Puan Ver
1
Puan Ver

Dejavu'nun bilimsel bir açıklaması var mı?

2
Anonim 1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

"Déjà vu", Fransızcada "zaten görülmüş" demektir. Dolayısıyla ne olduğu, isminde gizlidir: O anda gördüğünüz ya da deneyimlediğiniz bir olayı daha önceden gördüğünüzü ya da deneyimlediğinizi sanma ya da hissetme halidir. "Off, dur, bu ânı sanki daha önceden yaşamıştım, hatırlıyorum." dediğiniz olmuştur.

Dejavu'nun nedenleriyle ilgili birden fazla açıklama var; hangisi doğru henüz bilmiyoruz. Bunlar:

  1. Kısa Dönem Kısmî Bilinç Kaybı: Kimi zaman anlık olarak bilincimizi kaybedebiliriz ve bu kesinti anında aynı olayı iki defa yaşadığımızı hissediyor olabiliriz.
  2. Benzerliğe Dayalı Tanımlama: Belli bir anda deneyimlediğimiz bir ânın genel hatları, daha önceden deneyimlediğimiz ancak tam olarak hatırlayamadığımız bir ânın genel hatlarına belli bir ölçekte benziyorsa,deja vu hissi yaşıyor olabiliriz.
  3. Şifreli Bilinç Kaybı (Cryptoamnesia): Kimi zaman anılarımız büyük oranda silinir ama bir kısmı beyin içinde korunur. Sonradan, bu anıya benzer durum ile karşılaştığımızda, bu silik anı yeniden hatırlamaya çalışırız. Tam olarak hatırlayamadığımız için deja vu yaşarız.
  4. Beyin Lopları Arası Gecikme: Sağ beyin ile sol beyne bilgiler ayrı ayrı giderler; ancak bu verilerin işlenme sırası sol beyinde belirlenir. Dolayısıyla sağ beyinden işlem sırasına konmak üzere gelen veriler bir miktar gecikme ile sol beyne ulaşır. Bu sırada bir aksaklık olursa verilerde ek gecikme olabilir ve bu da aynı verinin iki defa işlenmesiyle sonuçlanabilir. Bu da deja vu hissine benzer.
  5. Rüyalar: Rüyalarımızda gördüğümüz hayali sahneler, gerçekte de yaşandığında deja vu hissine neden olabilir.
  6. Hastalıklar: Yan lop epilepsisi gibi bazı hastalıklarda deja vu hissi artmaktadır. Kimi zaman sağlıklı insanlar da bu tarz bir epilepsi geçirebilir.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi için İlgili Yazılar kısmındaki yazıya bakabilirsiniz.

Favorilerime Ekle
3
Puan Ver
0
Puan Ver

Var, sitede aratsaydın bulabilirdin aslında ama ben yine de atıyım. Buradan okuyabilirsiniz.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Beş duyuyla donanmış olan insanlık, kendisi etrafındaki evreni keşfetme yolculuğuna çıkmıştır. Bu yolculuğun adı, bilimdir.”
Edwin Hubble
Geri Bildirim Gönder