Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Wuden CC
Üye
0

Çoğu kişi tarafından ara formlar neden hala inkar edilmekte bulguların yalan veya sahte olduğu iddia edilmekte?

222 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Mustafa Merthan Merdoğlu
Müstakbel Fatih

Bu sorunun cevabını sadece dinlere veya dindarlara indirgememiz yanlış olur. Evet, inançlarından dolayı bilimin birçok sahasına (ve özellikle de Evrim Teorisi'ne) mesafeli duran, ön yargılı yaklaşan insanların sayısı oldukça fazladır. Ancak din sömürüsü yoluyla toplumsal manipülasyona uğrayan ve bu yüzden bilimsel gerçekleri reddeden bireylerin bunu tamamen kendi fikirleri ve özgür iradeleri ile yaptıklarından şüphe etmeliyiz. Sonuçta ortada bir sömürü ve manipülasyon var. Manipülatör şahsın hedef kitlesini kontrol altında tutabilmek için izlediği politika bu teoriyi itibarsızlaştırmaktan ibaret. Ve eğer manipülatör şahıs / şahıslar sözüne güvenilen, genel takdir gören kişilerse, hedef kitleden "yahu ben bunu araştırayım da ondan sonra kararımı vereyim" diyen kişi sayısı çok az oluyor.

Belki izlemişsinizdir; ünlü evrimsel biyolog Richard Dawkins bir müslüman okulunu ziyaret ediyor ve kendisine "Ben maymundan geldiğimize inanmıyorum" diyen küçük kıza "Biz maymundan gelmiyoruz ki, bizler maymunlarız!" yanıtını veriyor. Her ne kadar retorik bir yanıt olsa da kızın zihnindeki "Evrim" algısını olumlu yönde değiştirmeye yetmiyor bu cümle. Çünkü o kız kuvvetle muhtemel ailesinin kararı ile orada bulunuyor ve taraflı, çarpık bir eğitim görüyor. Yani kalkıp da o kızı "sırf dinine uymuyor diye evrime karşı" diye yargılayamayız. Böyle bir eğitim altında biraz bile analitik düşünebiliyorsa şükretmeli ve ılımlı yaklaşarak tam da bu oluşumun amacını yerine getirmeli, karanlığı bilimle fethetmeliyiz.

Tüm Reklamları Kapat

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Ral Radyah
Ral Radyah
3,395 UP
Fikrimi paylaşıyorum.

Evrimi kendi dinlerindeki yaratılış ideolojisine düşman olarak görmeleri en büyük sebep. Şahsen toplumun evrimi kabullenmemesinin tek sebebinin din olduğunu düşünüyorum. İnsanlar evrimi başka bir teorinin evrime göre daha ikna edici olduğunu düşündükleri için evrime karşıt değiller (zaten böyle bir şey mümkün değil, evrim rakipsiz bir teoridir). Sadece din ile zıt düştüğü için evrimi reddetmekteler. Bu yüzden evrimin kanıtlarını kör olmuşçasına görmezden geliyorlar.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Eyüp Sancar
Eyüp Sancar
6K UP
Düşünen birisi

Bu kimselerin evrimi reddetmesinin temel sebebi dindir. Sadece dinlerine karşı diye yüzlerce yıllık bulgularla kanıtlanmış teoriyi çöpe atarlar. Pek bir bilgileri olmadığından ve kendilerine ait fikirleri olmadığından sadece böyle şeyler derler. Eğer sinirlenmek istemiyorsanız size tavsiyem bu tür kimselerden uzak durmanızdır.

Sağlık ve sıhhat dolu günler dilerim.

Tüm Reklamları Kapat

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close