Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Mehmet As
Mehmet As Üye
2
Concorde uçakta zıplarsak kuyruğa doğrumu uçarız?
Concorde(2179 km/s ) uçağında veya daha hızlı bir uçakta ilerlerken yukarıya doğru zıplarsak uçağın arka kısmına doğrumu gideriz yoksa sabit mi kalırız? ,uçağın ön kısmi 40-50 derece açıyla yukarıya doğru kalkarsa ne olur ? uçağın ön camları kırık olursa bu sonuç havanın hızı yüzünden değişirmi?
889 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Ekin Baran Sunar
Ekin Baran Sunar Bilim meraklısı.

Merhaba,

2179 km/s hızında, sabit bir hızla ilerleyen bir uçağın kabin koridorunda bulunduğunuzu düşünün. Bu düzlem içerisinde hareketsiz olduğunuz için siz de uçakla birlikte 2179 km/s hızla ilerlersiniz.

Isaac Newton'un Hareket Kanunları'nın ilki olan Eylemsizlik Yasası şunu söyler:

Bu Reklamı Kapat

"Dengelenmemiş bir kuvvet etki etmediği sürece, duran bir nesne durmaya devam eder ve hareket halindeki bir nesne, sabit bir hız ve yönde harekete devam eder."

Şimdi, yukarı doğru ivmelenmek için zıpladığınızı hayal edin. Bu yukarı yöndeki hız, yer çekimi kuvveti tarafından zıt yönde bir kuvvet uygulayarak bu hızı iptal eder ve sizi aşağı doğru çeker; tıpkı Dünya'nın yüzeyindeyken zıpladığınız zaman olduğu gibi.

Ancak, yanlara doğru ivme kazandıracak bir harekette bulunmadınız. Bu sebeple, uçakla beraber 2179 km/s hızla ilerlemeye devam edersiniz, çünkü hareket halindeki bir nesne, dengelenmemiş bir kuvvete maruz kalmadıkça, aynı hız ve aynı yönde hareketine devam eder.

Bu Reklamı Kapat

Bunun doğru olmadığını varsayalım ve bir düşünce deneyi yapalım. Havada hareket halindeki uçakta, koltuğunuzda oturuyorsunuz ve oturduğunuz yerde, elinizde bir mermer parçası tutuyorsunuz; bu mermeri bırakacak olsaydınız, sizle beraber sahip olduğu hızı -uçağa ait hız- aniden kaybedecek olmasından dolayı göğsünüzü .22 kalibrelik bir merminin 2 katı hızına eş değer bir kuvvetle parçalayacaktı.

Şimdi bu senaryo hakkında biraz daha düşünelim. Uçağın içinde yukarı zıplamak, mevcut hareket yönünüzden dolayı uçağa ait mevcut hızınızı kaybedeceğiniz anlamına gelir; bu demektir ki sizi uçakla aynı hızda hareket ettiren tek şeyin, ayakkabılarınızın dibindeki halıyla olan sürtünmeden kaynaklandığı anlamına gelir. Elbette hal bu olsaydı eğer, ayakkabılar ayaklarınızdan sökülecek ve bacaklarınızda inanılmaz bir acı, gerginlik hissedecektiniz.

Bu temel prensipler ışığında, uçağın 40-50 derecelik hareketi, koltukta kemer bağlı bir şekildeyken vakit ciddi bir etki yaratmayacak sadece yüksek hızda alışık olmadığınız bir savrulma hissedecektiniz. Tabi kabin içi basınç da önemli bir konu; eğer ki dengeli bir basınç yok ise, belli bir seviye G kuvveti hissedilir.

Bu sefer, ayaktayken yukarı zıplandığı zaman, uçağın bu açılı hareketi yaptığını düşünelim; bu durumda, uçağın yukarı doğru açılı hareketi gerçekleştirmesi kısa da olsa belli bir zaman alacağı o esnalarda, uçak içerisindeki zıplama-askıda kalma süreleri de kısa bir zaman aralığı olduğu için yine pek bir fark hissedilmeden, nasıl uçak düz bir hatta gittiği haliyle zıplandığındaki zemine ulaşma biçimi neyse, bu açılı hareket, çok hafif fakat ufak bir keskinlik hissi ile sonuçlanacaktır.

Tabi şu ana kadar ani ivmelenmeleri es geçerek cevaplıyoruz, sanki bütün motorlar sağlam ve ya uçağa başka büyük bir nesne çarparak, uçağın hız ve yönünde sapmalar meydana gelmemiş gibi. Aksi halde, bu fiziksel kuvvetler doğrultusunda olaylar gelişirdi.

Uçağın ön camları kokpitte bulunduğundan dolayı, kabin kapısı bir şekilde açılmadığı sürece ciddi bir etkisi olmaz bu duruma. Yolcu kabinindeki camlarda bir kırılma olsaydı eğer, rüzgar kuvvetinin oluşturduğu basınç ve kabin içi basınçtaki değişme yukarıda bahsettiğim ani ivme farklılığı oluşturacaktı; sağ, sol ve diğer yönlerden oluşan kuvvet değerleri duruma göre belli etkiler yaratacaktı. Uçağın yapımı esnasında oluşan bir hata sebebiyle, camların kırılması devamında gelişen zincirleme reaksiyon sonucu oluşacak hasarlar ciddi kuvvet değerlerini beraberinde getirerek savrulmaları arttıracaktı.

768 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Quora. (19 July 2019). Alındığı Tarih: 19 July 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. Reddit. (19 July 2019). Alındığı Tarih: 19 July 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  3. Yazar Yok. Khan Academy. (19 July 2019). Alındığı Tarih: 19 July 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et