Puan Ver
1
Puan Ver

Çoklu evrenler lehine ve aleyhine argümanlar nelerdir?

Başlıkta belirttiğim gibi çok evrenler lehine ve aleyhine olan en güçlü argümanlardan bahsedebilir misiniz?

1
İsimsiz Adam 1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Öncelikle şunu söylemeliyim ki "Çoklu Evrenler" varsayımını ispatlayacak herhangi bir gözlem veya deney yoktur ama sanılmasın ki biri kafasından uyduruyor ve diğer insanlar da ona destek veriyor, aynı "düz dünyacılar" gibi. 

Birincisi elimizde matematik var. Evreni anlamaya çalışmamızın en iyi yollarından biri. Birçok matematiksel modelde karşımıza çoklu evrenler çıkıyor. Bu modeller birbirinden bağımsız olsa da, bazıları birbirlerinin eksik yönlerini kapatır. Sonuçta elimizde anlamakta çok zorlandığımız veriler hatta çoklu evrenler çıkarımına vardığımızda, matematiğin doğasını yanlış anlıyoruz diyen bilim adamları da çıkmıştır. 

Bütün bunları bir kenara bırakırsak; çoklu evrenler varsayımının altında yatan güçlü bir fizik buluruz. Bir çok fizik teorisi birbirinden bağımsız olarak çoklu evrenler sonucuna ulaşmıştır.

Her şeyden önce 1920 den sonra hızla gelişen kuantum fiziği, bize başka evrenler olabileceği fikrini de getirmiştir. Einstein'ın genel görelilik kuramı ile kuantum mekaniğini birleştirmeyi amaçlayan "Sicim Teorisi" (M Kuramı) -ki bu teori, bugüne kadar matematik ile fiziğin en iyi birleştirildiği teoridir, bize paralel evrenlerin olabileceğini, uzaydan ve zamandan farklı boyutlar olabileceğini göstermiştir.  

Sorunun özet cevabına gelirsek;

  •  Çoklu evrenler aleyhine bir veri bulmak çok zordur. Bu söylemden oldukça fazla paradoks yaratabilirsiniz ama elimizde onlarca yıldır süren hesaplamalar ve araştırmalar var ve sadece matematik kullanarak keşfettiğimiz ve yıllarca sonra deneyle veya gözlemle ispatladığımız fenomenleri de unutmamak gerekir. O yüzden insanlar, matematik işin içine girince konuyu ciddiye alıyor. 
  •  Lehine olarak, elimizde oldukça fazla veri var. İlk Hugh Everett'in ortaya attığı çoklu evrenler fikri, 1940'ların ortasından bu güne kadar bir çok farklı matematiksel modelde karşımıza çıkmıştır. 
Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyoloji, birbiri ardına gelen ve her biri kendisinden öncekileri değiştiren mekanizmalar üzerine kuruludur. Occam'ın Usturası fiziksel bilimlerde çok kullanışlı olsa da, biyolojide uygulamak çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.”
Francis Crick
Geri Bildirim Gönder