Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Coronavirus varyantlarının olusumu evrimsel bir süreç midir? Bu mekanizma virüsün hayatta kalabileceği en uygun mekanizmayı seçmesi midir?

Doğada biliyoruz ki bir organizmanın hayatını sürdürebilmesi için en uygun koşullara uyum sağlaması lazım. Memelilerde belki bu milyonlarca yıl alırken mikroorganizmalarda daha kısa sürede yer alıyor diye biliyorum yanlış da olabilir :). Peki şu an virüsün sahip olduğu varyantlar evrimin canlı kanlı bir kanıtı mı? Teşekkür ederim :)
300 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Bir sürecin evrimsel olduğunu anlamak için sormanız gereken 3 soru var:

Popülasyon var mı? Kalıtsal çeşitlilik var mı? Nesil atlayabiliyor mu? Bu 3 şart sağlanıyorsa süreç evrimseldir. CoViD-19'a sebep olan SARS-CoV-2 virüsü bir popülasyona sahip, genetik materyali (yani kalıtsallığı) var ve nesil atladığında mutasyonlardan dolayı kalıtsal bir çeşitlilik oluşuyor. 3 şartı da sağlıyor yani bu süreç evrimseldir.

Oluşan çeşitlilikte bazı mutasyona sahip olanlar avantajlı konuma geçtiği için o özelliğe sahip "varyant"ın görülme sıklığı artıyor. Bu, evrimin tanımı ile aynı. Evrim, popülasyondaki kalıtsal özelliklerin görülme sıklığının (gen ve özelliklerin dağılımının/alel frekansının/varyasyonların) nesiller geçtikçe değişmesidir.

Tüm Reklamları Kapat

Bilimsel literatürde SARS-CoV-2'nin evrimsel süreci ile ilgili birçok makale bulabilirsiniz. Next Strain gibi patojenlerin evrimsel sürecini gerçek zamanlı olarak takip eden kuruluşlardan da bakabilirsiniz.

Burada "Sars-CoV-2 "varyant"larının frekanslarının zamana bağlı olarak nesiller geçtikçe değişmesini yani evrimsel sürecini görüyorsunuz.
Burada "Sars-CoV-2 "varyant"larının frekanslarının zamana bağlı olarak nesiller geçtikçe değişmesini yani evrimsel sürecini görüyorsunuz.
Next Strain
Burada ise virüsün filogeni yani evrimsel soy ağacını görüyorsunuz.
Burada ise virüsün filogeni yani evrimsel soy ağacını görüyorsunuz.
Next Strain
193 görüntülenme

Kaynaklar

 1. NextStrain. Genomic Epidemiology Of Novel Coronavirus - Global Subsampling. (7 Eylül 2021). Alındığı Tarih: 7 Eylül 2021. Alındığı Yer: Next Strain | Arşiv Bağlantısı
 2. Ç. M. Bakırcı. "Şu Olursa Evrim Olur Mu?" Veya "Bu, Evrime Örnek Midir?": Evrim, Hangi Şartlarda Yaşanır?. (10 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 7 Eylül 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı doi: 10.47023/ea.bilim.1477. | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close