Sorulara Dön
1
Bilgisayar & Yazılım

Digital bilgi nasıl siliniyor? Bilgisayar, Telefon, Taşınır bellek vs. gibi bilgi saklanabilen yerlerde veriler nasıl siliniyor?

Silinen bilgiler nasıl yok edilmiş olur? Siliniyor ise çeşitli yazılım ve programlar ile nasıl geri yüklenip bulunabiliyor?

1
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bir dosyayı geri dönüşüm kutusuna veya çöp kutusuna taşıdığınızda ve kalıcı olarak sildiğinizde, dosyaya yalnızca işletim sisteminden erişilemez. Doğru adli araçlara (forensic tools) sahip herkes sabit diskte kalan bir manyetik iz nedeniyle dosyayı kurtarabilir.

Verileri artık kurtarılamayacak şekilde silmek için verilerin üzerine birler ve sıfırlar birden çok kez yazılmalıdır. Silinen dosyaların kurtarılmasını önlemek amacıyla, sadece bunu yapmak için özel olarak tasarlanmış araçları kullanmanız gerekebilir. Microsoft'tan SDelete programı (Vista ve üstü için), hassas dosyaları tamamen kaldırma yeteneğine sahip olduğunu iddia ediyor. Linux için Shred ve Mac OSX için Secure Empty Trash benzer bir hizmet sağladığını iddia eden bazı araçlardır.

Veri veya dosyaların kurtarılamayacağından emin olmanın tek yolu sabit sürücüyü veya depolama aygıtını fiziksel olarak yok etmektir.

Bir dosya tarafından kullanılan alanın üzerine diğer dosyalardan gelen veriler yazılsa bile, bu alan manyetik olduğundan, sektör etrafındaki alan orijinal verilerin bölümlerini saklayabilir. Özel veri kurtarma ekipmanı ile bazı durumlarda, özellikle eski sabit disk sürücülerinde orijinal verileri kurtarmak mümkündür (daha yeni sürücülerde, sektörler küçüldükçe küçülür, sektör etrafındaki manyetik yüklerin bir kısmını tutma olasılığı sektörde depolanan verilerin oranı daha düşüktür).

Bu bizi çok önemli bir güvenlik sorusuna götürür: Eğer gerçekten gizli olan ve başka kimse tarafından okunamayan dosyalarınız varsa, bunları sadece Del tuşuna basarak diskten silmek ve ardından geri dönüşüm kutusunu boşaltmak yeterli değildir: onlar gelişmiş bir veri kurtarma aracıyla kurtarılabilir.

Ancak SSD'lerde hikaye biraz farklı. Bir dosya silindiğinde, işlem sabit disklerde olduğu gibi gerçekleşir. Ancak ünitenin ömrünü uzatmak için tüm SSD'lerde aşınma dengeleme ve çöp toplama adı verilen iki önemli mekanizma bulunur. Tüm bellek flash yongaları arasında verileri dengelemek için SSD'de depolanan verilerin oldukça sık taşınmasını sağlarlar. Amaç, bir çipin diğerlerinden daha sık kullanılmasını önlemektir. (Düşünebileceğimiz bir benzetme, bir SSD'nin gömülü bir disk birleştirme aracına sahip olmasıdır.)

Bu nedenle, SSD'lerde, silinen bir dosyanın kullandığı bir alanın üzerine başka bir dosyadaki verilerin üzerine yazılma olasılığı, sabit disklerdekinden çok daha fazladır ve silinen veri kurtarmanın başarı oranını düşürür. Bu nedenle, silinen bir dosya tarafından kullanılan alanı sıfırlarla (veya başka bir desenle) doldurmak için bir araç kullanmasanız bile, doğal eğilim, yukarıda belirtilen mekanizmaların harekete geçmesi ve bu alanın üzerine verilerle yazması yönündedir. kısa bir süre içinde diğer dosyalar.

Bunu akılda tutarak, SSD'lerdeki dosyaları silmenin sabit disklerdekinden daha "güvenli" olduğu sonucuna varabiliriz. Yine de, silinen bir dosyanın kullanmadığı alanın üzerine yazılmamışsa ve/veya veriler hala çöp toplama mekanizması tarafından kullanılan sistem ayrılmış alanında saklanıyorsa, veri kurtarma hala mümkündür.

Dosyaları güvenli bir şekilde silmek için birkaç program vardır ve bunlardan biri Eraser . Bu araç, silmek istediğiniz hassas bir dosyanın kullandığı alan üzerine rastgele verilerin birkaç kez üzerine yazılmasına izin verir. (Yeni verilerin birkaç kez yazılması önemlidir, bu nedenle sektör etrafındaki orijinal dosyanın parçalarını saklayan manyetik alanlar da silinir, bu da özel veri kurtarma ekipmanlarının kullanılmasıyla bile dosyanın kurtarılmasını imkansız hale getirir.) bu program, hassas dosyayı veya herhangi bir parçasını kurtarmayı imkansız hale getirir.SSD'lere gelince, tüm bellek yongalarının tamamen yok edildiğinden emin olmanız gerekecek, çünkü SSD'lerden yongaları söküp taktığınız SSD'lerden veri kurtarmak için makineler var. makinede.Sabit sürücüyü yeniden kullanmak istemeniz durumunda, tüm verileri güvenli bir şekilde silmek için bir program kullanabilirsiniz ve bu işlemin birkaç kez gerçekleştirilmesi gerekir (her geçişte farklı değerler kullanılır), çünkü sektörler etrafındaki manyetik yükler hala depolayabilir. tartıştığımız gibi orijinal dosyanın parçaları. Sabit disk üreticileri, genellikle bunu, "düşük seviyeli yardımcı programlar" olarak da bilinen web sitelerinde bulunan yardımcı programlar aracılığıyla işlevsel olarak sağladı. Seagate diskleri için, programın adı DiscWizard'dır ve sabit diskin güvenli bir şekilde silinmesini sağlar (yani, her geçişte farklı değerlere sahip birkaç yazma turu). Western Digital diskler için programa Data Lifeguard adı verilir ve bu program yalnızca sıfırlar yazar ve bu nedenle Seagate'in çözümünden daha az güvenlidir. DBAN sadece sıfır yazan bir programdır, ancak sabit disklerin güvenli bir şekilde silinmesini gerçekleştiren ücretli bir sürümü vardır.

Sabit sürücüyü sıfırlarla doldurmanın, standart veri kurtarma yazılımı (normal kullanıcıların %99,99'u hedefi) kullanılarak verilerin kurtarılmasını önlemek için yeterli olduğunu, ancak verilerin sektörlerin etrafındaki manyetik yükleri okuyan özel ekipman kullanımı için, sabit sürücüyü güvenli bir şekilde silebilen, yani tüm sektörleri her geçişte farklı değerlerle doldurabilen bir program kullanmalısınız.

Bu tür yazılımları SSD'lerde kullanmanın sorunu, SSD'nin ömrünü kısaltmalarıdır. Gizli dosyalarla uğraşacaksanız daha akıllı (ve daha hızlı) bir çözüm, şifrelemeyi destekleyen bir SSD kullanmaktır. Verileri erişilemez hale getirmek istediğinizde, mevcut şifreleme anahtarını silmeniz ve yeni bir tane oluşturmanız yeterlidir. Bu işlem, üretici tarafından sağlanan bir yardımcı program aracılığıyla yapılır. (Örneğin, bu üreticinin SSD'leri için “Intel SSD Araç Kutusu”.) Bu basit prosedürle, daha önce SSD'de depolanan verilere kimse erişemez. Bir veri kurtarma aracı kullanarak hiçbir dosya bulunmayacak ve bir disk düzenleyici kullanarak yalnızca karıştırılmış veriler görülecektir. Daha detaylı incelemek isteyenler şu akademik makalelere bakabilir: https://www.vidarholen.net/~vidar/overwriting_hard_drive_data.pdf

https://www.usenix.org/legacy/events/fast11/tech/full_papers/Wei.pdf

https://www.cs.auckland.ac.nz/~pgut001/pubs/secure_del.html

0
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et