Sorulara Dön
6
Evrim & Abiyogenez

Darwin ve Lamarck'ın görüşlerinde bazı hatalar var mıydı?

Günümüzde Darwin ve Lamarck'ın evrim hakkındaki görüşlerinden yanlışlananlar var mı yoksa tamamen o günkü bilgilerin doğruluğu geçerli mi? Detaylandırarak cevaplarsanız sevinirim.

1
103 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba.J.B.Lamarck için diyebiliriz ki; biyoloji alanına doğrudan,en faydalı,en bilimsel yaklaşımı şu sözü olmuştur: "Doğanın her şeyi yavaş yavaş ve başarılı bir biçimde yaptığını daha fazla inkar etmek anlamsızdır." Lamarck bu sözü 1809'da söylerken o zamana karaki süreçte bu konuda görüş bildiren biyoloğun bulunmaması ile,bu alanda yeni bir kapının aralanması takdire şayandır.Ancak Lamarck'ın, savlarını kanıtlamak için giriştiği yolda izlediği metodoloji ve görüşleri, bugün yanlışlanmıştır."En güçlü olan hayatta kalır" düşüncesi gibi.Ayrıca Lamarck ortaya attığı ilkel evrim fikirlerinin mekanizmasını açıklamakta Newton gibi Tanrıya başvurarak,bilimsel düşüncede ilerlemesine ket vurmakta geri de kalmamıştır.Lamarck, Tanrı'nın her türe çevresel değişikliklere uymasını sağlayan morfolojik,fizyolojik ve davranışta küçük başkalaşımlar oluşturan mükemmelliğe doğru bir eğilim verdiğini ve bu değişikliklerin yavrulara kalıtım yolu ile aktarılabildiğini düşünmesiyle,bilimsel metodolojiden uzaklaştığını gösteren deliller olarak karşımıza çıkar.Basitçe Lamarck’ın görüşleri,Tanrı'nın doğayı ve doğa kanunlarını yaratıp sonraki yaşamı kendi haline bırakması şeklindeki Batı öğretsinin bir uzantısından başka bir şey değildi.Ancak,balinalardaki körelmiş bacak izleri ve domuzlardaki sarkık parmakların mükemmellikle ne ilgisi olduğu anlaşılamamıştı.

Öte yandan 1809'da Lamarck evrim görüşlerini ortaya atarken Darwin henüz yeni doğmuştu.Bu önemli bir ayrıntıdır.Darwinin bilimsel düşüncede izlediği yol ise tamamen bilimselliğe yakınsaktır.Darwin o zamanlarda yaşamasına rağmen sosyal network'u çok geniş,gözlem yeteneği muazzam,temel biyolojiye hakim yaklaşımıyla;doğal seçilim fikrini Beagle ile yaptığı yolculuktan 2 yıl sonra geliştirmesine rağmen 20 yıllık bir süre zarfında araştırma yapma sabrıyla, örnek bir bilim insanı olma yolunda önemli bir ilerleme katetmiştir.Belirtmek gerekir ki Darwin 1838 yılında doğal seçilim fikrini şartlara göre kavradığından 20 yıl sonra yayınlamaya kara verdiği sırada, takribi 1858'de, A.R.Wallace de aynı kuramı geliştirmişti.Bu bilim dünyasında eşi benzerine ender rastlanır bir durumdu.Birbirinden habersiz iki bilim insanı aynı kuramı geliştirmişlerdi.Ancak tabii ki Darwin bu anlamda daha üstün yeteneklere sahip olduğu için (gözlem yapmak ve sosyal netwok bakımından) kuramı daha gelişkin ve bir kitap dolduracak kadar yüksek bir kalibredeydi.Buna karşın Wallace'in kuramı daha çok makale düzeyindeydi.Takvimler 1860'ı gösterdiğinde artık iki bilim insanı da birbirinden haberdardı ve ikisi de etik normlar çerçevesinde çalışmalarını yayımlamadılar.Bu çalışmayı yayınlamak için bir papazın-kadı da olabilir emin değilim- "Darwin'in kuramı daha dişe dokunur ve önce yazıldığı için çalışmayı C.Darwin’in yayımlaması uygundur" demesi beklenmişti.

Darwinin geliştirdiği mekanizmalar ve ortaya attığı fikirlerin yanlışlandığına dair herhangi bir şey okumadım.Ancak tabii ki Darwinin ortaya attığı haliyle doğal seçilim bugünkü ilkelliğini korumuyor.Bugün doğal seçilime daha sofistike bir biçimde ileri teknolojiyle bakabiliyoruz.Diğer bir deyişle Darwin temelleri attı ve geliştirdi; bizler de geliştirmeye devam ediyoruz.

108 görüntülenme
1
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et