Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
1

Covid-19 virüsünün yüksek sıcaklıkta öldüğü doğru mudur?

İnternette birtakım araştırmalar okudum, fakat evrim ağacı'nda bu konuya yönelik bir yazı göremedim. Hatırladığım kadarıyla bir araştırmada 90 santigrat derecede tamamen etkisiz hale geldiği gözlendiği yazıyordu. Bu bilgi doğru mudur?

1
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

COVID-19 virüsü ile kast edilen COVID-19 hastalığa neden olan SARS-CoV-2 virüsüdür. COVID-19 hastalık durumu olan enfeksiyonu tanımlamak için kullanılır, SARS-CoV-2 virüsün adıdır, virüsün yüksek sıcaklıkta ölmesi yerine işlevini yitirmesi veya yok olması tabirlerini kullanmak virüsün yapısı nedeniyle daha doğru olacaktır, yüksek sıcaklıkta proteinlerin denatüre olmasıyla virüsün inakatif olması konusunda birçok protokül ve deney bulunsa da hiçbiri bizim kesin bir rakam söylememize yetmemektedir,

ABD'de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından bir virüsün işlevini yitirmesi için 60 dk boyunca 60°C dereceye maruz bırakılması önerilmektedir ve bu protokol Ebola gibi virüslerde gerçekten yüksek bir başarı ile işe yaramıştır lakin COVID-19 pandemisinin nedeni olan Sars-CoV-2 virüsü üzerinde uygulan 60 dk boyunca 60°C protokolü Aix-Marseille Üniversitesi Viroloji bölümünden araştırmacıların önderliğinde yapılan çalışmada yüksek viral yüke sahip örneklerde Sars-CoV-1 ve MERS-CoV virüsü üzerinde yapılan çalışmalar ile orantılı olacak şekilde tamamen işe yaramadığı görülmüş ve aktivite devam etmiştir.

Aynı çalışmada Sars-CoV-2 virüsü 30 dk boyunca 30°C maruz bırakıldı ve yine yüksek viral yüklü örneklerde aktifliğin devam ettiği görüldü lakin enfektivitede net bir düşüşte gözlendi 15 dk boyunca 92°C maruz bırakılan tüm örnekler işlevini yitirdi lakin benzeri çalışmalar Hakem onayı beklediğinden temkinli yaklaşılması gerektiği söyleyen uzmanlar da bulunmak ile birlikte WHO(Dünya Sağlık Örgütü)'nün ve birkaç farklı çalışma sonucunda virüsün 15 dk sonunda 56°C derecede yüksek oranda etkinliğini yitirdiğine dahil çalışmalara yer verildi.

University of Kent viroloji bölümü öğretim üyelerinden bazıları düşük viral yüklü virüsler için 15 dk boyunca 56°C'nin yeterli olduğu lakin kritik pnömani ile seyir eden vakalarda alınan yüksek viral yüklü örneklerde 15 dk(hatta daha fazla) boyunca 92°C yüksek ısıya maruz bırakılması gerektiğine dahil röportaj verdiler,

Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü tarafından desteklenen The University of Hong Kong araştırmacıları önderliğinde yapılan başka bir çalışmada 5 dk sonunda 70°C maruz bırakılan virüsün etkisini yitirdiği raporlandı, lakin bu konuda yine de yapılan birçok çalışma hakem onayına ihtiyaç duyduğundan, virüsün taşıdığı viral yük oranın farklılığı, sıcaklığın virüsün yapısını bozacak kadar bir seviyeye gelmesi için farklı sürelere ihtiyaç duyması gibi konular söz konusu olduğundan kesin bir yargıda bulunmak yanlıştır.

https://evrimagaci.org/soru/covid19039dan-sauna-ya-da-sac-kurutma-makinesi-kullanarak-korunmak-mumkun-olabilir-mi-en-azindan-faydali-olabilir-mi-5019#4171 bu linke tıklayarak benzer soruya verdiğim cevabı görebilirsiniz.

Sars-CoV-2 farklı derecelerde sıcaklığa maruz bırakılması 56°C 15 dk sonrası aktivite yavaş yavaş yitiriliyor 65°C 5 dk sonunda işlev kaybediliyor.
Sars-CoV-2 farklı derecelerde sıcaklığa maruz bırakılması 56°C 15 dk sonrası aktivite yavaş yavaş yitiriliyor 65°C 5 dk sonunda işlev kaybediliyor.
ScienceDirect
3
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Soru Sor
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dahi biri gerçek anlamıyla hata yapmaz; çünkü onun hataları yeni keşiflere açılan kapılardır.”
James Joyce
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku