Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Ahmet A.
Ahmet A. Üye
1

Dini metinlerdeki mucizeler bilim için nerededir?

Newton, mucizeleri 'tanrının eliyle' gerçekleşen istisnai durumlar olarak yorumlamış.* Buna göre; mucizelerin bildiğimiz yasalarla açıklanamıyor oluşu, onları gerçek dışı kabul etmek için yetersiz değil mi? * Enis Doko, Dahi ve Dindar: Newton
239 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
3 Cevap
Cevap
Shorugami .
Shorugami . Sorgulayıcı

Dini metinlerin bilim dünyasında yeri bulunmamaktadır. Bu iki olgu birbirleri ile çok uzak iki tanımdır. Dolayısıyla dini metinlerde yer alan "mucizelerin" bilimsel açıdan pekte bir önemi yoktur. Teolojinin, din bilimi olması da bana garip geliyor. Bilim deneme-yanılma yolu ile ilerler. Ancak Tanrıyı test edemezsiniz yada teknolojik aletlerimiz sonucunda tanrının varlığını ölçemezsin. Kısacası deneme-yanılmadan bahsedemeyiz. Din bir inançtır ve öyle kalmalıdır. Mucizelere gelecek olursak zamanında güneşin varlığı, gök gürültüleri, güneş tutulması ve deprem gibi bir çok olay mucize idi ve onları o zamanın bilgileri ile açıklamak imkansızdı. (Ortalama 2-3 milyon yıl öncesinden bahsediyorum.) Yıldırıma bir tanrı kavramı, güneşe bir tanrı kavramı, depreme bir tanrı kavramı ve neredeyse açıklayamadıkları her şeye bir tanrı kavramı eklediler. Zaman içinde artan bilgi birikimimiz ve gelişen bilimimiz aracılığıyla bu tarz olayları açıklamak son derece basit bir hal aldı ve tanrının bu alanlarda ki görevi bitmiş oldu. Zamanın da mucize olarak tanımlanan bir çok olayı açıklığa kavuşturduk. Eğer ki biz karşılaştığımız her olayı "Tanrının kudreti" deyip geçmiş olsaydık şuan ki bilgi birikimine ulaşamamış olurduk. Yani evet "mucizeleri" şuan ki bilgi birikimimiz ile açıklayamıyor oluşumuz onları "Gerçek dışı" , "Tanrının kudreti " yapmaz. Elbet bir gün şuan açıklığa kavuşturamadığımız bir çok soruyu cevaplamış olacağız ve bu sefer de yepyeni sorular ve sorunlar ortaya çıkacak. Ama eğer ki karşılaştığımız her açıklayamadığımız soru işaretini gidermek için onu tanrıya atfetmeyi bırakmazsak şuan insanlık olarak bulunduğumuz konumdan hareket bile edemeyiz.

İyi okumalar.

Bu Reklamı Kapat

137 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Din Ve Bilim Adına Bir Pdf Dosyası.. (12 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 12 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
4
 • Raporla
Cevap
Ömer Ahbap
Ömer Ahbap Bilgili biriyim

1-) Mucizelerde Bilimsellik Aranabilir mi?

Hayır efendim, ziraa biz mucizelerin tanımına baktığımızda akıl yoluyla açıklanamayan, bu yüzden de Tanrısal bir güç tarafından yaratıldığına inanılan doğaüstü olaylar olduğunu görürüz.Eğer sizin merak ettiğiniz Semavi Dinlerde ki mucizelerse şöyle bir açıklama yapayım, mucizeler, peygamberlerin kendi halkına peygamber olduğunu kanıtlaması için Tanrı'nın izniyle bahşedilen anlık olağanüstü güçlerdir, bu mucizelerde bilimsellik aranamaz, çünkü olağanüstü bir güç tarafından bahşedilmiş güçlerdir.Yani mucizeler bilimsel değil gibi bir yargıyla dinleri yalanlayamazsın.Çünkü mucizeler evrende ki düzeni ve yasaları aşar.

Bu Reklamı Kapat

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Mucizenin Tanımı. (13 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 13 Ekim 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Sorularlaislamiyet'In Bu Konu Hakkında Ki Yorumu. (13 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 13 Ekim 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
Cevap
Merve Arıcıbaşı
Merve Arıcıbaşı PhD Veterinary Sciences

dinin kendisi de bilimin inceleme alanına giriyor. Neredeyse evrensel bir unsur olarak tüm kültürlerde rastlanan bir şey. Demek ki insanları ve toplumları anlamak için önemli ipuçları barındırıyor. Özellikle dayanışma, aidiyet/düşmanlık, hikayelerle düşünme, doğayla/bilinmeyenle muhatap olma, stres azaltma, kaderini kontrol etme gibi konularda din-insan ilişkisine bakmak lazım.

Organize dinler hem bilimle çatıştılar, hem açtıkları okullarla, yaptıkları misyonerlik işleriyle, bir anlamda bilginin yayılmasına, kendi muhaliflerinin eğitimine katkıda bulundular. Ki, hemen hemen her büyük kurum için de bu söylenebilir (askeriye, bürokrasi, şirketler vs.).

Bu Reklamı Kapat

Bilimsel çalışmanın yürütülebilmesi de belirli bir kurumsallık gerektirdiğinden yine ilk bilimaramları ve çalışmaları da teologlardan çıkmıştır. Herhangi bir çiftçi bir manastır rahibi Mendel gibi ürettiği bezelyelerde kalıtım faktörlerini araştırmaktan önce kışlık yiyeceğini çıkarmak ve karlılığını gözetmek zorundadır. Bilimsel bir çalışma için öncelikle belirli bir refah, geleceğiniz ile ilgili tasasız/güvenli bir hayat standartı yakalamanız gerekiyor. Bu işlevi de zamanında din sayesinde kurulmuş birlikler, manastırlar, vs. sağlamıştır.

18. yy aydınlanması ve teolog-filozof çatallaşmasına kadar bilgiyi aramak din ve ulvi amaçlar uğruna olmuş. Çağdaş bilim ise yeni kurumları ile din eksenine bağımlılıktan çıkmıştır.

Fakat kutsal kitaplarda geçen Nuh'un gemisi, Musa ve denizi ikiye yarması gibi mucizelere ait izleri ve kalıntıları bulmak, bahsi geçen firavunu tespit etmek ve bunlara açıklamalar getirmek için çalışmaların varlığını da biliyoruz.

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Nuh'Un Gemisinin Izleri. (14 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 14 Ekim 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et