Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Bu soruya yönlendirilmiş başka bir sorudan geldiniz: Yeni bir dil öğrenmek için neler gerekli?
Namiq Memmedzade
Namiq Memmedzade
1,217 UP
Üye
15

Dil öğrenmenin en kolay yöntemleri nedir?

606 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
13 Cevap
Fahri Cem Uçar
Fikrim var.
Orijinal Soru: Yabancı dil öğrenmenin en kısa ve kolay yolu nedir?

Bunlar sana yardımcı olabilir:

Kelimeleri ve cümleleri tekrarlayın: Öğrenmek istediğiniz dildeki kelimeleri ve cümleleri tekrarlamak, dil öğrenmenin en temel yollarından biridir. Yeni kelimeleri öğrenirken, kelimenin telaffuzunu tekrarlamak ve anlamını hatırlamak için kelimeleri örnek cümlelerle birlikte kullanmak faydalıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Dil pratiği yapın: Dil öğrenmenin en önemli yollarından biri de pratiktir. Kendinize farklı durumlarda kullanabileceğiniz cümleler oluşturun ve her fırsatta yeni dilde konuşmaya çalışın. Ayrıca, öğrenmek istediğiniz dilde yazılmış metinleri okuyun ve anlamaya çalışın.

Dil öğrenme materyalleri kullanın: Dil öğrenmek için birçok kaynak vardır. Dil öğrenme materyalleri, öğrenmek istediğiniz dili öğrenmenize yardımcı olabilir. Dil öğrenme uygulamaları, kelime kartları ve dil öğrenme kitapları, yeni bir dil öğrenmek için harika kaynaklardır.

Tüm Reklamları Kapat

Kelime ezberleme teknikleri kullanın: Yeni kelimeler öğrenmek zor olabilir, ancak bazı kelime ezberleme teknikleri işinizi kolaylaştırabilir. Örneğin, bir kelimeyi bir nesne veya bir kavramla ilişkilendirerek hatırlamaya çalışabilirsiniz. Böylece o kelimeyi hatırlamak için o nesneyi düşünerek hatırlamak daha kolay hale gelir.

Düzenli olarak öğrenin: Dil öğrenmenin en önemli yollarından biri düzenli olarak öğrenmektir. Düzenli bir şekilde yeni kelimeler öğrenmek, konuşma pratiği yapmak ve okumak, yeni bir dil öğrenmek için en önemli adımlardan biridir. Kendinize bir öğrenme programı belirleyin ve her gün belli bir süre dil öğrenmeye çalışın.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Türkşah Utku Altuntaş
Birkac dili anlayabiliyorum
Orijinal Soru: Nasıl en hızlı dil oğrenebilirim?

Öncelikle dil öğrenmek için kendinizden emin olmanız lazım bu konuda belli bir seviyeye geldikten sonra temel oluşturduktan sonra yani hangi dili öğrenmek istiyorsanız o dilden kitaplar filimler veya videolar tüketmek sizin öğrenme sürecini hızlandıracaktır bir yere gittiğinizde mesela market diyelim markette konuştuğunuz şeyleri hangi dili öğrenmek istiyorsanız ona çevirin aynı zamanda bol bol pratik gerektiren bir iş olduğunu söyliyebilirim

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mustafa Demiryürek
deneyimliyim
Orijinal Soru: En kolay şekilde yabancı dil nasıl öğrenebilir?

yabancı ülkede yaşama şansın yoksa biraz gramer bilgisinden sonra kelime çalışmanı tavsiye ederim. kelime hazneni geliştirdikçe yolda gördüğün olayları iç sesinle İngilizceye çevir ve bu alışkanlık olsun. insan en fazla zamanı kendisiyle konuşarak geçirir. İngilizceyi en çok zaman ayırdığın şeyin ortasına koy. Takside giderken ekmek kuyruğunun önünde bekleyen insanları gördün diyelim. bunu öğrendiğin kelimelerle anlatmaya çalış. ilk başlarda bunun çok faydasını göreceksin çünkü dili tam bilmediğinden konuyu dolambaçlı anlatma yolunu seçeceksin. direkt cümle kurmaktansa ülkede ekonomik kriz var diyeceksin. sonra bu insanları etkiliyor diyeceksin. böylece basit kelimeleri devamlı tekrar ettiğin için sağlam ezberleyeceksin.

ben pek çok şey denedim, film vs. en çok buydu beni ileri götüren. biraz akıl hastalığı gibi görünüyor ama değil. herkes kendisiyle konuşur. sen bunu mümkün mertebe ingilizce yapmaya çalış. ancak dediğim gibi belli bir gramer bilgisi + kelime dağarcığından sonra. önce bunları kolaydan hallet sonra başla. en içinden çıkamadığın durumlarda sözlüğe de bak elbette. yeni öğrendiğin kelimeyi devamlı kullan sonra.

Tüm Reklamları Kapat

5
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Sadece insanım
Sadece insan
Orijinal Soru: Kendimi dil öğrenme konusunda nasıl geliştirebilirim?

Yabancı dil öğrenmek isteyen kişiler olabildiğince öğrenmek istediği dile maruz kalmalıdır. Bundan dolayı çevirebileceğin her şeyi öncelikle öğrenmek istediğin dile çevirmelisin. Tabi sadece bu yetmez. Yabancı arkadaşlar edinip bunlarla KORKMADAN, yanlış yapa yapa konuşmalısın. Bazı programlar ve sitelerde yabancı arkadaşlar edinebilirsin. Yabancı dil sınavlarına girmeyeceksen şu an için öğreneceğin dilin kurallarını bilmene ihtiyaç yok diye düşünüyorum. Fakat şimdilik. Onları da mutlaka öğrenmen gerekiyor fakat öncelikle temel şeyleri bilmeye ve günlük hayatta konuşabilmeye ihtiyacımız var. Sevgiler umarım başarılı olursun.

584 görüntülenme
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Hüseyin Açar
Fizik Öğrencisi

Merhabalar Namiq,

dil öğrenmek artık bulunduğumuz dünya şartlarında neredeyse zorunlu hale gelmiştir.

Tüm Reklamları Kapat

Bir dili öğrenmek demek; yazabilmek, konuşabilmek ve dinleyip anlayabilmek gibi 3 temel düzen üzerine kurulmuştur.

Bu 3 nü bir arada yapabilmenin en önemli unsuru ise grammer bilgisine sahip olmamızla başlar.

Tüm Reklamları Kapat

Ardından günlük dilden terimsel dillere doğru çalışmalar yapabiliriz.

Öncelik selamlaşma, yeme içme, konaklama ve gezme gibi ihtiyaçları karşılayacak bir kelime bilgisi, ardından ise çalışma yapacağımız alanla ilgili terimsel bilgileri istediğimiz dilde kavrama çalışması yapılmalıdır.

Naçizane tavsiyem; eğer mümkün ise öğrenmek istediğimiz dilin yaygın olarak kullanıldığı bölgelerde, dili ana dili olarak konuşan kişilerle vakit geçirip sohbet etmeye çalışmaktır.

İyi çalışmalar dilerim.

149 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Dili Öğrenenin Açıklaması. (1 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 1 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Satranç Oynayarak Günde 6000 Kalori Yakmak Mümkün mü?
Satranç Oynayarak Günde 6000 Kalori Yakmak Mümkün mü?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close