Sorulara Dön
0
Felsefe

Dil olmadan düşünmek mümkün mü?

2
Anonim 0
270 görüntülenme
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Eğer insanların kullandığı, iletişim yöntemi olarak dilden bahsediyor isek çok kısa bir cevap verebiliriz buna... Evrimsel olarak insan, dillerden eskidir. Yani insan henüz dili keşfetmemiş ya da kullanmıyor iken düşünüyor olmalı. Olmalı ki belirli eylem, nesne, olay, görüntü ve imgeleri seslerle ifade etmeyi akıl etsin ya da buna ihtiyaç duysun.

Ama size bambaşka ve kafa karıştırıcı bir örnek vereceğim ve aslında cevap değil, üzerinize düşünmenizin gerekebileceği başka bir soru sunacağım:

Sinema tarihinin en önemli kuramcılarından Rudolf Arnheim, insanın, fotoğraflarla ve görüntülerle düşündüğünü söyler. Yani atıyorum ben bir nesnenin adını söylediğimde, "bulut" dediğimde sizin aklınıza bir bulut görüntüsü ya da fotoğrafı gelir. Birinin size "bulut" kelimesini söylemesi (ses ve dil) ya da Türkçe olarak bir kağıda yazılmış "bulut" kelimesi (yazı ve dil) gelmez. Ve sinemanın da keşfedilmiş son ve en etkili dil olduğu gerçeğini bu iddiaya dayandırır. "Eve gidiyorum" dediğimde zihninizde sokak, ev, yürüyen bir insan gelir. Yine sesle ya da yazıyla bunu görmezsiniz. Bu bence muhteşem bir tespit.

Ve aslında sinema da bir dildir. Size sırası ile caddede hızla giden bir otomobil ve sokakta koşan bir çocuk göstersem hemen endişelenirsiniz. O iki görüntü arasında olası en yakın ilişkiyi kurarsınız. Buna sinemada "Kuleşov Kurgusu" diyoruz. Buna gör sinemada hiç ses olmadan, sadece görüntülerle her şeyi anlatabilirsiniz ki zaten ses sinemaya, keşfedilişinden 32 yıl sonra girmiştir.

Bu anlamda insan, kelimelerden ve seslerden oluşmayan diller olmadan düşünebiliyor olsa gerek. Dediğim gibi, doğada bahsettiğimiz anlamda dil yok. İnsan da dilleri keşfetmeden önce de düşünüyordu. Ama bu noktada dilin kapsamının ne olup olmadığını incelemeniz gerekiyor gibi. Kelimelerin ve seslerin olmadığı dilleri de soru kapsamında kabul edecek isek sorunuz çok daha geniş bir alana yayılıyor.

279 görüntülenme
2
Paylaş
2

Mümkün elbette. Hatta en hızlı düşünme, imgeler ile yapılan düşünmedir. Dil yavaşlatır. Çünkü gördüklerinizi yeniden düzenleyerek farklı bir kalıba sokarsınız dili kullanırken. Oysa sadece görme yetisini kullanarak yani hayal kurarak düşünürseniz böyle bir ek süreç olmayacağından daha da hızlı düşünürsünüz.

194 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et