Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Çoğu kişi tarafından ara formlar neden hala inkar edilmekte bulguların yalan veya sahte olduğu iddia edilmekte?

3
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Bu sorunun cevabını sadece dinlere veya dindarlara indirgememiz yanlış olur. Evet, inançlarından dolayı bilimin birçok sahasına (ve özellikle de Evrim Teorisi'ne) mesafeli duran, ön yargılı yaklaşan insanların sayısı oldukça fazladır. Ancak din sömürüsü yoluyla toplumsal manipülasyona uğrayan ve bu yüzden bilimsel gerçekleri reddeden bireylerin bunu tamamen kendi fikirleri ve özgür iradeleri ile yaptıklarından şüphe etmeliyiz. Sonuçta ortada bir sömürü ve manipülasyon var. Manipülatör şahsın hedef kitlesini kontrol altında tutabilmek için izlediği politika bu teoriyi itibarsızlaştırmaktan ibaret. Ve eğer manipülatör şahıs / şahıslar sözüne güvenilen, genel takdir gören kişilerse, hedef kitleden "yahu ben bunu araştırayım da ondan sonra kararımı vereyim" diyen kişi sayısı çok az oluyor.

Belki izlemişsinizdir; ünlü evrimsel biyolog Richard Dawkins bir müslüman okulunu ziyaret ediyor ve kendisine "Ben maymundan geldiğimize inanmıyorum" diyen küçük kıza "Biz maymundan gelmiyoruz ki, bizler maymunlarız!" yanıtını veriyor. Her ne kadar retorik bir yanıt olsa da kızın zihnindeki "Evrim" algısını olumlu yönde değiştirmeye yetmiyor bu cümle. Çünkü o kız kuvvetle muhtemel ailesinin kararı ile orada bulunuyor ve taraflı, çarpık bir eğitim görüyor. Yani kalkıp da o kızı "sırf dinine uymuyor diye evrime karşı" diye yargılayamayız. Böyle bir eğitim altında biraz bile analitik düşünebiliyorsa şükretmeli ve ılımlı yaklaşarak tam da bu oluşumun amacını yerine getirmeli, karanlığı bilimle fethetmeliyiz.

2
Paylaş
2

Bu kimselerin evrimi reddetmesinin temel sebebi dindir. Sadece dinlerine karşı diye yüzlerce yıllık bulgularla kanıtlanmış teoriyi çöpe atarlar. Pek bir bilgileri olmadığından ve kendilerine ait fikirleri olmadığından sadece böyle şeyler derler. Eğer sinirlenmek istemiyorsanız size tavsiyem bu tür kimselerden uzak durmanızdır.

Sağlık ve sıhhat dolu günler dilerim.

0
Paylaş
0

Evrimi kendi dinlerindeki yaratılış ideolojisine düşman olarak görmeleri en büyük sebep. Şahsen toplumun evrimi kabullenmemesinin tek sebebinin din olduğunu düşünüyorum. İnsanlar evrimi başka bir teorinin evrime göre daha ikna edici olduğunu düşündükleri için evrime karşıt değiller (zaten böyle bir şey mümkün değil, evrim rakipsiz bir teoridir). Sadece din ile zıt düştüğü için evrimi reddetmekteler. Bu yüzden evrimin kanıtlarını kör olmuşçasına görmezden geliyorlar.

0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et