Sorulara Dön
0
Teoloji & Din Felsefesi

Dini araştırmak mantıksız mı? Dini araştırma olamaz mı? Din bilimle ilgili bir şeyler söylerken bilimden ayrılabilir mi?

Kuran üzerinden gidicem. Tanrı insanlara anlasın ve sorgulasın diye bir kitap indiriyor. Bu kitap bir topluma ve o toplumun diline göre indiriliyor ve yayılıyor çevrilirken, okutulurken bir kelime bir çok anlama geliyor ve o kelimelerden bir tanesi seçiliyor. Bu ne kadar doğru din araştırılamaz demek dini yozlaştırmak değil midir?

2
Anonim 0
103 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Din araştırılıyor. Siz sadece İslam dini ile sınırlı kalmayın. Tüm din kitapları üzerine araştırmalar yürütülüyor. Tavsiyem o çalışmalara da göz atmanız. Bir kaç örnek vereyim:

Tevrat'ta Siyasal Düşünce Niyazi Kahveci Sinemis ayınları 2012. Tevrat'ta Sosyal Düşünce , Niyazi Kahveci Sinemis Yayınları.

Carel van Shaik , the good book of nature: an evolutionary reading of Bible. 2018.

Bir önceki sorularınıza da cevaplar verebilir bu kaynaklar. Mesela Adem'in ilk karısı Havva değil. Adem ile Lilith'i araştırmanızı tavsiye ederim.

184 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür (2)
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Merhaba, ben konu hakkında bilir kişi değilim ancak, dinler üzerine belli başlı araştırmalar yapmış biri olarak şunu söyleyebilirim ki; evet ayrılabilir.

Eğer dediğiniz üzere kuran'ı ele alırsak insan ırkının Adem ve Havva'dan geldiği söylenir. "O insanı (Âdemi) bardak gibi (çınlayan) kupkuru bir balçıktan yarattı." (Rahman, 55/14), "Hani Rabbin meleklere muhakkak ben yeryüzünde bir halife (bir insan, Âdem) yaratacağım." demişti (Bakara, 2/30). Bu nedenle eğer evrimi kabul ediyorsanız (ki bu basit bir doğa yasasından başkası değildir.) dolayısıyla Adem'in ilk insan olduğunu elemiş oluyoruz. Kaldı ki Adem'in yaşadığına dair bir kanıt olmamasıyla beraber elimizde, dini kitaplarda yazılanlardan ötesi yok. Baktığınızda, evet gönül rahatlığıyla diyebilirim ki, tanrı bilimle açıklanamaz ve dinler bilimle çelişir. Zaten bilimle çeliştiğinden dolayı kabul görmez ve "inanış" olarak nitelendirilirler. Bir diğer söylediğinize gelirsek zaten bir dinin yazıları, ayetleri başka insanlar tarafından farklı anlaşılıp farklı yerlere çekilebiliyorsa bu, o dinin çok da başarılı bir din olamadığını gösterir. Kaldı ki kuran'da; "Biz, öğrenmek isteyen bir topluluk için, ayetleri çeşitli şekillerde sunuyoruz / ayetlerimizi herkesin anlayabileceği bir şekilde ayrıntılı olarak açıklıyoruz. (EN'AM,105)", "Biz ortak koşuculara öğüt almaları için, gerçekleri Kuran'da her fırsatta / türlü biçimlerde, detaylı / ayrıntılı olarak açıkladık. (İSRA,41)" der. Bu da akla her şeyin apaçık belirtildiği bir kitapta, neden ayetlerin farklı yerlere çekilebildiği veya farklı topluluklar tarafından farklı çeviri biçimleriyle yanlış veya eksik anlaşılabilmesinin ne kadar doğru olabileceğini getiriyor.

Bu nedenlerden dolayı tekrar belirtmek isterim ki, evet bilimden ayrılırlar. Dinler hakkında daha detaylı bir anlatım isterseniz kaynaklarda vereceğim videoyu izleyebilirsiniz.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  • D. Tema. Tanrı Ve Dinler Üzerine Sorgulamak -Felsefe. (24 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 24 Şubat 2021. Alındığı Yer: Youtube | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın