Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Çoklu evrenler lehine ve aleyhine argümanlar nelerdir?

Başlıkta belirttiğim gibi çok evrenler lehine ve aleyhine olan en güçlü argümanlardan bahsedebilir misiniz?

1
İsimsiz Adam 2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle şunu söylemeliyim ki "Çoklu Evrenler" varsayımını ispatlayacak herhangi bir gözlem veya deney yoktur ama sanılmasın ki biri kafasından uyduruyor ve diğer insanlar da ona destek veriyor, aynı "düz dünyacılar" gibi. 

Birincisi elimizde matematik var. Evreni anlamaya çalışmamızın en iyi yollarından biri. Birçok matematiksel modelde karşımıza çoklu evrenler çıkıyor. Bu modeller birbirinden bağımsız olsa da, bazıları birbirlerinin eksik yönlerini kapatır. Sonuçta elimizde anlamakta çok zorlandığımız veriler hatta çoklu evrenler çıkarımına vardığımızda, matematiğin doğasını yanlış anlıyoruz diyen bilim adamları da çıkmıştır. 

Bütün bunları bir kenara bırakırsak; çoklu evrenler varsayımının altında yatan güçlü bir fizik buluruz. Bir çok fizik teorisi birbirinden bağımsız olarak çoklu evrenler sonucuna ulaşmıştır.

Her şeyden önce 1920 den sonra hızla gelişen kuantum fiziği, bize başka evrenler olabileceği fikrini de getirmiştir. Einstein'ın genel görelilik kuramı ile kuantum mekaniğini birleştirmeyi amaçlayan "Sicim Teorisi" (M Kuramı) -ki bu teori, bugüne kadar matematik ile fiziğin en iyi birleştirildiği teoridir, bize paralel evrenlerin olabileceğini, uzaydan ve zamandan farklı boyutlar olabileceğini göstermiştir.  

Sorunun özet cevabına gelirsek;

  •  Çoklu evrenler aleyhine bir veri bulmak çok zordur. Bu söylemden oldukça fazla paradoks yaratabilirsiniz ama elimizde onlarca yıldır süren hesaplamalar ve araştırmalar var ve sadece matematik kullanarak keşfettiğimiz ve yıllarca sonra deneyle veya gözlemle ispatladığımız fenomenleri de unutmamak gerekir. O yüzden insanlar, matematik işin içine girince konuyu ciddiye alıyor. 
  •  Lehine olarak, elimizde oldukça fazla veri var. İlk Hugh Everett'in ortaya attığı çoklu evrenler fikri, 1940'ların ortasından bu güne kadar bir çok farklı matematiksel modelde karşımıza çıkmıştır. 
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İlim ve fen ve ihtisas nerede varsa, sanat nerede varsa gidip öğrenmeye mecburuz. Çok çalışmaya mecburuz. Çalışmak demek ise boşuna yorulmak terlemek değildir.”
Mustafa Kemal Atatürk