere gelecek olursak zamanında güneşin varlığı, gök gürültüleri, güneş tutulması ve deprem gibi bir çok olay mucize idi ve onları o zamanın bilgileri ile açıklamak imkansızdı. (Ortalama 2-3 milyon yıl öncesinden bahsediyorum.) Yıldırıma bir tanrı kavramı, güneşe bir tanrı kavramı, depreme bir tanrı kavramı ve neredeyse açıklayamadıkları her şeye bir tanrı kavramı eklediler. Zaman içinde artan bilgi birikimimiz ve gelişen bilimimiz aracılığıyla bu tarz olayları açıklamak son derece basit bir hal aldı ve tanrının bu alanlarda ki görevi bitmiş oldu. Zamanın da mucize olarak tanımlanan bir çok olayı açıklığa kavuşturduk. Eğer ki biz karşılaştığımız her olayı "Tanrının kudreti" deyip geçmiş olsaydık şuan ki bilgi birikimine ulaşamamış olurduk. Yani evet "mucizeleri" şuan ki bilgi birikimimiz ile açıklayamıyor oluşumuz onları "Gerçek dışı" , "Tanrının kudreti " yapmaz. Elbet bir gün şuan açıklığa kavuşturamadığımız bir çok soruyu cevaplamış olacağız ve bu sefer de yepyeni sorular ve sorunlar ortaya çıkacak. Ama eğer ki karşılaştığımız her açıklayamadığımız soru işaretini gidermek için onu tanrıya atfetmeyi bırakmazsak şuan insanlık olarak bulunduğumuz konumdan hareket bile edemeyiz.

İyi okumalar.

Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
4

Kaynaklar

  1. Din ve bilim adına bir PDF dosyası. Tıkladığınız anda PDF dosyası inecektir. Okumanızı tavsiye ederim.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir ulus özgürlüğünü bir günde yitirip, bir asır özlemeyebilir.”
Baron de Montesquieu