Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Covid-19'dan sauna ya da saç kurutma makinesi kullanarak korunmak mümkün olabilir mi? En azından faydalı olabilir mi?

Virüsün vucut sıcaklığında yaşayamadığı ancak daha serin olan solunum yolu ve akciğerde yaşayabildiği açıklanıyor. Açıkçası ilk başlarda saçma ama daha sonra mantıklı gelmeye başladı. Değerlendirmenizi rica ediyorum.

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

''COVID-19'' virüsünün ısı veya sıcak hava ile tedavi edildiğine veya korunma sağlandığına dahil hiçbir kanıt ve deney yoktur, yaklaşık olarak solunum yolları ile vücut sıcaklığı arasındaki 2-3 derecelik bir fark virüsün aktivitesini etkilememektedir, bu iddianın doğruluk payı ispatlanmamıştır, COVID-19 virüsü sıcak ve nemli havaya sahip alanlar da dahil olmak üzere tüm alanlardan yayılma ihtimali vardır. Yani saç kurutma makinesi, sauna, sıcak duş, ortam sıcaklığı bir hayli artırmak gibi faaliyetler bizleri corona virüsünden korumaz veya tedavi etmez, en nihayetinde benzeri olan SARS-CoV-1 virüsü dış ortamlarda 60 santigrat sıcaklıkta dahi yaklaşık 30 dakika sonunda aktivitesini yitirdiği bilinmektedir.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Teyit.org Saç kurutma makinesi ile yapılan işlemin virüsü önlemediği ve tedavi etmediği.
  2. AFP -Haber Ajansı- Sauna'nın virüsten korumadığı ve önlemediği.
  3. DSÖ Virüsün sıcak ve nemli ortamlarda yayılabileceği.
  4. Sözcü SARS-CoV-1'in 60 derece üzerinde 30 dakika da ölmesi.

COVID-19 virüsü ile kast edilen COVID-19 hastalığa neden olan SARS-CoV-2 virüsüdür. COVID-19 hastalık durumu olan enfeksiyonu tanımlamak için kullanılır, SARS-CoV-2 virüsün adıdır, yanlış anlaşılmasın

Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilginin en büyük düşmanı cehalet değildir. Bildiğini zannetme sanrısıdır.”
Stephen Hawking
Geri Bildirim Gönder