Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Dejavu'nun bilimsel bir açıklaması var mı?

2
Anonim 2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

"Déjà vu", Fransızcada "zaten görülmüş" demektir. Dolayısıyla ne olduğu, isminde gizlidir: O anda gördüğünüz ya da deneyimlediğiniz bir olayı daha önceden gördüğünüzü ya da deneyimlediğinizi sanma ya da hissetme halidir. "Off, dur, bu ânı sanki daha önceden yaşamıştım, hatırlıyorum." dediğiniz olmuştur.

Dejavu'nun nedenleriyle ilgili birden fazla açıklama var; hangisi doğru henüz bilmiyoruz. Bunlar:

  1. Kısa Dönem Kısmî Bilinç Kaybı: Kimi zaman anlık olarak bilincimizi kaybedebiliriz ve bu kesinti anında aynı olayı iki defa yaşadığımızı hissediyor olabiliriz.
  2. Benzerliğe Dayalı Tanımlama: Belli bir anda deneyimlediğimiz bir ânın genel hatları, daha önceden deneyimlediğimiz ancak tam olarak hatırlayamadığımız bir ânın genel hatlarına belli bir ölçekte benziyorsa,deja vu hissi yaşıyor olabiliriz.
  3. Şifreli Bilinç Kaybı (Cryptoamnesia): Kimi zaman anılarımız büyük oranda silinir ama bir kısmı beyin içinde korunur. Sonradan, bu anıya benzer durum ile karşılaştığımızda, bu silik anı yeniden hatırlamaya çalışırız. Tam olarak hatırlayamadığımız için deja vu yaşarız.
  4. Beyin Lopları Arası Gecikme: Sağ beyin ile sol beyne bilgiler ayrı ayrı giderler; ancak bu verilerin işlenme sırası sol beyinde belirlenir. Dolayısıyla sağ beyinden işlem sırasına konmak üzere gelen veriler bir miktar gecikme ile sol beyne ulaşır. Bu sırada bir aksaklık olursa verilerde ek gecikme olabilir ve bu da aynı verinin iki defa işlenmesiyle sonuçlanabilir. Bu da deja vu hissine benzer.
  5. Rüyalar: Rüyalarımızda gördüğümüz hayali sahneler, gerçekte de yaşandığında deja vu hissine neden olabilir.
  6. Hastalıklar: Yan lop epilepsisi gibi bazı hastalıklarda deja vu hissi artmaktadır. Kimi zaman sağlıklı insanlar da bu tarz bir epilepsi geçirebilir.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi için İlgili Yazılar kısmındaki yazıya bakabilirsiniz.

Öne Çıkarılan Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
4

Var, sitede aratsaydın bulabilirdin aslında ama ben yine de atıyım. Buradan okuyabilirsiniz.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Primatlar üzerinde çalıştıkça göreceksiniz ki, kendimizde değerli bulduğumuz her ne varsa -ki buna ahlak da dahildir- primat davranışları ile doğrudan ilişkilidir.”
Frans de Waal