Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ali Çelik
Üye
4

Çipler nasıl yapılıyor?

Teknolojik aletllerde bulunan çip,işlemci gibi çok küçük boyuta sahip olup çok yüksek işleve sahip olan bu çipler nasıl üretiliyor.Dıştan bakıldığı zaman koyu yeşil desenler,bazı yerlerinde metal-altın çıkıntılar bazı yerlerinde nokta şeklindeki metal parçaları ne işe yarıyor?
11,332 görüntülenme
Çipler nasıl yapılıyor?
Çipler nasıl yapılıyor?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Hüseyin Açar
Meraklı İnsan

Merhabalar Ali,

kum, %25’i oranında silikon içerir . Silikon oksijenden sonra yerkürenin kabuğunda en çok bulunan elementtir. Kum, özellikle de kuvars (quartz) içeriğinde silikon dioksit (SiO2) halinde bol miktarda silikon içerir ve yarı iletken üretimi için vazgeçilmez bir malzemedir.

Tüm Reklamları Kapat

Kum, çeşitli aşamalardan geçirilerek içinde bulunan silikon ayrıştırılır . Silikon yeterli saflığa ulaştığında elektronik malzeme üretimine hazır hale gelir . Ortaya çıkan elektronik üretimine uygun silikon o kadar saftır ki her bir milyar silikon atomu içinde bir tane yabancı atom bulunur. Saflaştırma aşaması tamamlandıktan sonra eritme aşamasına geçilir. Resimde görüldüğü gibi saflaştırılmış eriyik haldeki silikondan bir adet büyük bir kristal oluşturulur. Ortaya çıkan bu mono-kristal yapıya ingot (külçe) denir.

Ya da daha önceden bu işlemlerden geçmiş hampori silikon yada pori denilen madde özel fırınlarda 1420 °C de eritilir, argon gazı ile fırının içindeki hava tamamen boşaltılır , oluşan erimiş silikon potada karıştırılır ve içerisine bir kol salınır bu kol erimiş silikon soğurken dakikada 1,5mm yukarıya çekilir . Sonuç yaklaşık 200 kg ağırlığında ve 20 cm çapında tek kristalli silikondur. Kristal o kadar güçlüdür ki bütün ağırlığı 3mm lik ip ile kaldırılabilir . Çatmamadan küçük parçalara kesilmesi için röntgenlerden geçerek sertliği ölçülür .Tel testeresiyle silikon milimetrenin 3/2 si oranında dilimlenir , dilimlemeden sonra izleri gidermek için tesviye işlemi yapılır . Fiziksel tesviyeden sonra kimyasal tesviyeye girer . Sonuç 0,1 m nin milyarda birinden daha az pürüze sahip silikon plakalardır.

Tüm Reklamları Kapat

Bu minik plakalar üzerine milyonlarca transistörü yerleştirme işi Teksas İnstruments gibi şirketlerin işidir, 1958 yılında entegre devrenin mucidi Jack Kilby tasarıma tek bir transistörü sığdırmayı başarmıştı . Günümüzde ise yeni nesil devrelerde 1 milyar transistör bulunuyor . Mikroskobik ölçüde çalışan çip üreticilerinin büyük bir sorunu vardır oda temizlik . Bu mekanlar bir hastaneden bile 100 kat temiz ve tozsuz olmalıdır . 18000 metre karelik ,12000 tonluk havalandırma sistemiyle çalışan fabrikada milyonlarca transistör fotolitografi cihazı ile silikon tabakaya yerleştirilir ve üzerine kimyasal kaplama yapılır . Ardından her lot bir çip olacak şekilde kesilir ve en başta değersiz olan kum taneleri gramı binlerce dolar olan değerli malzemelere dönüşür.

İyi çalışmalar dilerim...

1,560 görüntülenme
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close